2025-04-15, Antradienis
Tautos Forumas

Šokas dėl lipdukų: kodėl JAV automobiliai išstumiami iš Europos rinkos

2025 m. kovo 28 d.  Sustabdytas eismas Prancūzijoje, Liono mieste. (Romain Doucelin SOPA Images)

2024 m. Europos Sąjunga į JAV eksportavo automobilių už 43,9 mlrd. JAV dolerių, tuo tarpu JAV automobilių eksportas į Europą siekė vos apie 8,9 mlrd. dolerių.

Daugumai žmonių pasaulyje reikia arba jie nori įsigyti automobilį. Tačiau, kai ateina laikas rinktis modelį, amerikietiškos transporto priemonės dažnai lieka nuošalyje. Kitaip tariant, atrodo, kad už JAV ribų gyvenantys žmonės vengia amerikietiškų automobilių ir mieliau renkasi vietinės gamybos modelius.

Europos automobilių gamintojų asociacijos duomenimis, 2024 m. JAV importavo 757 564 naujas transporto priemones, pagamintas Europos Sąjungoje, o ES importavo tik 169 152 transporto priemones iš JAV. Pinigine išraiška tai reiškia: ES pardavimai į JAV siekė 38,5 mlrd. eurų (43,9 mlrd. dolerių), o JAV pardavimai į Europą – vos 7,8 mlrd. eurų (8,9 mlrd. dolerių).

Viena iš pagrindinių šio disbalanso priežasčių – 10 proc. tarifas, kurį ES taiko visiems importuojamiems lengviesiems automobiliams ir sunkvežimiams. Palyginimui, JAV ilgą laiką taikė tik 2,5 proc. tarifą, kuris neseniai buvo peržiūrėtas prezidento Donaldo Trampo administracijos. Dėl to JAV automobiliai Europos rinkoje yra nepalankioje padėtyje.

Brangstantys JAV modeliai

Kai kurie populiariausi JAV automobiliai Europoje tampa žymiai brangesni dėl mokesčių ir kitų išlaidų.

Pavyzdžiui, „Chevy Tahoe“ visureigio kaina JAV prasideda nuo 59 000 dolerių, tačiau Norvegijoje dėl mokesčių ji išauga iki 100 000 dolerių. Prancūzijoje – iki 60 490 dolerių.

Net naudotų automobilių kainos smarkiai kyla. „FOX Business“ nustatė, kad 2021 m. „Dodge Ram“ Norvegijoje buvo siūlomas už 2,5 mln. kronų (apie 235 000 dolerių).

Naujo „Ford Ranger“ sunkvežimio kaina JAV prasideda nuo 33 808 dolerių, o Prancūzijoje ir Vokietijoje – nuo 40 000 dolerių. Kinijoje ir Japonijoje kaina išlieka panaši.

„Jeep Grand Cherokee“ kainuoja nuo 38 490 dolerių JAV, bet Prancūzijoje – nuo 64 830 dolerių, Vokietijoje – nuo 61 990 dolerių, o Japonijoje ir Kinijoje – apie 61 990 dolerių.

„Chevy Corvette C8 Stingray“ JAV kainuoja nuo 68 300 dolerių, Prancūzijoje ir Vokietijoje – nuo 69 990 dolerių, Kinijoje – 76 990 dolerių, Japonijoje – 69 990 dolerių.

Išimtis – Tesla

„Tesla Model Y“ kainuoja 50 630 dolerių JAV, 51 289 dolerių Prancūzijoje ir 51 175 dolerių Vokietijoje. Tai vienintelis JAV automobilis, kuris 2024 m. tapo populiariausiu automobiliu bent vienoje ES šalyje – Danijoje, Nyderlanduose ir Švedijoje. Visose kitose šalyse pirmavo ne JAV gamintojai. Kinijoje „Model Y“ kainuoja 36 430 dolerių, Japonijoje – 61 600 dolerių.

„Chevrolet Tahoe“ gaminamas ‚GM‘ gamykloje Arlingtone, Teksase. (GM)

Kodėl amerikietiški automobiliai Europoje nepopuliarūs

Skirtingose šalyse taikomi įvairūs mokesčiai, dažnai priklausantys nuo transporto priemonės vertės. Tačiau kainos – ne vienintelis veiksnys.

