30 kilogramų bulvių, 10 darbščių rankų, 60 vienetų cepelinų ir lietuviškas kugelis. Prie viso to, žinoma, grietinė, spirgučiai, kefyras ir Toskanos lietuvių bendruomenės valdybos merginų iškepti naminiai pyragai. Rezultatas – 30 sočių svečių Florencijoje, per skrandį bent trumpam nukeliavusių į Lietuvą.
Kaip sakė vakarėlio sumanytoja Toskanos lietuvių bendruomenės vicepirminkė Gitana Mačienė, nors italų virtuvė labai puiki, tačiau lietuviškų skonių čia gyvendamas pasiilgsti. „Trūksta to rudenio kvapo, juk visi verda cepelinus po bulviakasio, kai orai atvėsta. Mes labai gerbiame italų maisto kultūrą, jie turi sezoninę virtuvę, bet juk lietuviai irgi turi kuo didžiuotis“, – svarstė G. Mačienė.
Lapkričio 21 dieną lietuvaičių pagamintus cepelinus noriai ragavo ir italai, dosniai daliję komplimentus. Pasak G. Mačienės, pagaminti lietuviškos virtuvės pasididžiavimą nebuvo lengva. Prireikė net kelių bandymų, kol pavyko atrasti tinkamą bulvių rūšį ir receptūrą. Sunkiausia užduotis, pasak jos, padaryti taip, kad cepelinai neiširtų, nes itališkos bulvės kitokios nei lietuviškos. „Prieš tai išbandėme tris bulvių rūšis, nes itališkos bulvės turi mažai krakmolo, o iš jų pagaminti cepelinai tiesiog išsileidžia. Bet pastebėjome, kad jas lengviau išspausti, nes yra minkštesnės ir turi daugiau skysčių. Dėl to itališkų bulvių reikia beveik 2 kartus daugiau nei lietuviškų, todėl cepelinų savikaina čia didesnė,“ – patikslino Gitana.
Norintiems pabandyti pasigaminti cepelinus Italijoje, Gitana atskleidė ir receptą:„ Naudojome geltonas bulves iš Apulijos, iš kurių gaminami virtinukai gnocchi. Kadangi krakmolo ir jose per mažai, į tarkius dėjome varškės ir manų, taip pat krakmolo. Varškę naudojome lietuviško tipo, nes itališka netinka. Geriau, jei varškė riebesnė, nes cepelinams riebumas tinka – kuo riebiau, tuo skaniau. Riebesnė turėtų būti ir grietinė. Lašinukus taip pat naudojome lietuviškus. O štai itališki svogūnai puikiausiai tinka spirgučių padažui, nes jie švelnesnio skonio nei lietuviški ir yra vandeningesni. Faršą darėme iš jautienos ir kiaulienos, į jį dėjome pakepintų svogūnų, be to, kad mėsa būtų sultingesnė, reikia įpilti šiek tiek vandens. Svarbu cepelinus dailiai nupildyti ir tinkamai išvirti. Mūsiškiai neišsileido. Vanduo puode turi nuolat virti ir jo turi būti pakankamai, kad cepelinai nepriliptų prie dugno. Virti 40 minučių ir neuždengti. Bet svarbiausias sėkmingos vakarienės ingredientas – komandinis darbas”, – Toskanos lietuvių bendruomenės patirtimi pasidalino G. Mačienė.
Nedrįstantiems rizikuoti, Gitana patarė išsikepti lietuvišką kugelį, kuris puikiai pavyksta ir iš nekrakmolingų bulvių: „Mes kugeliui naudojome 10 kilogramų bulvių, 1 litrą užplikinto pieno ir pusę litro naujo derliaus alyvuogių aliejaus. Taip pat 10 kiaušinių ir 4 didžiulius svogūnus, kurie tiko idealiai. Kugelis tikrai pavyks, jei dar įdėsite šiek tiek miltų.“
Netoli Florencijos gyvenanti lietuvė Roma sakė, kad itališkų bulvių cepelinai nelabai kuo skyrėsi nuo lietuviškų. „Tai šefo nuopelnas. Aš pati keletą kartų bandžiau gaminti namuose, bet man labai ištižo. Bulvės čia cepelinams labai ne kokios, teko daug virtų bulvių pridėti arba krakmolo. O štai kugelis pavyksta puikiai. Man geriausiai pavyksta iš geltonų bulvių, kurias atveža iš šiaurinės Italijos. Iš tiesų tai buvo labai smagi vakarienė, labai šiltai sutiko tiek mane, tiek mano draugą italą. Cepelinų jis buvo ragavęs Lietuvoje. Jam tai nėra mėgstamiausias patiekalas, bet kai pasitaiko proga, valgo pasigardžiuodamas“, – įspūdžiais dalinosi Roma.
Toskanos lietuvių bendruomenės pirmininkė Asta Kriščiūnaitė-Dantoni džiaugėsi, kad tokios šventės suvienija ir pritraukia vis naujų veidų. Mažiausioms cepelinų šventės dalyvėms buvo vos 2 ir 7 mėnesiai. „Labai džiugu, kad ateina ir matyti, ir nauji veidai, kad prisijungia šeimos. Pastebėjome, kad prie stalo vyksta artimesnis bendravimas, neformalioje aplinkoje labiau atsipalaiduojama, gimsta daug naujų idėjų. Labai malonu, kad cepelinus kartu su mumis ragavo ir garbės konsulas Florencijoje Enrico Palasciano bei kiti italai. Juk tai dalis mūsų stalo kultūros, su kuria jie galbūt nėra pažįstami. Iš tiesų tai labai įkvepia, kad kažkur Florencijos centre, bistro virtuvėje lietuviai verda cepelinus, ne kokius nors makaronus, o lietuviškos virtuvės simbolį“, – džiaugėsi A. Kriščiūnaitė-Dantoni.
Šiemet oficialiai įkurtos Toskanos lietuvių bendruomenės gretos plečiasi, todėl bendruomenė svajoja ateityje įkurti lietuvišką mokyklėlę vaikams, kartu minėti lietuviškas šventes ir taip šiame regione suburti mažą lietuvišką salelę. Artimiausias bendruomenės susitikimas – tradicinė Kūčių vakarienė, numatyta gruodžio 8-tą dieną. Bendruomenės aktyvistai atskleidžia, kad tai bus tradicinis vakaras su specialiai iš Lietuvos atgabentais kalėdaičiais, pačių keptais kūčiukais ir kitais 12 tradicinių patiekalų.
Specialiai iš Florencijos Neringa Budrytė