Justina GAFUROVA
Palaikymo eisena pavadintas renginys penktadienį sudrebino Vilniaus centrą. Nešini plakatais, jaunuoliai, skelbiama, norėjo atkreipti dėmesį į rasizmo problemas bei palaikyti JAV gimusį „Black Lives Matter“ judėjimą. Tiesa, turėjęs būti taikus renginys tokio nepriminė. Jo metu užpultas protestuotojas, o dalyvių nešami plakatai įžeidinėjo Lietuvos pareigūnus, neturinčius nieko bendra su rasizmu.
Buvo skelbiama, kad JAV nesibaigiant protestų dėl juodaodžių teisių bangai, surengta eisena siekiama atkreipti dėmesį į rasizmo problemas bei palaikyti „Black Lives Matter“ judėjimą. Eisenos dalyviai ėjo nuo Katedros aikštės iki JAV ambasados.
„Negausim teisybės, nebus ramybės“, „Kiek kartų ignoravai rasizmą artimoje aplinkoje?“ – tokie plakatai mirgėjo. O jauna mergaitė minioje laikė plakatą su užrašu „Rasists have small dicks“, kas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „rasistų peniai – maži“. Tačiau daugiausiai dėmesio sulaukė plakatas su užrašu „Fuck the Police“, siunčiantis policijos pareigūnus „ant trijų raidžių“. Socialiniame tinkle kilo pasipiktinimas, dėl tokio turinio plakato, žinant, kad Lietuvoje vos prieš savaitę tarnybos metu nušautas pareigūnas.
Minėto renginio nepraleido ir Seimo narė liberalė Aušrinė Armonaitė. Tiesa, užvirus diskusijoms, ar valdžios atstovei dera palaikyti tokius šūkius, A.Armonaitė suskubo viešai pranešti, kad pritarė ne visiems plakatams. „Deja, pasitaikė plakatų ir šūkių, su kuriais visai nenoriu solidarizuotis ir kuriems nepritariu. Pavyzdžiui, kai kurių dalyvių nepagarba policijos pareigūnams“, – teisinosi Seimo narė.
Taiki eisena neapsiėjo ir be incidentų. Prie JAV ambasados eisenos dalyvių laukė kontrprotestas, kurio dalyviai išsakė palaikymą JAV prezidentui Donaldui Trampui ir pasisakė prieš riaušių kėlimą. Vienam iš protestuotojų – Kęstučiui Tamašauskui – teko savo kailiu patirti eisenos dalyvių „taikų“ nusiteikimą ir atsidurti ligoninėje.
Kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo pats K.Tamašauskas, jis buvo du kartus užpultas, bandant atimti plakatą, palaikantį JAV valdžią. „Antrą kartą jaunas vaikinas norėjo nuplėšti plakatus, kuriuos buvome prikabinę prie stulpų. Savo kūnu uždengiau priėjimą prie jų, rankose laikydamas savo plakatą. Jis kažką surėkė, aš nuleidau plakatą žemiau ir sulaukiau smūgių, nuo kurių nukritau ant žemės ir į asfaltą susitrenkiau galvą“, – apie incidentą pasakojo K.Tamašauskas. Jam prireikė medikų apžiūros.
Kaip paaiškėjo, jauną vyrą užpuolęs renginio dalyvis – nepilnametis, nelietuviška pavarde.
K.Tamašauskas parašė pareiškimą ir buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tiesa, pagal straipsnį, ne visai atitinkantį tai, kas įvyko. „Man kyla klausimas, ar tai buvo organizuotas puolimas? Kodėl abu kartus buvau užpultas būtent aš? Siekiu, kad būtų išaiškinta, ar tai nebuvo neapykantos nusikaltimas. Jiems nepatiko tai, kas buvo parašyta ant mano plakato. Vadinasi, buvau užpultas dėl savo įsitikinimų.
Kol buvau ligoninėje, atlikti apklausos atvyko policijos tyrė jas. Išgirdau tokių užuominų, neva gal dar susitaikysim su tuo užpuoliku, o gal neva aš pats nukritau.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal 284 straipsnį – Viešosios tvarkos pažeidimas. Grindžiama tuo, kad jis smūgiavo matant didelei žmonių grupei.
Aš ne teisininkas, bet panašu, kad bandoma sušvelninti situaciją. Tai yra dvigubi standartai. Mes, savos šalies piliečiai, nustumiami į šoną. Jeigu mus užpuola, tai čia tik chuliganizmas. O jeigu jie būtų paliesti pirštu, būčiau apšauktas rasistu, nacionalistu, o prie mano namų jau rikiuotųsi žurnalistai“, – sako K.Tamašauskas.
Interviu su Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos vadovu Vytautu BUDNIKU:
– Lietuvoje rasizmas iš tiesų yra opi problema?
– Visada galima išpūsti burbulą. Aš nepastebiu nei gatvėje, nei žmonių elgsenoje, kad lietuviai būtų rasistiškai nusiteikę. Bet staiga nei iš šio, nei iš to iššoksta minia žmonių į eiseną. Tai tiesiog noras sukelti isteriją.
