Ką tik baigėsi reikšminga žmogaus ir šeimos tapatybės klausimus nagrinėjusi tarptautinė konferencija, į vieną vietą Latvijoje (Rygoje) sukvietusi daugiau kaip 210 dalyvių iš 15 skirtingų šalių (tarp jų ir dešimt iš Lietuvos – red. past.). Į konferenciją „Žmogaus ir šeimos tapatybė šiandien ir visados“ susirinkę įvairių sričių žinovai išklausė pranešimų apie užsienio šalių patirtį, diskutavo apie žmogaus gyvybės vertę, taip pat apie politikos ir mokslo įtaką šeimai kaip pamatinei visuomenės vertybei.
„Esame šviesa pasauliui ir miestas ant kalvos, kurio neįmanoma paslėpti. Šiais žodžiais ir pradėjau, ir baigiau šią dviejų dienų konferenciją. Džiaugiamės, kad pavyko rasti daug atsakymų į šiuo metu visuomenei aktualius tapatybės klausimus, taip pat užmegzti naujų kontaktų su Latvijos ir užsienio organizacijų atstovais“, – sako Krikščioniškosios medikų asociacijos vadovė Aiga Rotberga. Ji, konferencijos idėjos autorė, įžvelgia didelę svarbą tame, kad šie vertybiniai klausimai buvo nagrinėjami Latvijoje.
„Ir toliau tęsime pradėtą sveikų diskusijų skatinimo darbą, nes viena iš pagrindinių sulauktų atsiliepimų temų buvo tai, kad žmonės labai aukštai įvertino kompetentingų pranešėjų paskaitas ir diskusijų metu nušviestus tapatybės bei gyvybės klausimus“, – aiškina A. Rotberga, atskleisdama, kad spaudai jau pradėtas rengti vieno iš konferencijos pranešėjų – prancūzo Renė Ekošaro (René Écochard) knygos „Vyras ir moteris: ką mums sako neuromokslas“ leidimas latvių kalba, taip pat „žengiami pirmieji žingsniai kuriant dokumentinį filmą, kurio pagrindu taps pranešėjų paskaitų įrašai ir specialūs interviu, duoti konferencijos metu“.
Konferenciją atidarė Novi Sado Nexus bažnyčios Serbijoje įkūrėjas ir pagrindinis pastorius Nenadas Radeka. Pastorius priminė, kad gyvybės šventumas ir jos neliečiamumas kyla iš įsitikinimo, jog žmonės yra sukurti Dievo. Žmogus turi nelygstamą vertę nuo prasidėjimo iki paskutinės gyvenimo dienos. Nė vienas žmogus šiame pasaulyje negimsta atsitiktinai ir negali būti laikomas nereikalingu. Taip pat Radeka pabrėžė, kad, deja, „pavojingiausia vieta žmogaus gyvybei šiandien yra ne Gaza ir ne Ukraina, bet motinos įsčios“. Nuo abortų žūva daugiau žmonių nei per karus. Kaip pabrėžia pastorius, abortai ir eutanazija yra tiesioginis pasikėsinimas į žmogaus gyvybę.
„Žmogaus tapatybė prasideda ir gyvuoja šeimoje. Konferencijos kalbos aiškiai parodė, kaip svarbu pažinti savo tapatybę, ją tyrinėti ir pagal ją gyventi“, – sako Latvijos vyrų draugijos vadovas ir vienas iš konferencijos organizatorių Andars Ignacs.
Nuo abortų žūva daugiau žmonių nei per karus.
Jis pabrėžia, kad tokia konferencija Latvijoje vyko pirmą kartą, o ypatingą naudą iš šių dienų gavo visi joje dalyvavę nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovai. Jau pirmosios dienos vakare įvyko ypatingas NVO prisistatymų vakaras, kuriame apie savo veiklą gyvybės, šeimos ir žmogiškųjų vertybių gynimo srityje kalbėjo 25 Latvijos ir užsienio NVO atstovai, tarp jų pediatras ir judėjimo „Už gyvybę“ Rumunijoje įkūrėjas Davidas Ille. Jis pasakojo, kad Rumunijoje abortų klausimas yra ypač problemiškas, nes jau daugelį metų šioje šalyje atliekamų abortų skaičius yra vienas didžiausių. Kaip Latvijos krikščionių radijui pasakojo D. Ille, situacija gyvybės gynimo srityje pagerėjo ir dėl judėjimo „Už gyvybę“ veiklos. Per 26 metus pagalba suteikta 35 000 moterų, išgelbėta 800 kūdikių gyvybių.
