Ištrauka iš lrt.lt paskelbto straipsnio „Tautinių mažumų įstatymas: reikalingas, bet dar per daug neaiškumų“. Visą straipsnį skaitykite ČIA.
Abejoja įstatymo nauda
Tačiau ne visi pritaria, jog Tautinių mažumų įstatymas apskritai yra reikalingas. Anot kalbininkės, profesorės Laimos Kalėdienės, tokio įstatymo iš esmės nereikia, kadangi visos projekte įtvirtintos tautinių mažumų teisės jau yra reglamentuojamos kituose įstatymuose.
„Tai nėra įstatymas, kuriam nesant kažkas būtų labai skriaudžiamas, nes visos sferos aptariamos kituose įstatymuose. Pirmiausia, Valstybinės kalbos įstatyme, pagal kurį turi galioti Valstybinės kalbos prioritetas, o jau kitur galima vartoti visas tautinių mažumų kalbas. Tos pačios lentelės lenkų kalba Vilniaus rajone – jei šalia yra parašytas pavadinimas valstybine kalba – galima, tam specialaus reglamentavimo nereikia. Tas pats ir su švietimo nuostatomis – nereikalingos, nes yra švietimo įstatymas“, – poziciją išreiškė kalbininkė.
L. Kalėdienė taip pat teigia, jog tautinės bendrijos ir mažumos traktuojamos labai įvairiai tarptautiniu mastu, o pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją nėra tautinių mažumų – yra tik tautinės bendrijos. Profesorės nuomone, prieš priimant įstatymą reikia sutarimo Lietuvoje dėl tautinės mažumos apibrėžimo.
„Pagal tą projektą, visas nuostatas reikėtų ir musulmonų bendruomenei tą patį taikyti. Naujininkuose įsikūrė absoliučiai nauja, be jokių tradicijų, musulmonų bendruomenė. Tad ten jau turi įsigalioti tokie įstatymai kaip tautinėms mažumoms, gatvių pavadinimus rašyti bent dvejomis kalbomis <…>. Ir tai dabar labai sudėtingas klausimas vykstant nepamatuojamai migracijai“, – komentuoja L. Kalėdienė.
Visgi kalbininkė neatmeta Tautinių mažumų įstatymo galimybės – toks įstatymas gali egzistuoti, tačiau visi jame keliami klausimai turi būti suderinti su pagrindiniais.
„Ta pati Tautinių mažumų taryba <…>. Susidaro kelios institucijos, kurios turi spręsti tautinių mažumų klausimus ir kurios iš esmės yra visuomeninės, o spręstų kaip ir valstybinius dalykus. Tai nesuderinta. Nesakau, kad negali būti Tautinių mažumų įstatymo, bet visus šiuos dalykus reikia suderinti. Bet toks kaip dabar jis [įstatymo projektas] yra skirtas sukurti valstybę valstybėje“, – pareiškė L. Kalėdienė.