2024-11-25, Pirmadienis

Svenas R. Larsonas. J. Bidenas – neįgalus. Ką darys demokratai?

laikmetis.lt

Dabar tai jau oficialu: Amerika turi prezidentą, kurio psichinė sveikata yra tokia, kad jis negalėtų stoti prieš teismą, jei būtų apkaltintas nusikaltimu.

Taip, tai tiesa. Jungtinės Valstijos, pirmaujanti pasaulio branduolinė supervalstybė, turi vyriausiąjį ginkluotųjų pajėgų vadą, turintį prieigą prie branduolinių kodų, kuris yra psichiškai nepajėgus atlikti savo darbo.

Vasario 8 d. Nacionalinis visuomeninis radijas pranešė, kad prezidentas J. Bidenas, palikęs B. Obamos administraciją [kaip viceprezidentas] ir tapęs privačiu asmeniu, sąmoningai laikė slaptą medžiagą, tačiau, kaip teigiama Teisingumo departamento specialiojo patarėjo ataskaitoje, jo veiksmai nesuteikia pagrindo pateikti baudžiamųjų kaltinimų.

NPR savo skaitytojams nepranešė, kad toje pačioje specialiojo patarėjo ataskaitoje J. Bidenas apibūdinamas kaip turintis „prastą atmintį“ ir „susilpnėjusius kognityvinius gebėjimus“.

Taip, prasta atmintis ir susilpnėję gebėjimai. Paprastai tariant, šis žmogus serga demensija.

Specialiojo patarėjo išvados yra pakankama priežastis, kad prezidentas Bidenas nebedirbtų savo pareigose. Jis jau turėjo atsistatydinti, bet, žinoma, to daryti neketina.

J. Bidenas ne tik yra Jungtinių Valstijų prezidentas, bet ir siekia būti perrinktas. Žinoma, jam to daryti nereikėtų; kaip vasario 13 d. laikraščio „ New York Post“ straipsnyje paaiškino Danas McLaughlinas (Danas Makloglinas): „Jei Joe Bidenas yra netinkamas būti teisiamas, jis netinkamas būti ir prezidentu“.

Specialiojo patarėjo išvados yra pakankama priežastis, kad prezidentas Bidenas nebedirbtų savo pareigose. Jis jau turėjo atsistatydinti, bet, žinoma, to daryti neketina. Reikia neįtikėtino sąmoningumo, kad jis pripažintų, jog nebegali būti prezidentu.

Be to, jei jo psichika yra taip degradavusi, kaip rodo specialiojo patarėjo ataskaita, tuomet jis gali būti visiškai nepajėgus suprasti, kad turėtų pasitraukti iš posto.

Laimei, yra išeitis: 25-oji JAV Konstitucijos pataisa. Konkrečiai, šios pataisos 4 skirsnyje nustatytas kelias, kuriuo Kongresas, viceprezidentas ir prezidento kabineto nariai gali pašalinti prezidentą iš pareigų. Tai padaryti nėra lengva: bent jau šis procesas trunka 23 dienas ir, be kita ko, reikalauja dviejų trečdalių balsų daugumos abiejuose Kongreso rūmuose už prezidento nušalinimą.

Viceprezidentas ir dauguma prezidento kabineto narių taip pat turi sutikti, kad jų viršininkas netinkamas eiti pareigas.

Respublikonų Kongreso nariai jau paragino J. Bideno kabineto narius pradėti 25-osios pataisos procesą. Mažai tikėtina, kad kas nors įvyks; prezidentą supa partijos lojalistai, kuriems labiau rūpi išsaugoti demokratų politinę valdžią nei turėti kompetentingą asmenį Baltuosiuose rūmuose.

Bet kodėl jie leido Bidenui likti poste? Ir dar svarbiau: ar kas nors, net ir didelis Bideno šalininkas, tikrai nori, kad jis būtų perrinktas?

