2024-12-29, Sekmadienis
naujienlaiškis

Tautinių mažumų įstatymas priimtas. Ar jis taps įrankiu pavojingiems reikalavimams įgyvendinti?

Lietuvos lenkų mitingas prie Amerikos ambasados / V. Morkevičiaus nuotr.

Vilnius, 2024 m. lapkričio 7 d. savo kadenciją baigiantis Seimas, nepaisydamas visuomenininkų įspėjimų ir boikoto iš trijų pagrindinių opozicijos frakcijų, priėmė Tautinių mažumų įstatymą Nr. XIV–3917.

Už įstatymą balsavo Tėvynės sąjungos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos frakcijų nariai, iš viso 67 Seimo nariai, o 4 Seimo nariai susilaikė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Demokratų „Vardan Lietuvos“ ir Lietuvos socialdemokratų frakcijų atstovai šį balsavimą boikotavo.

Visuomenininkai, susibūrę į asociaciją „Talka kalbai ir tautai“, prieš šį balsavimą dar kartą ragino Seimo narius nepritarti įstatymo projektui, įspėdami apie pavojus, kuriuos jis gali sukelti Lietuvos valstybės vientisumui, ilgalaikiams tautos interesams ir piliečių integracijai. Tačiau, kaip rodo balsavimo rezultatai, šie įspėjimai paskutines dienas Lietuvą valdančiosios Seimo daugumos buvo ignoruoti.

Įstatymas – tik „tuščias aplankalas“?

Po balsavimo, kaip ir buvo tikėtasi, pasisakė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narė, išreikšdama nepasitenkinimą ir vadindama priimtą įstatymą „tuščiu aplankalu“, kurį, jos žodžiais, „kitos kadencijos Seimas stengsis užpildyti turiniu“. Toks pareiškimas kelia nerimą ir patvirtina visuomenininkų išreikštą susirūpinimą dėl šio įstatymo kaip pavojingo precedento, kuris gali tapti pagrindu lenkų bendruomenės keliamų radikalių reikalavimų įgyvendinimui.

„Talka kalbai ir tautai“ anksčiau pateikė pagrindinius argumentus prieš šį įstatymą, pabrėždama, kad įstatymas gali sukelti šiuos pavojus:

  1. Netinkamas tautinių mažumų sąvokos taikymas – projekte tautinės mažumos statusas priskiriamas ir bendrijoms, turinčioms savo tautines valstybes, kaip lenkai ar rusai. Tokios bendrijos Lietuvoje neturėtų gauti išskirtinių privilegijų, teigia visuomenininkai, ir ragina tautinės mažumos statusą suteikti tik grupėms, neturinčioms savo valstybių, pvz., karaimams​.
  2. Įstatymo perteklinis pobūdis – asociacijos teigimu, jau egzistuojančiuose teisės aktuose pakankamai reglamentuojami tautinių mažumų klausimai. Naujų struktūrų, kaip „Tautinių mažumų švietimo taryba“, įvedimas tik didintų biurokratinį aparatą ir skatintų tautinę atskirtį.
  3. Teritorinio vientisumo pavojus – šis įstatymas atveria kelią tautinei segregacijai, įteisinant galimybę mokytis ne valstybine kalba. Toks sprendimas gali kurti pavojingą atskirtį, ypač pietryčių Lietuvoje, kur tautinių mažumų skaičius yra reikšmingas, ir skatinti separatistines nuotaikas​.
  4. Radikalių reikalavimų kelias – visuomenininkai perspėjo, kad įstatymo priėmimas gali tapti pretekstu ateityje įteisinti Lietuvos lenkų-katalikų frakcijos reikalavimus dėl lenkų kalbos kaip regioninės kalbos, lenkiškų pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis, ir kitus. Tokie reikalavimai būtų žalingi valstybės interesams ir skatintų tautinį susipriešinimą​.

Visuomenininkai: Šis sprendimas kelia grėsmes Lietuvos ateičiai

„Talka kalbai ir tautai“ pirmininkas po balsavimo komentavo: „Šis įstatymas įteisina pavojingą precedentą. Šiandien turime „tuščią aplankalą“, o kas jį užpildys – parodys laikas. Tačiau jau dabar matome grėsmę, kad valstybės interesai bus paaukoti dėl trumpalaikių politinių manipuliacijų.“

Šis balsavimas dar kartą parodė, kad kai kurių Lietuvos politinių jėgų ir užsienio valstybių pastangomis nuolat kurstomas tautinių mažumų klausimas Lietuvoje yra nepagristai užaštrintas ir potencialiai pavojingas valstybei.

Nepaisant visuomenininkų perspėjimų ir opozicijos boikoto, valdančiosios partijos pasirinko ignoruoti šiuos įspėjimus.

Kokios bus ilgalaikės šio sprendimo pasekmės, parodys laikas, tačiau visuomenės susirūpinimas dėl galimų pavojų aiškiai rodo – tai sprendimas, kuris kelia nerimą dėl Lietuvos ateities ir stabilumo.

Pozicijos.org prierašas:

„Konservatoriai“ surinko lygiai tiek balsų kiek reikėjo – 71.

Jei A. Ažubalis, V. Rakutis, A. Jakavonytė, L. Kasčiūnas būtų nedalyvavęs balsavime, būtų neužtekę balsų. Parsidavė… o vaidina patriotus.
GĖDA!