Taip, diskriminacija JAV dėl rasės yra problema. Nepritariame tokiems policijos veiksmams, kurie buvo vaizdo įraše. Tačiau mes turime perspėti žmones apie spekuliacijas. Protestų vaizdo įrašuose, darytuose JAV ar kitose šalyse, matome, kaip daužomi automobilių langai, niokojamas kitų žmonių turtas. Tai nėra žmogaus teisių gynimas. Matome, kad kai kuriais atvejais demonstracijų vietose privežta plytų, kad būtų iš ko mėtyti. Man, kaip žmogaus teisių specialistui, nekyla abejonių, kad šios demonstracijos yra organizuotos ir supolitintos.
– Kuo skiriasi rasizmas nuo neapykantą skatinančių plakatų, siunčiančių policiją „ant trijų raidžių“?
– Ypač keista, kai šių demonstracijų jėga nukreipiama prieš policiją. O ypač Lietuvos. Ji čia niekuo dėta, kodėl ji koneveikiama tokiame renginyje? Man atrodo, kad tai parodomasis renginys, kuris yra organizuotas ir gausiai finansuojamas. Net ir plakatų parengimas rodo, kad buvo ruošiamasi. Nebuvo, kad staiga užėjo pyktis ir žmonės išėjo į eiseną.
– Kieno interesai ir lėšos gali slėptis už tokių renginių?
Nedrąsu būtų kažką įvardyti, kad netektų atsidurti teisme. Tačiau pakanka iškelti klausimą, ar įmanoma, kad žmonės staiga imtų ir susirinktų į tokį renginį su gausiais plakatais. Kažkas suinteresuotas ir mūsų valstybės destabilizacija. Šiaip sau niekas niekada neina į eitynes. Tokie dalykai nesurengiami stichiškai. Visada yra kažkas, kas pakviečia. Jeigu kviečiantis neturi resursų, būna vienokia eisena, jeigu resursų daugiau – kitokia. Turint resursų, galima padaryti didelį šou.
Lietuvoje veikia daug nevyriausybinių organizacijų, kurios savo veikla neprimena visuomeninių. Jos įgyvendina įvairius projektus, per kuriuos įsisavina pinigus. Neabejoju, kad ši akcija buvo finansuojama tokiu principu.
Lietuvos policijos profesinės sąjungos vadovės Romos KATINIENĖS komentaras:
Ar gali ginti savo interesus, žemindamas kitus? Iš eitynėse darytų nuotraukų, man pasirodė, kad ten buvo jauni žmonės, kurie nebūtinai suvokia, dėl ko eitynės buvo rengiamos.
Ten buvo ne dešimt ar dvidešimt žmonių. Todėl man pritrūko svarbių visuomenės veikėjų reakcijos. Kai nutinka kokia bėda, tam tikri valdžios atstovai ar visuomenės veikėjai labai garsiai ima rėkti, kad reikalinga policijos pagalba. Gal tas plakatas nebuvo skirtas mūsų policijai, bet eitynės įvyko mūsų šalies sostinėje. Pasigedau viešos valstybės vadovų reakcijos apie ten transliuotus įžeidžiančius pasisakymus, skirtus vienai iš valstybės institucijų.
Po tragedijos, kai policijos pareigūnas buvo nušautas tarnyboje, šiandien policijos sistemos darbuotojai laukia pokyčių tarnyboje: normalios motyvacinės sistemos, saugos ir sveikatos užtikrinimo, kokybiško policijos pareigūnų pasirengimo ir specializacijos. Policijos pareigūnams reikia aiškumo, kurioje srityje jie dirba: ar tai operatyvinis darbas, darbas su nepilnamečiais, ar apylinkės inspektoriaus pareigos. Po įvykusios policijos reformos universalus policijos pareigūnas lieka beveik už nieką neatsakingas.
Reforma buvo nesuderinta nei su Vidaus reikalų ministerija, nei su Seimu ar Vyriausybe. Ji buvo sugalvota policijos vadovų ir nuspręsta, kad policija neatlikinės kai kurių funkcijų. Sumažinus policijos pareigūnų skaičių, kitiems buvo pakeltas atlyginimas, nesusitarus, kaip ir kam bus keliamas darbo užmokestis. Atlyginimai buvo pakelti jauniems specialistams, kad jų algos pasiektų išgalvotą naują vidurkį. Dėl to sistema prarado didelę darbo patirtį turinčių policijos pareigūnų.
Mes įspėjome, kad neatliekant tam tikrų funkcijų, gali sumažėti visuomenės viešasis saugumas ir kilti grėsmių. Tačiau penkerius metus sistemoje vyko diktatas ir buvo priimami vienašališki sprendimai. Situacija analizuojama tik dabar. Manau, reikalingas išsamus veiklos ir finansų panaudojimo auditas.
Puikus klausimas – „Ar gali ginti savo interesus, žemindamas kitus?” Blogiausia pas mus tai, kad dažniausiai valdžia gina tuos, kurie juodina LIETUVĄ!!!
visuomene turi zinoti kokia organizacija organizavo sia protesto akcija ,jos vadovus ir narius kurie privede prie teises pazeidimu ,zmogaus suzalojimo .Keista ,bet mes ne Amerika jokiu rasiniu konfliktu nera ,tad kam tademonstrcija.
Akivaizdu, kad kažkas suinteresuotas ir mūsų valstybės destabilizacija?
Vienareikšmiai eitynėmis buvo suinteresuota Vilniaus miesto savivaldybės administracija, nes oficialiai davė leidimą. Nuo čia ir turi būti pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Įsivaizduokim, ar būtų lengva Vilniuje gauti leidimą mitingui ar eitynėms, jei jo prašytų tautininkai?