Šiandien ne 18 val., kaip buvo numatyta, o 11 val. įvyko Tautinių mažumų įstatymo pristatymas Seime.
Suvaidintas spektaklis: pirmoji pristatė savo 2014 m. projektą Tamašūnienė, jį Seimas atmetė. Tada išėjo geroji fėja Dobrovolska ir pristatė neva visiškai civilizuotą naują projektą: kaip esminį skirtumą nuo ankstesnių versijų ji išskyrė tautinės mažumos apibrėžimą – tautine mažuma laikyti Lietuvos piliečius, o ne imigrantus (o kad jie po kelerių metų gali tapti piliečiais, į tai neatsižvelgiama); kita naujovė – atitinkamai pagal 2024 m. EŽTT sprendimą skirstyti tautines mažumas į turinčias savo motinines šalis ES ir neturinčias. Atitinkamai turinčios savo motinines šalis ES tautinės mažumos su savo gyvenamąja valstybe, t. y. Lietuva, turėtų nustatyti santykius dvišalėmis (!) Lietuvos ir kitos ES šalies sutartimis (pvz., Lenkijos). Visus kitus dalykus, ministrės nuomone, jau yra aptarę dabar galiojantys Lietuvos įstatymai. Nutylėta, kad, pvz., Lenkija gali pareikalauti teritorinės apibrėžties, vadinkim Vilniaus kraštu, t. y. tiesiog „atstatyti“ tarpukario okupaciją, o, švelniau formuluojant, apsibrėžti „savo“ teritoriją tiek rinkimų, tiek švietimo, tiek kalbos ir kitų įstatymų galiojimo atžvilgiu. Tam, kad nebūtų suabejota Dobrovolskos įstatymo versijos „humaniškumu“, ištikima jos palaikytoja Asanavičiūtė virkavo dėl neva Tamošūnienės įstatymo versijoje pamirštų tų tautinių mažumų, kurios nebeturi savo motininės šalies – karaimų, totorių, romų… Buvo bepridedanti žydus, bet paskui kažkaip išsisuko. Dobrovolska pati pabrėžė, kad šiuo metu nėra aiškiai nusistovėjęs skirtumas tarp „tautinės mažumos“ ir „tautinės bendrijos“ sąvokų, bet, sukalbėjusi maldelę Konstitucijoje įtvirtintai tautinės bendrijos sąvokai, kažkaip išsuko, kad nuo dabar Lietuvoje bus aišku, kas yra tautinė bendrija, o kas tautinė mažuma.
Pritarus Dobrovolskos projektui, paskirti Seimo komitetai svarstymui, o rudenį numatoma teikti galutiniam balsavimui: taip Laisvės partija bus įvykdžiusi savo pažadą „sutvarkyti“ tautinių mažumų klausimą. Koks tas projektas bus po patobulinimų rudenį? Ką jis integruos? Reikėtų neatmesti tikimybės, kad pagrindinius vadinamojo Tamošūnienės projekto siūlymus.
Išsamiau apie Tautinių mažumų įstatymo projektą Jono Vaiškūno straipsnyje.
Kodėl, rašant straipsnį, pametama logika?
Štai:
„Koks tas projektas bus po patobulinimų rudenį? Ką jis integruos? Reikėtų neatmesti tikimybės, kad pagrindinius vadinamojo Tamošūnienės projekto siūlymus.”
1. Ne „ką jis integruos?” o „ką į jį integruos?”.
2. Reikėtų neatmesti tikimybės, kad pagrindinius vadinamojo Tamošūnienės projekto siūlymus.”
Nebaigtas sakinys, neaišku, kas bus su siūlymais.