10 KOMENTARAI

  1. Konciervai ir Co buvusius mūsų buvusius pavergėjus, nukariautojus ir okupantus vadina tautinėmis mažomis, matyt, jų dėka laimi rinkimus, apgaudami Kapsukėje dezuotus durnius su aukštais moksliniais laipsniais. Kur Lenkijoje dingo tautinės mažumos ir kaip ji tapo tautiškai monolitine valstybe Lietuvos runkeliams su dviem aukštaisiais ir didesnėmis pajamomis nepaaiškina.

  2. Atvėrė kelią sienų pajudinimui, matyt, tai yra numatyta slaptuose dokumentuose, jei pajudės Ukrainos sienos. Na ir ką veikia mūsų politkalinių ir tremtinių vaikai ir anūkai, ką jie mano apie tai ir ką galvoja daryt, kai tokie sprendimai gresia mūsų sienų vientisumui? O juk jie daugumoje palaikė Konservatorių partiją, o kartu ir liberalus.

  3. Tautos patriotai labai myli istorijos klastotojus – mokslų daktarus Kakučius ir Žečpospolitą.

  4. Rakutis.
    Jooo, Rakutis…

    Kai maždaug prieš tris metus parašiau kelis sočiai argumentuotus komentus dėl Rakučio veidmainystės ir tautos (Lietuvos) išdavimo… kaip mane puolė… kaip ant manęs šnypštė… kaip putojo…
    Ar kas tada palaikė mano argumentuotas išvadas? Niekas. Dar bandžiau reikalauti iš puolančių bent kokių argumentų. Buvau dergiamas… ir ,,apmėtomas beretėmis”.

    Po to, dar ne kartą tas Rakutis pasišiukšlino…
    Pareiškiau priminimą apie savo pastabas… vėl tas pats… plius visiškas dėmesio nekreipimas…

    Dabar…

    Ei, šūdo gabalai!
    Ei, penkta kolona!
    Rupūžės !!!
    Ei, teisininke ir visa ,,bydlo”, dar paraugėkit, kad mano komentai (paklodės) nieko verti.

    Kur kitų nuomonės, a?
    Gal tiesiog iš admino reikalaukite mane užblokuoti, kaip tiesos.lt atvėju.
    Tiesos.lt portale knibždėjo visokių prietrankų ir agentų, bet čia (pozicija.org senbuviai, oi, senbezdos) regis dar baisesnis ,,zbrodas”.

  5. ko nepabaigė okupantai lenkintojai ir rusintojai, tą užbaigsime savos Sąjūdinės partijos rankomis?

    • Sąjūdžio vadovybėje komunistų buvo kas antras, tad posakis „komunistus suprastume, sąjūdistus – ne” man skamba keistai.

      • Džiaukis kad po visų pokarinių ir vėlesnių valymų Sąjūdžio metu atsirado tokių komunistų.. Atsirado. Ir jų , bei išlikusių antikomunistų dėka turime nepriklausomą Lietuvą. Didesnė problema, tas matosi nuo 1992 metų Seimo rinkimų , eilinių lietuvių sukomunistėjimo mastas.

        • Tauta komunistėja, kai mirus aktyviam TSKPistui kolaborantui nepriklausomoj Lietuvoj rengiamos valstybinės laidotuvės! Pusiau komunistinio Sąjūdžio dėka po Kovo 11-os komunistai liko pagarboj, liko valdžioj – ministrais, premjerais, prezidentais. Gal todėl, kad sąjūdžiui vadovavo kgbistas?

          • . Tautos sukomunistėjimas įvyko ne studijuojant Lenino raštus, bet nori nenori per 50 metų prisitaikant prie komunistiškos tvarkos . Kada ta tvarka supuvo ir ėmė byrėti, lietuviai tikėjosi kad štai sava gera lietuviška valdžia tą tvarką pataisys. O ne sugriaus įvesdama rinkos ekonomiką. Išgąstis i r pyktis buvo toks ,kad 1992 metais tautiečiai atidavė komunistams ir valdžią ir vadovavimą prie komunistų bankrutavusios komunistinės valstybės turto privatizacijai

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimt devintoji (gruodžio 28) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos GURas skelbia Maskvos srityje sunaikinęs geležinkelio vagonus, kurie naudoti agresijoje prieš Ukrainą: https://www.facebook.com/share/v/662hmo8nbTgKEBTi/ Agresorius Ukrainos...

„Identité Libertés įkūnija civilizacinės dešinės dvasią“: interviu su Marion Maréchal

Marion Maréchal, Marine Le Pen dukterėčia, pradėjo savo politinę karjerą kaip Nacionalinio fronto (FN) narė 2012 m. Po...

Bažnyčios uždaromos, kad „būtų pasiekti klimato tikslai“

Septynios Gotlando bažnyčios bus uždarytos nuo spalio iki gegužės mėn. Šis prieštaringai vertinamas sprendimas priimtas siekiant įgyvendinti Švedijos...

„Microsoft“ ir jos vadovybė iš karto pasisakė už Kamalą Haris, nes Trampas savo administracijoje pasitelkė vadinamuosius „Hawks“

Trampas savo administracijoje pasitelkė vadinamuosius „Hawks“– politikus, kurie laikėsi griežtos pozicijos didžiųjų technologijų atžvilgiu ir skatino aktyvias priemones...