2024-11-26, Antradienis

Startuoja nauja kokybiško lituanistinio ugdymo iniciatyva

dvikalbyste-1024x683

A. Buckutės nuotr.

Metų pabaigai artėjant Italijos lietuviai siūlo stabtelėti minutėlei-kitai ir apžvelgti neginčijamai svarbiausią užsienio lietuvių bendruomenių misiją – auginti naują lietuvių kartą: kad ir svetur gimusių, bet savo kilmės bei identiteto dalies nepamirštančių.

Šiuo metu Italijoje aktyviai veikia keturios lituanistinės mokyklos. Dviem iš jų – Romos bei Milano – buvo suteikta Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos parama metodinėms priemonėms įsigyti. Kokybiška ugdymo medžiaga yra svarbi paskata aktyviau įsitraukti į mokyklėlių veiklą. Džiugu, kad pagaliau ja nelaikomi vien vadovėliai, o vis drąsiau imamasi alternatyvių ugdymo priemonių. Štai Milano mokykla „investavo“ į lėlių teatrą, o romiečiai mažyliai mėgins lietuviškai kalbėti dėliodami figūras ant kinetinio smėlio.

„Svarbu į mokyklėles pritraukti ir darželinio amžiaus vaikų, nes moksleiviai, jei namuose nevartojo lietuvių kalbos, sunkiau įsitraukia į lituanistinę aplinką,“ – pastebi viena Romos mokytojų.

Šv. Kalėdų nuotaikų apimti bei Pietų Italijos bendruomenės „keliaujančios bibliotekos“ idėjos įkvėpti, projektų vadovai kalbėjo apie būtinybę dalintis atnaujinta medžiaga bei gerąja patirtimi. Pastarąjį užmojį padėtų įgyvendinti virtualios bendruomenės sukūrimas, kurioje lituanistiniu ugdymų suinteresuoti asmenys lengvai dalintųsi idėjomis, pildytų ir naudotųsi virtualiu turiniu, siūlytų aktualias internetines nuorodas, literatūros šaltinius. Aktyvios, diskusijoms atviros platformos paskirtis – gerinti lituanistinio ugdymo kokybę ir juo sudominti kuo daugiau svetur vaikus auginančių šeimų.

Pirmieji žingsniai iniciatyvai pradėti jau žengti – sukurta internetinės saugyklos paskyra, kurioje kaupiami naudingi duomenys, saugyklos turinį kviečiami pildyti lituanistinių mokyklėlių Italijoje buvę ir esami mokytojai, kiti suinteresuoti asmenys. Viliamasi, kad pasinaudojant sukaupta medžiaga, nuomonių, patarimų ir rekomendacijų įvairove, greitu metu bus galima paruošti straipsnių lituanistinio ugdymo tema, kurie ilgainiui išsivystys į atskirą dvikalbystės skiltį portale www.itlietuviai.lt.

Sėkmingam iniciatyvos įgyvendinimui būtina užtikrinti skilties reguliarumą ir jos turinio kokybę. Šiam tikslui ieškomas skilties kuratorius – žmogus, galintis palaikyti bendradarbiavimą tarp visų lituanistinių mokyklėlių Italijoje, surinkti ir perduoti portalo administracijai paruoštą ir apdorotą medžiagą.

Visus, turinčius pasiūlymų ar pastabų iniciatyvos klausimu, susidomėjusius skilties kuravimu, ar norinčius pasidalinti vertinga medžiaga bei patarimais, kviečiame susisiekti šiuo el. paštu: greta.vaiceliunaite@gmail.com

***

Nepraleisk ir tu progos gauti finansavimą!

– Lituanistinių mokyklėlių projektus reikia teikti Švietimo ir mokslo ministerijai iki sausio 20 d. Plačiau skaitykite čia.
– Bendradarbiavimui su Lietuvos mokslo ir studijų įstaigomis projektai teikiami Švietimo ir mokslo ministerijai iki sausio 6 d. Plačiau skaitykite čia.
– Konkursus užsienio lietuvių projektų finansavimui skelbia ir Lietuvos kultūros taryba, kurios paraiškų teikimo kalendorių rasite čia.

Parengė Skaistė Kerušauskaitė ir Greta Vaičeliūnaitė

logo_itlietuviai-it

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šeštoji (lapkričio 25) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos surengė eilę smūgių Bryansk, Kaluga ir Kursk srityse. Pastarojoje ATACMS raketomis atakuotas Khalino...

Lenkijos konservatyvioji opozicinė partija kandidatu į prezidentus iškėlė istoriką

Varšuva, Lenkija (AP). Lenkijos konservatyvioji partija „Įstatymas ir teisingumas“, kuri mėgina susigrąžinti praėjusiais metais prarastą valdžią, sekmadienį savo...

Paryžiuje atidengtas Lietuvos partizanų vado J. Lukšos-Daumanto atminimo ženklas

Lapkričio 23 d. minint Lietuvos kariuomenės dieną buvo atidengta vieno žymiausio Lietuvos partizano Juozo Lukšos atminimo lentelė jo...

Edvardas Čiuldė. Kas čia yra Vingių Jonas, o kas – sofistai?

Jeigu labai norisi, su pritemtos vaizduotės pagalba Remigijų Žemaitaitį galima pavadinti Vingių Jonu, tačiau net ir labai norint,...