Gegužės 6 ir 7 d. d. 18.30 val. Vilniaus senajame teatre – režisieriaus Jono Vaitkaus spektaklis „Tėtis“ pagal Floriano Zellerio pjesę „Tėvas“ (pranc. „Le Père“). Pagrindinį tėčio Andrė vaidmenį atlieka Lietuvos nacionalinės premijos laureatas aktorius Vytautas Anužis. Scenografijos autorius – Artūras Šimonis, kompozitorius – Tomas Kutavičius, kostiumų dailininkė – Jolanta Rimkutė.
Florianas Zelleris: „Kai žmonės abejoja, kur realybė, o kur – ne“
2012 m. parašyta prancūzų romanisto, dramaturgo Floriano Zellerio pjesė yra antroji sceninės trilogijos („Motina“, „Tėvas“, „Sūnus“) dalis. Pjesė yra pelniusi tris Mollière‘o apdovanojimus bei nominuota prestižiniams Jungtinės Karalystės teatro („UK Theatre Awards“, „Evening Standard Theater Awards“) apdovanojimams. Tai sąmonės deformacijos, jos nykimo, laipsniško atminties netekimo, o tuo pačiu ir šeimos, artimųjų, ryšio su išoriniu pasauliu praradimo liudijimas.
Pagrindiniam pjesės herojui tėvui Andrė (Vytautas Anužis) – 88 metai, pagal savo amžių jis gana guvus, tačiau ryškūs į Alzheimerį panašios ligos požymiai. Liga progresuoja, tai neišvengiama. Iš Andrė gyvenimo pamažu traukiasi kasdienybė, detalės, erdvės suvokimas, jis virsta augalu, „daržove“. Tikrovė persipina su iš pasąmonės iškylančiais vaizdiniais. Senatvė, serganti sąmonė ir aiškus protas grumiasi tarpusavyje. Iš čia kyla konfliktas su realybe, artimaisiais, o ir apskritai su žmogaus egzistencija, prigimtimi. Pats dramaturgas F. Zelleris yra išsitaręs: „Mano tikslas nebuvo parašyti apie demenciją. Rūpėjo gilintis į daug svarbesnius klausimus… Tarkim, o kas nutinka su meile, kai ji nuolat išbandoma, kai žmonės abejoja, kur realybė, o kur – ne.“
2020 m. F. Zelleris pagal savo pjesę „Tėvas“ režisavo ir filmą. Pagrindinį vaidmenį jame atlikęs Anthony Hopkinsas pelnė Oskarą.
Liga – kaip atspirtis
Pasak režisieriaus Jono Vaitkaus, kiekvienam žmogui tenka susidurti su senatve, tai neišvengiama, kaip ir su pačiu savimi, senstančiu. „F. Zellerio pjesėje liga yra it atspirtis gilesniems apmąstymams. Ši tema išeina už siužeto, pagrindinio herojaus Andrė patirties ribų. Kai žmogus, visuomenė praranda ryšį su praeitimi, jį praranda ir su atmintimi, būtent tada jie suserga Alzheimeriu… O kaip išgyventi kančią, pasiaukojimą, jei nesame tam pasiruošę? Senatvė – nepatogi. Ypač tam, kuris gyvena šalia jos“, – dalinasi mintimis aktorius V. Anužis.
Pasiaukojimo, meilės artimui tema atskleidžiama per dvi dukteris. Du pasauliai, dvi paralelės, skiriančios gyvenimo realybę nuo anapusybės. Anai tėvo liga yra tarsi griūvantis pasaulis, kurio ji neįstengia suvaldyti. Tėvui Andrė žuvusi dukra Eliza, laisva menininkė – tai šviesa, kurios jis siekia savo realybėje.
Pjesėje atskleidžiama ir senatvės šviesioji pusė. Pasak režisieriaus J. Vaitkaus, tai leidžia patikėti, kad žmogus turi gamtos įdiegtą grožio pojūtį ir poreikį: „Kūrybos idėja parodo visai kitą pasaulį, netgi alzheimeristui. Priartina prie dalykų, kurie buvo praleisti, ignoruoti, apie kuriuos svajojo, netgi nesąmoningai.“
Scenografija – pagrindinio personažo kelionė
Scenografas Artūras Šimonis prisipažino, jog jam su atminties praradimu, senatvine demencija yra tekę susidurti ir savo šeimoje, tai nėra svetima, net labai suprantama, kažkuria prasme visą šį procesą yra išgyvenęs. A. Šimonis: „Scenografija iš vienos pusės minimalistinė, bet ir funkcionali. Jokiu būdu ne buitiška. Nelaikau savęs buitiniu dailininku, man labiau patinka kurti apibendrintą, abstraktesnę erdvę, sąlygiškai pavadintiną formalia. Aš taip suprantu realybę – kaip bekraštę, keistą erdvę, kurioje svarbiausias yra žmogus, neužgožtas detalių, jose nepaskendęs. Spektaklio „Tėtis“ erdvėje režisierius man davė visišką laisvę. Tiesiog pasiūliau įvaizdį, kad tai yra tarsi pagrindinio personažo kelionė.“
Kokia yra pradžių pradžia, į kurią tėtis Andrė nori sugrįžti gyvenimo pabaigoje? Finalinėje spektaklio scenoje Andrė šaukia: „Aš noriu pas mamą, noriu namo“. V. Anužis, jau dešimtą kartą priėmęs J. Vaitkaus pasiūlymą vaidinti jo statomame spektaklyje, kalbėdamas apie savo vaidmenį prasitarė: „Išskirtinis, vienas iš tų XXI amžiaus vaidmenų, su kuriuo nelabai kas gali šiandien konkuruoti. Man šis vaidmuo kaip dovana.“
Spektaklį papildo fotografijų paroda „Tolstantys“
Spektaklį „Tėtis“ lydi fotografo Arūno Griciaus paroda „Tolstantys“, kuri atspindi Alzheimerio ir senatvinės demencijos paženklintų žmonių užfiksuotus portretus. Fotografas A. Gricius daug metų dirbo su pažeidžiamomis grupėmis, 8 metus su demencija, Alzheimeriu sergančiais, psichinę negalią turinčiais žmonėmis. Ši patirtis autorių įkvėpė fotografuoti.
