Lenkija nori suvereniteto ir kad ES liautųsi „kištis” į jos vidaus reikalus, bet neišeis iš bloko, vakar pareiškė valdančiosios dešiniosios partijos vadovas.
![](https://i0.wp.com/www.pozicija.org/wp-content/uploads/2021/09/Lenkija-suvern.png?resize=696%2C453&ssl=1)
„Polexito” nebus… Mes neabejotinai matome Lenkijos ateitį Europos Sąjungoje”, – Lenkijos naujienų agentūrai PAP sakė partijos „Teisė ir teisingumas” (PiS) vadovas Jaroslavas Kačynskis (Jaroslaw Kaczynski).
Šios pastabos pateiktos po to, kai aukšti PiS pareigūnai užsiminė apie galimybę pasitraukti iš ES, šaliai vis aršiau nesutariant su Briuseliu dėl Lenkijos teismų reformų. Paskutiniame ilgalaikio ginčo posūkyje Europos Komisija paprašė Aukščiausiojo ES Teismo skirti Lenkijai kasdienes baudas, kol ji nesustabdys prieštaringai vertinamų reformų.
„Teisingumo klausimai išlieka išimtinai valstybių narių kompetencija ir negali būti priklausomi nuo tokio kišimosi, koks vyksta šiuo metu”, – sakė J.Kačynskis, kuris yra ir ministro pirmininko pavaduotojas.
„Mes norime būti ES, bet kartu norime išlikti suvereni valstybė”, – teigė jis ir pridūrė, kad ES sutartys „didžia dalimi nebegalioja arba yra naudojamos tik kaip pretekstas”. „Valstybių lygybės principas taip pat pažeidžiamas labai drastiškai”, – tęsė jis, apkaltinęs stipresnes valstybes nares, tokias kaip Vokietija, „ES instrumentalizavimu”.
Anksčiau šį mėnesį vyriausybė apkaltino ES vykdomąją valdžią „šantažu” dėl šios pasiūlymo, kad blokas galėtų stabdyti atsigavimui nuo pandemijos skirtas lėšas, nebent Varšuva pritartų ES teisės viršenybei. Praėjusią savaitę parlamento pirmininko pavaduotojas Ryšardas Terleckis (Ryszard Terlecki) paragino imtis „drastiškų sprendimų” Lenkijos ginče su ES. „Britai parodė, kad Briuselio biurokratijos diktatūra jiems netinka. Jie apsisuko ir išėjo”, – sakė jis.
Kitas aukšto rango PiS veikėjas Marekas Suskis per lenkų pasipriešinimo kovotojų pagerbimo ceremoniją teigė, kad Lenkija „kovos su okupantu Briuseliu”, kaip kovojo su naciais bei sovietais.
ES kaltina Lenkiją paminant demokratines laisves. Ginčas su Briuseliu verda dėl naujos teisėjų drausminimo sistemos, kuri, ES teigimu, kelia rimtą grėsmę Lenkijos teismų sistemos nepriklausomumui. Lenkija teigia, kad reformos reikalingos siekiant išnaikinti korupciją teismų sistemoje, ir nepaiso ES Teisingumo Teismo nurodymo ją stabdyti.