Valdžia palaipsniui, metodiškai, lįsdama į bankininkų užpakalius bei žmonių kišenes, paranojiškai norėdama susekti bei apskaityti kiekvieną privatų centą, daro tai oficialiai nedeklaruodama. Užuot tiesiai pasakiusi, kad visi pinigai priklauso valdžiai ir tik jai spręsti kiek jums paliks bei kur galėsite išleisti kiekvieną skatiką, ji po truputį stengiasi palikti jus arba be grynųjų, arba su jais, bet be galimybių jais pasinaudoti.
Daug kartų jau pasakota, kad bankai metodiškai – tai krizės, tai koronės viruso dingstimi naikino ne tik banko skyrius, bet ir bankomatus. Jau buvo skaičiuota, kad daliai žmonių kelias iki nuosavos piniginės ištįso iki 70 km. Kilus skandalėliui, Lietuvos bankas tarsi „ėmėsi priemonių“.
Ši beprotiškai išpūsta ir ne bankų priežiūrą, o jų apetitų aptarnavimo funkcijas vykdanti institucija užėmė tokią poziciją: „Lietuvos banko Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Edita Lisinskaitė „Valstiečių laikraščiui“ atsiųstame komentare teigia, kad institucija nuolatos stebi grynųjų pinigų prieinamumo situaciją šalyje bei imasi priemonių jai gerinti.
„2022 m. grynųjų pinigų prieinamumas Lietuvos regionų gyventojams pagerintas iš esmės. Lietuvos banko iniciatyva 2021 m., LB, kredito įstaigos ir Lietuvos bankų asociacija pasirašė Tarpusavio supratimo memorandumą, siekiant užtikrinti grynųjų pinigų prieinamumą Lietuvoje. Juo susitarta dėl minimalių grynųjų pinigų išėmimo iš mokėjimų sąskaitų paslaugų prieinamumo kriterijų. Kredito įstaigos, įgyvendindamos memorandumą, 2022 m. įrengė 100 naujų bankomatų regionuose“, – komentuoja ji.
100 naujų bankomatų „popieriuje“ skamba lyg ir gražiai, tačiau realybėje tai reiškia po 1 bankomatą Vabalninke (Biržų r.), Leipalingyje (Druskininkų sav.), Subačiuje (Kupiškio r.) ar Pilviškiuose (Vilkaviškio r.). Labiau pasisekė Vilniaus r., kuris „gavo“ 8 bankomatus, ir Kauno bei Prienų r. – po 6 bankomatus. Ir tai – tik „popieriuje“, nes Savivaldybių asociacija tvirtina, kad projektas, nors ir skambiai pasirašytas, dar toli gražu nebaigtas įgyvendinti.
E. Lisinskaitė: „2022 m. grynųjų pinigų prieinamumas Lietuvos regionų gyventojams pagerintas iš esmės.“
Pasak E. Lisinskaitės, 2023 m. birželio mėn. Europos Komisija (EK) pateikė teisinį pasiūlymą dėl grynųjų pinigų teisėtos mokėjimo priemonės. „Šiuo pasiūlymu siekiama užtikrinti pakankamą grynųjų pinigų prieinamumą ir priėmimą atsiskaitant. Tokiu būdu užtikrinant kiekvieno euro zonos gyventojo laisvę pasirinkti priimtiną mokėjimo būdą ir naudotis grynaisiais pinigais, bei visuomenės grupių, kurios yra linkusios atsiskaityti dažniau grynaisiais pinigais, finansinę įtrauktį. LB palaiko EK pasiūlymą“, – aiškina ji. (2023-10-13 Valstietis.lt)
Valio. LB palaiko EK pasiūlymą, tačiau valdžia randa vis naujų mechanizmų, kaip riboti patį atsiskaitymą grynaisiais. Užuot įpareigojusi siautėjančius prekybos centrus, bet kurioje gyvoje savitarnos kasoje suteikti atsiskaitymo formos pasirinkimą, ji grynuosius įžūliai išstumia per savo valdomas įmones.
Antai, visai neseniai valstybei priklausanti geležinkelių bendrovė paskelbė, kad nebeliks stotyse kasų, o ir traukinyje bilieto už grynus nebebus galima gauti. Vilniaus savivaldybės valdoma viešojo transporto įmonė irgi pasakė, kad nei autobuse, nei troleibuse grynaisiais už kelionę susimokėti nebus galima. Žodžiu, EK pasiūlymui dėl grynųjų prieinamumo formaliai pritariama, bet randama būdų padaryti taip, kad grynieji liktų teisėta, bet daugybėje vietų kažkodėl nepriimama atsiskaitymo priemone.
Iškart pasakau, kad siunčiu velniop ir rodau vidurinį pirštą asilams, kurie paporins, kad grynieji automatiškai skatina kažkokį ten neskaidrumą ir grynais atsiskaito neva tik vagys. Tiesą sakant, žmogui turi būti suteikta teisė išvis neturėti sąskaitos banke, jei jis to nenori. Bet apie tokią NORMALIĄ padėtį net svajoti nebeišeina.
Dievo mulkiams galiu pateikti bent keletą iliustracijų, kuomet „progresyvuoliai“ patys gali atsidurti kvailoje padėtyje. Antai, visai neseniai Ukmergėje sugedo autobusas, kuriuo žmonės važiavo į Vilnių iš Mažeikių – atitinkamai pakeliui ir iš Šiaulių, Kuršėnų ir t. t. Žinoma, TOKS kompanija nepasivargino keleiviams kompensuoti bilietus – pirkit iš naujo į kitą autobusą, keliaukit toliau pėstute. O įsivaizduokite, kad jums išsikrovė ar „užlūžo” mobilusis arba „laikini techniniai sutrikimai“ banke, kurie irgi ištinka ne tiek jau retai, ir pagal valdiškas madas nepriimami grynieji?
Jei kam nors atrodo, kad taip gali atsitikti „bet kam tik ne man“, tai tas „kas nors“ yra sertifikuotinas sterilus kvailys. „Atleiskite, bet terminalas laikinai neveikia“ gali tekti išgirsti ir prekybos centre, ir degalinėje. Su atveju, kai kortelė neveikia vienas žinomas kolega žurnalistas susidūrė būdamas tolokai nuo namų – viename JAV oro uostų. Kai taip nutiks atsiminkite savo poterius apie visuotinį skaidrumą ir technologinį progresyvumą bei pabandykite taip pasigerinti sau nuotaiką. O laikyti visus savo piliečius potencialiais sukčiais ir banditais bei siekti stebėti kiekvieną centą gali tik banditų bei sukčių valdžia.