JAV automobiliai vidutiniškai yra 20 proc. sunkesni nei europietiški analogai, o jų eksploatacija – brangesnė. Europoje degalai kainuoja gerokai daugiau: Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje – nuo 7,19 iki 7,57 dolerio už galoną, palyginti su 3,22 dolerio JAV.

„Yra psichologinis barjeras, susijęs su tuo, kiek kainuoja pripildyti baką“, – sako Centrinio Mičigano universiteto ekonomikos profesorius Robertas Wrightas. „Dideli degalų bakai – tai didelės išlaidos, kurių žmonės nenori.“

Be to, Europoje vis dar gyvuoja išankstinis nusistatymas prieš amerikietiškus automobilius.

2011 m. vasario 11 d. „General Motor“ gamykloje „Adam Opel“ Eizenache, Vokietijoje, darbuotojas montuoja oro pagalvę „Opel Corsa“ automobilyje. (Jochen Eckel/Bloomberg via/Getty Images)

„Daugelis europiečių mano, kad JAV automobiliai yra mažiau patikimi nei panašios kainos europietiški ar azijietiški modeliai“, – sako Wrightas. „O amerikietiškas dizainas daugeliui neatrodo patrauklus.“

Per dideli Europos keliams

„Visur Europoje automobiliai yra mažesni“, – teigia „FOX Business“ pašnekovas Artas Hoganas, B. Riley vyriausiasis rinkos strategas. „Jie neturi didžiulių visureigių. Tai iššūkis JAV automobilių pardavimams.“

Mažesni automobiliai reiškia ir siauresnes stovėjimo vietas. Europos keliai taip pat dažnai yra siauresni, vingiuoti ir istoriškai nepritaikyti dideliems automobiliams.

„Važiuodamas niekur nemačiau, kad amerikietiškas automobilis patogiai tilptų Europos keliuose“, – sakė Hoganas.

Dar vienas iššūkis – automobilių sauga

Tai itin svarbus aspektas JAV automobilių pardavimams Europos Sąjungoje. Pasak POLIS – Europos miestų ir regionų bendradarbiavimo tinklo, siekiančio gerinti transporto kokybę, – ES saugos reikalavimai yra gerokai griežtesni nei JAV.

Organizacijos duomenimis, nuo 2013 m. eismo įvykiuose žuvusių žmonių skaičius Europoje sumažėjo 16 proc., o tuo tarpu JAV – išaugo 25 proc.

Šie saugumo nuogąstavimai gali atgrasyti dalį vartotojų nuo amerikietiškų transporto priemonių įsigijimo.

„Problema iš dalies susijusi su vartotojų įsitikinimais“, – sako ekonomistas Robertas Wrightas.

Panaši tendencija matoma ir kituose regionuose. Remiantis World Integrated Trade Solution duomenimis, 2023 m. į Kiniją buvo eksportuota 33 417 JAV transporto priemonių. Japonija įsigijo dar mažiau – 28 369. Kitos šalys įsigijo dar mažesnius kiekius.

foxnews.com

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Alfonsas Vaišvila. Žodžio laisvė: tarp teisės ir neteisės (III dalis)

Knyga „Žali“ – vienas iš pavyzdžių, kaip laisvės kovų patirtis iš šaltinio ugdyti valią priešintis gali virsti tokios...

Dar kartą prisimenant Seserį Moniką Gavėnaitę

Sesuo Monika Gavėnaitė – Laisvės kovų dalyvė, LKB Kronikos bendradarbė, partizanų ryšininkė Vysk. Jonas Kauneckas (pamokslas, pasakytas Šiluvos Bazilikoje 2025...

Ar pasiruošęs karui? Deividas Jarašūnas

https://www.youtube.com/watch?v=ZxXuIpXxezc

Paveldas įtvirtintas teisės aktuose, bet pamirštas mokykloje: ministerijos raginamos veikti išvien

Kultūros paveldas Lietuvoje saugomas įstatymų, deklaruojamas kaip vertybė ir minimas strateginiuose dokumentuose – teisinė bazė numato jo integralumą...