Lietuvoje kilo sumaištis dėl valstybės teisės atimti vaiką iš šeimos, kurioje tėvai galimai naudoja fizinį ir psichologinį smurtą prieš vaiką. Debatai dėl smurto prieš vaiką sąvokos turinio palietė ir konstitucinę tėvų teisę bei pareigą auklėti vaikus. Konstitucijos 38 str. 6 dalis nustato: “Tėvų teisė ir pareiga – auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti“.
Galiojančiame Vaiko teisių pagrindų įstatyme sąvoka „vaiko auklėjimas“ yra neapibrėžta. Taip pat neapibrėžta sąvoka „vaiko normali raida“. Esant šių sąvokų neapibrėžtumui Vaiko teisių pagrindų įstatyme pradedama spekuliuoti sąvokos smurto prieš vaiką turiniu, dėl ko bet koks tėvų bandymas vaiką mokyti ar fiziniu poveikiu užkirsti kelią vaiko veiksmams, kuriais gali būti padaryta žala vaiko asmenybei ar sveikatai, gali būti traktuojamas kaip smurtas prieš vaiką.
Teisės profesorius Saulius Arlauskas ir Lietuvos žmogaus teisių asociacija kviečia pasirašyti peticiją Seimui dėl smurto, normalios raidos ir vaiko auklėjimo sąvokų detalaus apibrėžimo Vaiko teisių pagrindų įstatyme.
Peticijos tikslai:
Pasiekti, kad Vaiko teisių pagrindų įstatyme būtų apibrėžta „vaiko auklėjimo“ sąvoka, „vaiko normalios raidos“ sąvoka ir patikslinti „smurto prieš vaiką“ sąvoką, kartu nurodant įstatymu leistinas vaiko auklėjimo priemones.
Reikalavimai ir siūlymai:
1. Vaiko teisių pagrindų įstatyme „vaiko auklėjimo“ sąvoką apibrėžti taip: vaiko auklėjimas, tai žodžiais ar veiksmais tėvų daromas fizinis ar psichinis poveikis vaikui, kuriuo sąmoningai siekiama, kad vaikas nedarytų ir neturėtų ketinimų daryti veiksmus, kurie pagal tėvų įsitikinimus, visuomenės dorovę bei mokslinius tyrimus yra žalingi vaiko asmenybei ir viešajai tvarkai.
2. „Normali vaiko raida“ sąvoką siūlome apibrėžti taip: normali vaiko raida, tai vaiko gebėjimai priklausomai nuo jo amžiaus turėti motyvaciją ir įgūdžius veikti ir elgtis pagal visuomenėje pripažįstamas normas.
3. „Smurto prieš vaiką“ sąvoką siūlome patikslinti taip: smurtas prieš vaiką – veikimu ar neveikimu vaikui daromas tiesioginis ar netiesioginis tyčinis fizinis, psichologinis, jeigu dėl to vaikas mirė, buvo sutrikdyta jo sveikata, sukeltas pavojus gyvybei, sveikatai. Smurtu prieš vaiką taip pat laikoma vaiko nepriežiūra. Smurtu nelaikomi veiksmai, kuriais prieš vaiką panaudojama fizinė jėga ir vaikui sukeliamas fizinis ar psichinis skausmas, kai šiais veiksmais siekiama išvengti didesnio pavojaus vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei ir to negalima pasiekti kitomis priemonėmis.
Peticiją galima pasirašyti ČIA
Lietuvos žmogaus teisių asociacija