Atsakymas į šiuos du klausimus paprastas: specialiojo patarėjo ataskaita, kurioje minimi Bideno protiniai gebėjimai, yra gerai organizuoto perėjimo nuo Bideno prie kito kandidato į prezidentus dalis. Už ataskaitą atsakingi Teisingumo departamento žmonės puikiai žinojo, kad teiginiai apie „prastą atmintį“ ir „susilpnėjusius gebėjimus“ neišvengiamai bus panaudoti – teisėtai – tvirtinant, kad J. Bidenas yra netinkamas eiti pareigas.

Paprasčiau tariant, jie žinojo, kad tai greičiausiai sužlugdys jo galimybes būti perrinktam. Tačiau tai nėra problema: kadangi J. Bideno psichinė būklė prastėja tiesiog mūsų akyse, iki lapkričio mėnesio jis gali būti nepajėgus funkcionuoti net ligoninės lovoje.

Užuominą, koks yra tikrasis specialiosios ataskaitos parengimo laikas, galima rasti minimose nuorodose į Bideną kaip gerai nusiteikusį senuką. Ši formuluotė visiškai nereikalinga, ypač atsižvelgiant į tai, kad tikrasis specialiojo patarėjo ataskaitos tikslas buvo įvertinti galimai neteisėtą J. Bideno elgesį su įslaptintais dokumentais. Tačiau paminėdama jį gražiais žodžiais, ataskaita tiesia kilimą Bidenui, kad jis baigtų savo perrinkimo kampaniją tokiomis sąlygomis, kad atrodytų simpatiškas savo rinkėjams.

Paminėdama jį gražiais žodžiais, ataskaita tiesia kilimą Bidenui, kad jis baigtų savo perrinkimo kampaniją tokiomis sąlygomis, kad atrodytų simpatiškas savo rinkėjams.

Tuo metu, kai jis paskelbs apie savo sprendimą nebesiekti antrosios kadencijos, jo partija galės iškelti kitą kandidatą. Specialiojo patarėjo ataskaita buvo paskelbta tokiu metu, kad Demokratų partija turi pakankamai laiko pagirtinai pasitraukti iš rinkimų kampanijos ir pristatyti naują kandidatą iki rugpjūčio 19–22 d. Čikagoje vyksiančio suvažiavimo.

Tokia yra viso to politika. Tai nėra prezidento nušalinimo nuo pareigų klausimas, nes jis yra netinkamas, net jei dabar viešai žinoma, kad jis toks yra. Tai klausimas, kaip iškelti naują kandidatą prieš Donaldą Trumpą. Demokratų partijos strategai tvirtai įsitikinę, kad nors daugumoje nuomonių apklausų Trumpas lenkia Bideną ir nors Trumpas turi nemažai šansų laimėti rinkikų kolegijos balsus, jis nėra toks stiprus prieš jaunesnį, energingesnį, labiau į ateitį orientuotą demokratą.

Vėlgi, specialiojo patarėjo ataskaitos laikas yra puikus. D. Trumpas dabar yra laikomas numanomu respublikonų kandidatu. Tikėtina, kad po kelių dienų jis iškovos triuškinamą pergalę Pietų Karolinos respublikonų pirminiuose rinkimuose, o tada pereis į kovo 5 d., dar vadinamąjį superantradienį. Tą dieną 15 valstijų ir Amerikos Samoa vyks pirminiai rinkimai; jei iki tol likusi D. Trumpo konkurentė Nikki Haley (Niki Heili) nepasižymės stulbinamu sugrįžimu, ji bus jau iškritusi iš kovos.

Likus mažiau nei trims savaitėms iki superantradienio, D. Trumpo neišvengiamumas rinkimų tiesiojoje netrukus bus užtvirtintas. Kai respublikonai jau turės jį kaip savo kandidatą, Demokratų partijos strategai galės imtis darbo ir lapkričio mėnesį pakeisti J. Bideną savo kandidatu.