Spektaklio „Tėtis“ kūrybinė grupė: režisierius – Jonas Vaitkus; kompozitorius – Tomas Kutavičius; scenografas – Artūras Šimonis; kostiumų dailininkė – Jolanta Rimkutė; šviesų dailininkas – Vilius Vilutis; vaizdo projekcijos – Rūta Vaitkevičiūtė, Paulius Juodzevičius; režisieriaus padėjėja – Eglė Kuzienė; režisieriaus asistentas – Dmitrij Denisiuk; pjesę iš prancūzų kalbos vertė Ilija Imenitovo.
Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais:
Nuotraukos:
1. Jonas Vaitkus. Arturo Svorobovičiaus nuotr.;
2. Vytautas Anužis. Arturo Svorobovičiaus nuotr.;
3. Spektaklio „Tėtis“ scenografijos eskizas;
4. Spektaklio „Tėtis“ plakatas. Kristinos Norvilaitės dizainas.
5. Arūnas Gricius. „Tolstantys I“, 2021.
Spektaklio, žinoma, nemačiau. Bet šis aprašymas palieka labai slogų įspūdį. Tai ypatingai sutirštintas gąsdinantis siužetas, parodantis senėjimą – neišvengiamą gyvenimo laikotarpį kaip kažkokią baisią grėsmę, tragediją, kuriai net sušvelninti nėra priemonių. Seniai nebeturiu abejų tėvų, bet jų gyvenimą iki pat paskutinės akimirkos prisimenu kaip labai šviesią, giedrą, nuspalvintą gerumu ir to gerumo linkėjimu jų palikuoniams. Nė vienas nesirgo tuo baisiuoju Alzheimeriu. Nė vienas nesirgo ir visoje gausioje giminėje. Tiesa, mačiau ir gana daug šios negandos paveiktų, bet tokių siaubo scenų niekam nebuvo. Taigi, rašinėtojai, kreipiuosi į jus: negąsdinkite žmonių senatve, neskatinkite jų pritarti eutanazijai. Neskatinkite, kad šeimos nariai siektų kuo greičiau atsikratyti pagyvenusių tėvų, išveždami juos į „globos” namus. Ne vienas iš tokių, kurie atsikratė savo tėvų, išmetė juos į nerūšiuojamų atliekų sąvartyną, teisinosi: „Nesu gydytojas, nesu psichologas, nemoku su jais elgtis. Senelių namuose jiems bus geriau…” Nemeluokite – ten geriau nebus. Tėvai taip pat nebuvo pediatrai ar pedagogai, bet jus užaugino.
Buvusi darbšti, pareiginga, principinga, tvarkinga, aktyvi, kūrybinga, (ir t.t….), 92metų MAMA prieš metus paliko šį žemiškąjį žmonių pasaulį.. 2 paskutiniuosius metus dėl riboto savarankiškumo (sveikatos) daugiau laiko praleido lovoje, 10 dar gan pajėgių paskutinių gyvenimo metų, nežiūrint įvairių puikių gebėjimų ir privalumų, buvo visko: ir barnių, žiaurokos paranojos artimųjų, kaimynų (su visais gan tampriai bendravo) atžvilgiu, ir naktį kėlimasis gaminti maisto (cepelinų) ,,svečiams”, paliekant įjungtas bet neuždegtas dujas, ėjimas paryčiais pasivaikščioti (kai visi dar miega), negrįžtant į namus (ir t.t….). Taip pat – nuo 80 m kartojimas ,,paskutinės Kalėdos”, ,,paskutinės Velykos”, pareiškimas ,,aš jau nebe žmogus”, nedviprasmiškas eutanazijos ,,pageidavimas”… Neabejotinai sunku ir nepakenčiama buvus veikliam, reikliam sau ir kitiems susitaikyti su tokia vis dar suvokiama realybe..
Taip kad, SU VISA PAGARBA IR DĖKINGUMU MAMAI – ilsėkis ramybėje, išgyvenusi prasmingą gyvenimą nuo praėjusio tūkstantmečio balanos gadynės, karo, pokario iki kompiuterių, mobilaus ryšio, dirbtinio intelekto. Se la vie..