2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Tado Kosciuškos paminėjimas Ukmergėje

Lapkričio 26 . Ukmergėje įvyko generolo Tado Kosciuškos mirties 200-ųjų metinių paminėjimas. jame dalyvavo ir Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės Kauno 202-osios kuopos atstovai.

Tadas Kosciuška (lenk. Tadeusz Kościuszko) gimė 1746 metais Merečovščiznos kaime dabartinės Baltarusijos teritorijoje. Mokėsi Liubešive, Varšuvoje, vėliau Versalio karo akademijoje Paryžiuje. 1774-aisiais, gavęs artilerijos kapitono laipsnį grįžo į tėvynę. Po metų išvyko į JAV dalyvauti kovoje už šios šalies nepriklausomybę. Už nuopelnus kovose JAV Kongresas jam suteikė pulkininko, o vėliau ir brigados generolo laipsnį.

Tadas Kosciuška aktyviai kovojo už Lenkijos ir Lietuvos nepriklausomybę. Lenkijos ir Rusijos karo metu (1792 m.) mūšiuose prie Zelenicų, ypač prie Dubenkos jis pelnė šlovę. 1793 m. nuvykęs į Paryžių jis prašė Prancūzijos revoliucinės vyriausybės paramos, tačiau jos negavo. todėl šis karas baigėsi tragiškai.

1794 m. kovo 12 d. Lenkijoje prasidėjęs Tado Kosciuškos vadovaujamas sukilimas netrukus persimetė į Lietuvą. Sukilimo metu labai pravertė jo įgyta karo patirtis Amerikoje.

Iš pradžių  sukilėlius lydėjusi sėkmė greitai nuo jų nusisuko, nes jėgos buvo nelygios. Po pralaimėjimo prie Macejovicų, sunkiai sužeistas Tadas Kosciuška buvo paimtas į nelaisvę ir kalinamas Petropavlovsko tvirtovėje Peterburge.

Atgavęs laisvę, 1796 m., išvyko į JAV. Po dviejų metų sugrįžo į Paryžių, kur rūpinosi įvairiais emigrantų reikalais. Tadas Kosciuška mirė 1817 m. spalio 15 d. Šveicarijoje, kur praleido paskutiniuosius savo gyvenimo metus. Palaidotas Krokuvoje Vavelyje.

Raimundas Kaminskas

Renginio nuotraukos

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Atsinaujinanti energija

Atsinaujinančios energijos kilimas Pastaraisiais metais atsinaujinanti energija tapo karšta tema Lietuvoje ir pasaulyje. Lietuva daug investuoja į ją. Susidomėjimą...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...

Apie neprašytas aukas, užnuodytus šaltinius ir mokytojų prestižą

  Stasė Bučiuvienė, MB „Senų knygų namai“ steigėja Šiemet Lietuvos mokyklos trisdešimt trečią kartą minės Sausio13-ąją. Kaip ir kasmet, klasių...