Kas jį pakeis? Jei J. Bidenas atsistatydins dar nepasibaigus dabartinei kadencijai, prezidente automatiškai taps viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris). Problema ta, kad Harris nėra daug geresnė už Bideną. Jos gebėjimas rišliai kalbėti pranoksta J. Bideno gebėjimus, tačiau tik tada, kai J. Bidenas kalba ekspromtu. K. Harris neturi jokių politinių pasiekimų, kurių būtų pasiekusi dirbdama Kongrese, ir ji niekaip kitaip neįsitvirtino savo vardo. Vienintelė priežastis, dėl kurios ji yra žinoma, yra ta, kad ji – viceprezidentė.

Kitaip tariant, demokratai turi vengti, kad lapkričio mėn. rinkimų biuletenyje neatsidurtų Kamala Harris. Tai jie gali padaryti išlaikydami J. Bideną poste bent jau iki kitos dienos po rinkimų.

Kas lapkričio mėn. rinkimų biuletenyje pakeis J. Bideną, turi būti išrinktas rugpjūčio mėn. vyksiančiame demokratų suvažiavime. Kadangi demokratai pirminius rinkimus laiko erzinančiais formalumais, juos pakeisiantis kandidatas atsiras prieš pat suvažiavimą. Politinė mašina bus pasirengusi iškelti šį kandidatą į dangų, tačiau ta pati mašina taip pat žino, kad tai turės būti kandidatas, galintis surinkti pakankamai nepriklausomų, t. y. su jokia partija nesusijusių rinkėjų, balsų, kad Trumpas negalėtų laimėti.

Ar Michelle Obama yra ta kandidatė? Jos pavardė buvo dažnai minima, tačiau, pasak respublikonų politinio stratego Karlo Rove’o (Karlo Rouvo), buvusi pirmoji ponia visiškai nesuinteresuota. K. Rove’as teigia, kad M. Obama nekenčia politikos ir matė, ką ji padarė jos vyrui.

Gali būti ir kita priežastis, kodėl ji nesidomi: nuolatiniai gandai, kad ji iš tikrųjų yra transseksualė. Nepriklausomai nuo tokių gandų tikrumo (nematau pagrindo jais tikėti), vien tai, kad jos labai vieši pasirodymai gali sukelti „Didžiojo Maiklo“ komentarų bangas socialiniuose tinkluose, greičiausiai pakankamai atgraso ją laikytis atokiau nuo politinės scenos. Jai oficialiai paskelbus savo kandidatūrą, šie gandai taip pat taptų oficialūs, o visa kampanija būtų sukoncentruota vien aplink juos.

Kita pastaruoju metu sklandanti pavardė – Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas (Gevinas Njusomas). Jis yra simpatiškas, o kampanijos vandenis jis bandė, pavyzdžiui, dalyvaudamas „Fox News“ laidoje su konservatyvių pažiūrų komentatoriumi Seanu Hannity’u (Šonu Hanitu).

Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas / EPA nuotr.

G. Newsomui kaip kandidatui būdingi du dalykai. Jis yra jaunas ir atrodo energingas, kitaip tariant, turi paviršutinišką pozityvų patrauklumą, kuris gali sukelti teigiamas emocijas rinkėjams. Be to, jis turi labai gerus ryšius su Demokratų partijos isteblišmentu, iš dalies dėl jų bendros kilmės Kalifornijos politikos elito sluoksniuose. Tai reiškia lengvą prieigą prie nesibaigiančio kampanijos įnašų srauto iš didžiųjų technologijų bendrovių Silicio slėnyje.

Gavino Newsomo problema ta, kad jis yra vienas radikaliausių Amerikos politikų. Jis dėjo daug pastangų, kad Kalifornija taptų dar labiau kairiąja valstija, nei jau buvo: nuo baudžiamojo teisingumo ir „aplinkosaugos“ politikos iki mokesčių ir švietimo – G. Newsomas dar labiau atitraukė savo valstiją į užribį.

2024 m. įeis į istoriją kaip keisčiausios prezidento rinkimų lenktynės per visą naujausią istoriją.

