Milano lietuviai ragina traukti sukneles, aukštakulnius, švarkus ir kaklaraiščius ir balnoti žirgus į Milaną. Gruodžio 4-5 dienomis pirmą kartą organizuojamas renginių ciklas „Šimtamečiai Lietuvos ir Lombardijos ryšiai“.
Rengiama dviejų dienų programa, paruošta pagal bendruomenės narių amžių, kalbos barjerą ir poreikius. Pirmoji diena, gruodžio 4-ta, sekmadienis, bus skirta Milano lietuvių bendruomenės nariams ir jų draugams. „Kol suaugusieji žiūrės dokumentinį filmą „Radviliada“, mažieji galės dalyvauti Lietuvos Didžiajai kunigaikštystei (LDK) skirtose kūrybinėse dirbtuvėse, kurias parengėme kartu su Milano lituanistine mokyklėle „Pabiručiai“. Vėliau programa bus paskirstyta pagal kalbas. Kalbantieji lietuviškai dalyvaus susitikime su Italijoje pirmą kartą viešinčiu istoriku Alfredu Bumblausku, o svečiai italai galės klausytis Nacionalinio muziejaus LDK Valdovų Rūmų tarptautinių ryšių vadovės Daivos Mitrulevičiūtės pranešimo“, – Italijos lietuvių naujienų portalui ITLIETUVIAI.IT Milano lietuvių bendruomenės pirmininkė Kotryna Buono.
Lietuvių kalba su itališkais subtitrais bus parodytas dokumentinis filmas „Radviliada“, kurį pristatys režisierė Ramunė Rakauskaitė. Filme pasakojami svarbiausi LDK didikų giminės Radvilų akcentai. Vaidybiniais epizodais praturtintame dokumentiniame filme rodoma Radvilos Našlaitėlio piligriminė kelionė į Jeruzalę, atkurta 5 tūkstančių Radvilos Rudojo vadovaujamų lietuvių pergalė prieš 25 tūkstančius rusų Ulos mūšyje.
Pirmadienį vyksiantis renginys bus daugiau skirtas tikriems istorijos mėgėjams. Gruodžio 5 d. prestižinėje Katolikos (Cattolica) universiteto salėje Sala Negri Da Oleggio vyks mokslinė konferencija „Šimtamečiai Lietuvos ir Lombardijos ryšiai“. Konferencijoje pranešimus skaitys profesorius A. Bumblauskas, istorikė D. Mitrulevičiūtė. Konferenciją moderuos Andrea Orsini.
Pagal Lietuvos Valdovų rūmų muziejaus informaciją, Lombardijos ir Lietuvos žemių istorinių ryšių pradžia siekia dar Bronzos amžių (II tūkst. pr. Kr.). Viduramžiais Milane buvo priimti Lietuvos valstybės kūrimuisi svarbūs Romos popiežiaus sprendimai. Milanas galėjo turėti įtakos ir lietuvių kilmės iš romėnų legendos formavimuisi XV–XVI a. Renesanso laikais Vilnių ir Milaną sujungė jau minėtoji Sforcų dinastijos atstovė – Milano princesė Bona Sforca, tapusi Lietuvos didžiąja kunigaikštiene ir Lenkijos karaliene. Daugelis Renesanso ir Baroko epochose (XVI–XVIII a.) Lietuvoje dirbusių architektų ir kitų menininkų buvo kilę arba susiję su Lombardija. Įdomu, kad ir dauguma XVIII a. Apaštalų Sosto nuncijų Abiejų Tautų Respublikoje (jungtinėje Lietuvos ir Lenkijos valstybėje) buvo susiję su Milanu.
Milano lietuvių bendruomenės pirmininkė džiaugiasi, kad gavus Lietuvos užsienio reikalų ministerijos finansavimą, pavyko surengti kasmetine bendruomenės švente galintį tapti renginį. „Esu įsitikinusi, kad tokie renginiai yra tiesiog būtini. Taip kuriama bendruomenės dvasia, stiprinamas lietuviškasis išeivijos identitetas ir didinamas Lietuvos vardo žinomumas itališkoje aplinkoje. Manau, kad tai yra ir bendruomenės misija. Juk ateis diena, kai bendruomenę su jos tradicijomis turėsime perduoti Italijoje užaugusiems mūsų vaikams, “ – sakė K. Buono.
Milano lietuvių renginys bus atviras visiems. Ne bendruomenės nariams organizatoriai taikys simbolinį 10 eurų mokestį. Po kultūrinių veiklų dalyviai bus kviečiami vaišintis vadinamuoju aperityvu ir bendrauti neoficialioje aplinkoje.
Apie savo dalyvavimą (vaikų ir suaugusiųjų skaičių) prašoma pranešti registruojantis adresu comunitalituana@gmail.com.
Bendruomenės renginys vyks gruodžio 4 d. 16.30 val. Adresas: Spazio Tadini, Via Niccolò Jommelli, 24, 20131 Milano.
Tarptautinė mokslinė konferencija vyks gruodžio 5 d. 17.30 val. Adresas: presso la Sala Negri da Oleggio, Università Cattolica del Sacro Cuore, Largo A. Gemelli 1, Milano.
Andrius Nenėnas
A.Buckutės nuotr.