Skandalas dėl laidos
Paaiškėjo, kad Sveikatos apsaugos ministerija sumokėjo 12 tūkst. eurų už „Kitokių pasikalbėjimų“ laidą su visuomeniniu ministro patarėju, žinomu Ciniško chirurgo pseudonimu. Tai laidos metu nebuvo nurodyta. Portalas Delfi.lt pranešė nutraukiantis sutartį su laidos kūrėjais. Joje dalyvavęs chirurgas Edgaras Kulikauskas sako apie pirkimą nežinojęs.
A.Merkel palieka politiką
Angela Merkel 16 metų vadovavo Vokietijai, darė didelę įtaką Europos Sąjungos politikai ir ne kartą pirmavo įtakingiausių pasaulio moterų sąraše.Politinę karjerą baigė moteris, kurios vizitine kortele tapo tai, kas daug kam atrodytų trūkumas – kuklumas, pasireiškiantis kuklia išvaizda, neryškiu makiažu, santūria apranga. Angelos pirmtakas Gerhardas Šrioderis (Gerhard Schroeder) gyveno erdviame tarnybiniame 200 kv. m ploto bute, o A.Merkel, tapusi vyriausybės vadove, nutarė likti savo bute Berlyne, ir tuo pelnė vokiečių pagarbą. A.Merkel gyvena netoli buvusios darbovietės – federalinio kanclerio būstinės Berlyne, paprastame penkiaaukščio namo bute, upės Šprė krantinėje. Pro namą nuolatos važinėja tramvajai. Kiekvieną dieną prie A.Merkel namų iki šiol budėdavo policija, tačiau priešais namą niekada nebuvo statomos užtvaros, o Am Kupfergrabeno gatvė niekada nebūdavo užtveriama. Saugumo sumetimais namą buvo draudžiama fotografuoti.
Prezidentas pareiškė užuojautą dėl signataro Vytauto Kolesnikovo mirties
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl Kovo 11-osios akto signataro Vytauto Kolesnikovo mirties. „Lietuva neteko atsidavusio savo valstybei menininko, kultūros žmogaus, kuris buvo vienas pirmųjų Atgimimo šauklių Alytuje, įsteigęs Alytuje Sąjūdžio iniciatyvinę grupę. Visą gyvenimą – kūrybinėje ir politinėje, pedagoginėje ir paveldosaugos veikloje V. Kolesnikovui rūpėjo Lietuvos ateitis. Signataras V. Kolesnikovas buvo nuoširdus ir paprastas, jautrus žmogus, lemtingu Lietuvai metu įvykdęs savo pareigą Tėvynei, įgyvendinęs principą: ieškok, ne ką tau gali duoti valstybė, o ką tu gali duoti savo valstybei“, – rašoma šalies vadovo užuojautoje. Signatas V. Kolesnikovas apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu ir LDK Gedimino ordino Karininko kryžiumi.
Kritika dėl skiepų
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė pareiškė, kad sergamumas COVID-19 ir mirtys nuo šios infekcijos rodo itin prastą situaciją, o tam įtakos turi ir lėti vakcinacijos tempai ir nepakankamas 65-erių ir vyresnio amžiaus gyventojų skiepijimas, už ką atsakinga Vyriausybė ir sveikatos ministras. Premjerė Ingrida Šimonytė sako nemananti, kad tai vien Vyriausybės ir ministro atsakomybė, nors pripažįsta, kad vakcinacijos rezultatai nėra tokie, kokių norėta.
Nacionalinės premijos
Kultūrinės įstaigos pasiūlė 31 kandidatą gauti Nacionalines kultūros ir meno premijas.
Covid-19 situacija
Nustatyta 1970 naujų COVID-19 atvejų, mirė 18 žmonių, 3,3 tūkst. žmonių paskiepyta pirmąja vakcinos doze. Ligoninėse šiuo metu gydomi 1223 COVID-19 pacientai.
Lietuva yra pirma Europos Sąjungoje pagal naujų COVID-19 atvejų rodiklį ir antra pagal mirtis, rodo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenys.
Australija kitą mėnesį atvers prieš pusantrų metų uždarytas savo sienas
Pusėje Afrikos šalių nuo koronaviruso paskiepyta tik 2 proc. ar mažiau gyventojų, ketvirtadienį pranešė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
V. Landsbergis paguldytas į ligoninę
Buvęs Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis dėl infekcijos šią savaitę buvo paguldytas į ligoninę. Politikas paguldytas į Santaros klinikas. Tai patvirtino politiko sūnus, poetas Vytautas V. Landsbergis. V.Landsbergiui spalio 18-ąją sukaks 89 metai
Helsinkio grupė
Baltarusijos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Baltarusijos Helsinkio komitetas turi būti likviduotas. Tai buvo paskutinė oficiali žmogaus teisių grupė šalyje.
Prezidento sveikinimas Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos minėjimo proga
Gerbiami Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos nariai, mieli senjorai, sveikinu Jus Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga! Didžiausios visų mūsų pagarbos nusipelno beveik trečdalis Lietuvos gyventojų, kurie, sulaukę garbaus amžiaus, kasdienybėje atskleidžia tikrąją žmogaus gyvenimo prasmę ir vertę. Šiame lekiančiame, skubančiame ir vis labiau virtualybėje skęstančiame pasaulyje vyresnio amžiaus žmonės noriai dalinasi įgyta patirtimi ir kuria ramybės uostus savo vaikams, anūkams bei jaunesniems kolegoms. Jie primena, kokie svarbūs yra žmogiškieji ryšiai ir buvimas kartu.