D. Trumpo kampanijai būtų lengva parinkti skandalingų pavyzdžių, rodančių G. Newsomo politikos pasekmes, pavyzdžiui, besaikį nusikalstamumo augimą ir viešosios tvarkos blogėjimą Kalifornijos didmiesčiuose. Nepriklausomai nuo to, kiek iš tikrųjų siekia jo atsakomybė už Los Andželo ir San Francisko gatvėse besituštinančius ir narkotikus vartojančius benamius, purvo ir žmonių kančių vaizdai bus prisegti prie Newsono krūtinės nuo tos dienos, kai jis priims Demokratų partijos nominaciją į prezidentus.

Netikėtas variantas – Kolorado gubernatorius Jaredas Polis (Džaredas Polisas). Polis politiškai yra beveik toks pat radikalus kaip ir Newsomas, tačiau jo valstija neturi tokios blogos reputacijos, kokia ištiko Kaliforniją. Denverio aglomeracija pagal nusikalstamumą, narkotikus, benamystę ir viešosios tvarkos pažeidimus nenusileidžia Los Andželui ir San Franciskui, tačiau Kolorade taip pat yra gerai dirbančių miestų, kuriuose šios problemos yra daug mažesnės. Tai bent iš dalies apsaugo Polį nuo tos pačios kritikos, kuri būtų pražūtinga G. Newsomo kampanijai.

2022 m. gubernatorius Polis pasisakė už išankstinį mokesčių grąžinimą pagal vadinamąjį Kolorado TABOR įstatymą. Šis mokesčių įstatymas, kuris yra unikalus tarp 50 valstijų, riboja valstijos galimybes didinti mokesčius ir nurodo aplinkybes, kuriomis valstija priversta kompensuoti mokesčių mokėtojams didėjančią mokesčių naštą. Nors Poliso idėja yra dvejų metų senumo, ji parodo, kaip jis gali pasirodyti kaip nuosaikesnis kandidatas nei Gavinas Newsomas.

Viena iš priežasčių, kodėl demokratai gali būti priešiškai nusiteikę Poliso atžvilgiu, yra ta, kad jis yra homoseksualus. Rugpjūtį vyksiančiame partijos suvažiavime iškils klausimas: ar Amerika pasirengusi homoseksualų porai Baltuosiuose rūmuose?

Kad ir ką nuspręstų, demokratai visomis išgalėmis rems bet kurį J. Bideną pakeisiantį kandidatą. To gali nepakakti, bet taip pat gali būti, kad, Trumpas vis dėlto nebus respublikonų kandidatas. Nors jis siekia pergalės pirminiuose rinkimuose, jo teisinių ginčų gali pakakti, kad jo kampanija būtų sužlugdyta. Tuomet respublikonai gali atsidurti panašioje situacijoje, kokioje atsidurs demokratai, kai įtikins Joe Bideną nutraukti savo perrinkimo kampaniją.

Specialiojo patarėjo ataskaita apie Bideno psichikos būklę tapo visiškai naujo etapo prezidentinėse lenktynėse pradžia. Praeis nemažai laiko, kol sužinosime, kur kris žetonai ir kas su kuo iš tikrųjų varžysis lapkričio mėnesį, tačiau jau dabar žinome viena: 2024 m. įeis į istoriją kaip keisčiausios prezidento rinkimų lenktynės per visą naujausią istoriją.

ŠALTINIS EUROPEAN CONSERVATIVE

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penktoji (lapkričio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo ir vėl. Anksčiau minėjome, kad atakuodami Ukrainos teritoriją S300/400 raketomis rusai prisižais. Juk...

Prieš D. Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“, – sako žurnalistas veteranas

Politikos analitikas ir bestselerių autorius Markas Halperinas teigė, kad prieš Donaldo Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“....

TS-LKD palikimas naujajai vyriausybei

Vytautas Vyšniauskas Jeigu žvakučių degiotojams prie Seimo iš tiesų rūpėtų antisemitizmas ir Lietuvos nacionalinis saugumas bei reputacija strateginių partnerių...

Valdas Vižinis. Šią valdžią teks ginti

Nebesvarbu kuo vedini ir už ką balsavome – socdemus, valstiečius, Nemuno Aušrą, demokratus, Gražulį – valdžią, išgyvenančią ištisą...