Vidmantas MISEVIČIUS
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba (VTAS), nepaisant įvairių vykdytų reformų ir besikeičiančių vadovų, faktiškai liko tokia pat, kaip ir buvo – nelanksti, besivadovaujanti jai vienai žinoma tvarka bei požiūriu ir visiškai nepaisanti nei vaikų interesų, nei jų tėvų teisių. Taip sako reikalų su šia institucija turėję Lietuvos gyventojai.
Dėl smurtaujančio tėvo kalta motina?
Redakcija sulaukė skaitytojos Irenos (tikras vardas redakcijai žinomas) laiško, kuriame moteris pasidalino bendravimo su VTAS blogąja praktika. Jos teigimu, pagal susitarimą su biologiniu vaikų tėvu, santuoka su kuriuo nutrūko dar 2016 m., vaikai vieną mėnesį leisdavo pas ją, vieną – pas tėvą. Viskas buvo gerai, bet birželio pirmąją vienas iš trijų vaikų tėvo namuose patyrė smurtą. Atsakingos institucijos skubiai sugrąžino vaikus motinai, tačiau istorija tuo nesibaigė.
„VTAS elgiasi su manimi taip, tarsi smurtaučiau aš, o ne vaikų tėvas. Nepaisant geranoriškų mano pastangų bendradarbiauti su visomis į šį reikalą besikišančiomis valstybinėmis tarnybomis, Vilniaus VTAS kryptingai stengiasi mane pateikti kaip valkatą, tam nevengdami taikyti psichologinio spaudimo, manipuliacijų ir akivaizdaus faktų iškraipymo“, – pasakojo Irena.
Pasak moters, nors ji dorai ir sąžiningai auklėja visus vaikus, kurių elgesys bei akademiniai pasiekimai viršija šalies vidurkį ir niekam nekelia abejonių, VTAS ją apibūdina išimtinai neigiamai.
„Esą stokoju motinystės įgūdžių ir bendrauju su vaikais jų brandos (kurios niekas nenustatinėjo) neatitinkančiais klausimais. Be to, esą tyčia ignoruoju vaikų biologinį tėvą, nors būtent jis vengia kontakto. Bet apmaudžiausia, kad nors esu antrą kartą susituokusi, VTAS dokumentuose nuolat esu įvardinama kaip savo teisėto vyro sugyventinė, – atviravo mama. – Ar reikėtų suprasti, kad nors tėvelis ir sudavė, bet motina dar baisesnė? Gal jau kokia homoseksualistų porelė laukia nesulaukia gražių ir protingų mano vaikų?“
Susidūrusi su priešišku požiūriu, Irena dėl VTAS veiksmų pateikė skundą Seimo narei Dovilei Šakalienei. Pastaroji pažadėjo inicijuoti vidinį VTAS patikrinimą, tačiau pažadus netrukus pamiršo. Kiek daugiau dėmesio mamai parodė kita parlamentarė – Rimantė Šalaševičiūtė, liepusi VTAS pasiaiškinti dėl darbuotojų elgesio.
Nors stebuklų Irena nebesitiki. Juolab kad visuomenėje sklando gandai, jog keršydami skirtis panorusioms ar buvusioms žmonoms arba siekdami išsisukti nuo baudžiamosios atsakomybės, vyrai galimai „nusiperka“ jiems palankią Vilniaus VTAS specialistų nuomonę.
Tokių sandėrių įrodymų niekas neturi, tačiau atidžiau panagrinėjus keleto pastarųjų metų VTAS darbuotojų veiksmus skyrybų bylose ar vaikų paėmimo iš vieno iš sutuoktinių atvejus, abejonių gali kilti.
Pradėtas vidinis tyrimas
Paprašius situaciją pakomentuoti VTAS, buvo gautas atsakymas, kad dėl Irenos atvejį nagrinėjusių specialistų veiksmų yra pradėtas vidinis tyrimas.
„Atsiprašome dėl galimo darbuotojų nemandagaus elgesio ir artimiausiu metu informuosime apie vidaus tyrimo rezultatus“, – rašoma gautame laiške.
Taip pat jame patikslinta, kad esant pranešimui apie galimą vaiko teisių pažeidimą, specialistai turėtų bendrauti ne tik su vaiku, bet ir su jo įstatyminiais atstovais.
„Abu tėvai įtraukiami į saugios ir palankios vaikui augti aplinkos kūrimą, kadangi, nežiūrint to, jog jie negyvena kartu, jei tėvų teisės nėra ribotos, abu turi vienodas teises ir pareigas vaiko atžvilgiu“, – akcentuoja VTAS atstovai.
Įdomu tai, kad nors pabrėžiama, jog su vaikais „bendraujama visada, jei tik vaikas yra pakankamo amžiaus ir sveikatos būklės ir sutinka kalbėtis“, netrukus nurodoma, kad su vaiku, vertinant susidariusią padėtį, galima ir nebendrauti. Tai įmanoma, „jei dėl objektyvių priežasčių vaiko nuomonės dėl situacijos, susijusios su galimais vaiko teisių pažeidimais, išklausyti nėra galimybės, vaiko situacija vertinama neišklausius jo nuomonės“.
Kitaip sakant, paliekama spraga VTAS darbuotojams, viską nurašius „objektyvioms priežastims“, išvadą apie vaikus pateikti jų net nemačius. Tuo, panašu, ir buvo pasinaudota Irenos atveju.
Tad vėlesnis teiginys apie tai, jog „tiriant galimo vaiko teisių pažeidimo atvejį dalyvauja visi šeimos nariai“ nebeskamba labai įtikinamai.
Vaiko teisių gynėjai – ne psichologai
Nors visuomenė ne kartą bandė atkreipti dėmesį, kad neturėdami psichologinio išsilavinimo, VTAS darbuotojai ne visada gali tinkamai įvertinti situaciją, šioje srityje niekas nesikeičia: „Vaiko teisių gynėjai neatlieka psichologinių tyrimų, o jei jų reikia, yra kreipiamasi į specialistus, turinčius atitinkamą išsilavinimą ir patirtį. Jie atstovauja vaikams, bet jų apklausas atlieka teismo psichologai.“
Reikalų su minėtais teismų psichologais turėjusių tėvų nuomone, dažnai vaizdas būna toks, kad psichologų pagalbos reikia ne vaikams, o patiems su jais bendrauti bandantiems „specialistams“.