Sutarimas JAV
Jungtinių Valstijų Kongresas patvirtino laikinas vyriausybės finansavimo priemones, kurios padės išvengti vyriausybės darbo sustabdymo.
Venesuelos valiuta
Venesueloje pradėjo cirkuliuoti naujo pavyzdžio nacionalinė valiuta, kurios nominalas yra milijoną kartų mažesnis už ankstesnįjį. Šiuo žingsniu siekiama palengvinti operacijas grynaisiais bei buhalterinės apskaitos skaičiavimus.
Ties Druskininkais prasidėjo fizinio barjero statybos darbai
Pasienyje su Baltarusija pradedami tvoros statybos darbai. Fizinio barjero statybas įgyvendina įmonių grupės „EPSO-Gie“ bendrovė „Tetas“. Pirmojo etapo darbai vyksta labiausiai pažeidžiamame Druskininkų – Barausko ir Adutiškio – pasienio užkardoje. PradĖtas žymėti fizinis barjeras, atgabenta statybinė technika, tiesiama pjaunanti viela koncertina. Darbus prižiūri ir Baltarusijos pareigūnai. Visą keturių metrų aukščio barjerą „Tetas“ įsipareigojo pastatyti iki kitų metų balandžio pabaigos. 508-nių kilometrų ilgio tvorai Vyriausybė yra numačiusi skirti iki 152-iejų milijonų eurų.
SAM siūlo įteisinti surogatinę motinystę ir pagalbinį apvaisinimą
Sveikatos Apsaugos Ministerijos parengtose Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisose siūloma leisti pagalbinį apvaisinimą atlikti ir nesusituokusioms bei partnerystės neįregistravusioms poroms – vyrui ir moteriai, panaikinti amžiaus, nuo kurio atliekamas vaisingumo išsaugojimas, ribą. Taip pat numatoma, jog embrionai būtų saugomi tiek, kiek pageidautų pora, tačiau ne ilgiau kaip 10 metų nuo embriono sukūrimo arba jie būtų sunaikinti, jei dvejus metus pora nemokėtų už jų laikymą. SAM taip pat siūlo įteisinti „altruistinę“ gestacinę surogaciją. Ji būtų galima, jei moteris įsipareigotų, „naudojant kitos poros lytines ląsteles, reprodukcinius audinius ar embrioną, pastoti, išnešioti ir pagimdžiusi perduoti kūdikį šiai porai, jei poros moteris serga liga, dėl kurios nėštumas tokiai moteriai yra kontraindikuotinas ir (ar) fiziologiškai negalimas ir šis procesas yra negrįžtamas“.Pagalbinio apvaisinimo pataisas šią savaitę registravo ir valdančiųjų Liberalų sąjūdžio, Laisvės partijos ir konservatorių frakcijų atstovai.
Prezidentas: vakcinacija padeda išsaugoti senjorų gyvybes
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį nuotoliniu būdu susitiko su Sveikatos ekspertų tarybos nariais ir kitais svečiais ekspertais, kurie pristatė naujausią informaciją apie COVID-19 pandemiją Lietuvoje. Prezidentas išklausė ekspertų pasiūlymus ir rekomendacijas dėl tolesnių pandemijos valdymo veiksmų Lietuvoje, sprendžiant 65 metų ir vyresnių gyventojų sergamumą virusu. Susitikime daug dėmesio skirta aptariant vakcinacijos rodiklių gerinimo galimybes ir paskatas senjorų vakcinacijai, kuri, anot šalies vadovo, turi vėl tapti valstybės ir savivaldybių prioritetu.
Lenkija nepaisydama migrantų mirčių pratęsė nepaprastąją padėtį pasienyje
Lenkijos parlamentas ketvirtadienį patvirtino nepaprastosios padėties prie sienos su Baltarusija pratęsimą 60 dienų, nepaisydamas Europos Sąjungos kritikos dėl migrantų mirčių tame ruože. Planą parėmė 237 konservatorių ir nacionalistų parlamentarai; prieš jį balsavo 179 deputatai. 31 parlamentaras per televizijos tiesiogiai transliuotą balsavimą susilaikė.
Saakašvilio sugrįžimas
Buvęs Sakartvelo prezidentas Michailas Saakašvilis socialiniuose tinkluose paskelbė parvykęs į šalį. Sakartvelo vidaus reikalų ministerija teigia, kad sienos jis nekirto. Šalies premjeras Iraklis Garibašvilis anksčiau šią savaitę pagrasino, kad M. Saakašvilis bus suimtas, jei sugrįš. Jis ieškomas dėl kaltinimų piktnaudžiavimu, kuriuos pats eksprezidentas vadina politiniais.
A. Blinkenas susės derybų Paryžiuje po ginčo dėl povandeninių laivų
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) kitą savaitę dalyvaus derybose Paryžiuje, siekdamas sumažinti įtampą, kilusią Prancūziją supykdžius Vašingtono ir Kanberos sutarčiai dėl povandeninių laivų tiekimo, penktadienį pranešė Valstybės departamentas.
„Achema“ turi sumokėti beveik 19 mln. eurų SGD terminalo mokesčių
Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ privalo sumokėti beveik 18,8 mln. eurų skolą už Klaipėdos suskystinų gamtinių dujų (SGD) terminalo išlaikymą. Lėšas įmonė turi pervesti dujų perdavimo bendrovei „Amber Grid“, galutinai nutarė Aukščiausiasis Teismas.
Parengė Simonas Kaunelis