Specialistas pabrėžia, kad greta praktinės pagalbos moterims, susidūrusioms su pasirinkimu, visuomenė turi diskutuoti šiomis temomis, nes „jei kalba kita pusė, kuri palaiko abortus, tuomet bus neteisinga, jei mes tylėsime. Turime plačiau aiškinti savo poziciją“.
„Kai auditorija gavo galimybę užduoti klausimus pranešėjams, pamatėme, kad klausimų labai daug, ir visi noriai klausinėja. Mums net pritrūko laiko į juos visus atsakyti. Žiniasklaidoje šiomis temomis beveik niekada nediskutuojama, todėl žmonės nori išgirsti atsakymus iš ekspertų ir tų, kurie šią temą tyrinėja jau daugelį metų. Pavyzdžiui, savo žiniomis dalijosi gydytojas ir epidemiologas Renė Ekošaras iš Prancūzijos ir profesorius Gintautas Vaitoška iš Lietuvos. Malonu pažymėti, kad, siekiant suprasti lyčių skirtumus iš tikėjimo perspektyvos, mokslas yra mūsų pusėje. Gerai, kad mokslas neprieštarauja mūsų tikėjimui į Dievą, tai jis sukūrė vyrą ir moterį“, – pažymėjo vienas iš diskusijos moderatorių, politologas Andis Kudors.
Vienas pranešėjų profesorius Gintautas Vaitoška | Soc. tinklų nuotr.
Asociacijos „Šeima“ vadovas Rihards Kostigovs džiaugėsi, kad per šias dvi dienas visi turėjo galimybę gauti koncentruotos, moksliniais tyrimais pagrįstos informacijos apie žmogų iš neurologijos, gender ideologijos, abortų, eutanazijos, dirbtinio intelekto ir šiuolaikinių technologijų įtakos perspektyvos, taip pat pažvelgti į gyvybės šventumą ir žmogiškąsias vertybes tikėjimo akimis.
„Konferencijoje išgirdome teisinių, medicininių ir moksliškai pagrįstų paaiškinimų apie pamatines pasekmes ir ieškomus sprendimus šeimos, santuokos ir visuomenės išlikimo klausimais. Mums, konservatyvios minties reiškėjams, neabejotinai būtina tęsti pradėtą diskusijų kelią, būti matomiems ir girdimiems, kai kalbama apie šiuo metu visuomenėje karštai svarstomus ideologinius klausimus“, – pabrėžia R. Kostigovs.
A. Rotbergos įsitikinimu, šiandien žmonės ištroškę tiesos. Apie tai savo pranešime priminė ir šios konferencijos kviestinė lektorė Päivi Räsänen, pabrėždama, kad net ir susidūrus su išbandymais kovoje dėl žodžio ir įsitikinimų laisvės, svarbu tvirtai laikytis tikėjimo. Tai suteikė galimybę sugrįžti pas Kristų daugeliui tų, kurie ilgus metus sekė šį ilgai trukusį teismo procesą. Latvijoje ji lankėsi kartu su savo vyru, teologijos daktaru Niilo Räsänenu. Klausytojai su abiem kalbėtojais atsisveikino audringais plojimais ir stovimomis ovacijomis, taip pat sveikindami juos su 39-osiomis vestuvių metinėmis. Räsänenų porą palaimino Rygos Romos katalikų bažnyčios arkivyskupas metropolitas Zbignevas Stankevičius.
Suomijos parlamentarė Päivi Räsänen | Soc. tinklų nuotr.
Konferencijoje kalbėjo ADF International vyresnioji patarėja Europai Adina Portaru, pagrindinio Švedijos krikščioniško analitinio centro ir tyrimų instituto direktorius Per Evert, Krikščioniškos medicinos ir odontologijos asociacijos vyresnysis viceprezidentas iš JAV Jeffrey Barrow, pastorius Nenad Radeka iš Serbijos ir elektros ir komunikacijos inžinierius iš Šveicarijos Oliver Steiner. Lektoriai ir dalyviai atvyko iš Latvijos, Lietuvos, Švedijos, Estijos, JAV, Vokietijos, Serbijos, Rumunijos, Ukrainos ir kitų šalių.
Konferenciją organizavo Krikščionių medikų asociacija kartu su asociacija „Šeima“ ir Latvijos vyrų draugija. Daugiau informacijos ir nuotraukų apie konferenciją galima rasti socialinės žiniasklaidos platformose, taip pat interneto svetainėje pargimeni.lv.
AUTORIUS VIKTORIJA SLAVINSKA-KOSTIGOVA