Trumpas pasirenka JD Vance’ą: „America First“ pasiekė naują lygį


Tiek daug kalbėta, kad Donaldas Trampas (Donald Trump) šiuose prezidento rinkimuose laikysis švelnesnio požiūrio. Tačiau pasirinkęs JD Vance’ą, D. Trumpas dvigubai sustiprino „America First“ politiką ir savo kovą su liberaliais kairiaisiais.

D. Trumpo pasirinktas J. D. Vance’as, būdamas trisdešimt devynerių metų amžiaus — tokio pat, kai 1952 m. Dwightas Eisenhoweris pasirinko Richardą M. Nixoną savo kandidato į prezidentus padėjėju — tikriausiai paliks ilgalaikį pėdsaką GOP. Vis dėlto, kyla klausimas, ar šis pasirinkimas padės užtikrinti D. Trumpo pergalę lapkritį?

Kaip ir kiti respublikonai, Vance’as iš pradinių abejonių, ar Trumpas yra “Amerikos Hitleris”, virto buvusio prezidento šalininku. “Hillbilly Elegy”, nacionalinio bestselerio autorius, buvo pasirinktas ne dėl gebėjimo reikšti elegantiškas kalbas, bet dėl savo nesvyruojančios ištikimybės. Tai matyti iš jo gynimo D. Trumpo veiksmų per sausio 6-osios įvykius arba tvirtų pareiškimų Ukrainos klausimu.

Po pasikėsinimo nužudyti Trumpą, Vance’as skubiai pareiškė: “Šiandien tai ne vien pavienis incidentas. Pagrindinė Bideno kampanijos prielaida – kad prezidentas Donaldas Trumpas yra autoritarinis fašistas, kurį reikia sustabdyti bet kokia kaina. Ši retorika tiesiogiai lėmė bandymą nužudyti prezidentą D. Trumpą.”

Užsienio politikos srityje Vance’as yra “America First” principų gynėjas. Artėjant D. Trumpo prezidentavimo pabaigai, jis paskyrė Viljamą Rugerį Afganistano ambasadoriumi, kuris pažymėjo: “Tai yra didelė realizmo ir santūrumo pergalė Amerikos užsienio politikoje.”

Senatorius Vance’as aiškiai išreiškė paramą didesniam atsargumui mūsų požiūryje į pasaulį. Skirtingai nuo senatoriaus Marco Rubio ar buvusios JT ambasadorės Nikki Haley, kurie abejojo Amerikos paramos Ukrainai nutraukimu, D. Trumpas pasirinko asmenį, neturintį tokių abejonių. Vance’as, rašydamas “New York Times”, pabrėžė: “Baltieji rūmai ne kartą sakė, kad negali derėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.”

Tai yra absurdiška. J. Bideno administracija neturi jokio veiksmingo plano, kuris leistų ukrainiečiams laimėti šį karą. Kuo greičiau amerikiečiai pripažins šią realybę, tuo greičiau galėsime ištaisyti šią padėtį ir imtis tarpininkavimo taikos procese”, – teigia Vance’as.

Be to, jis neketina atstovauti NATO interesams. Priešingai, yra tikėtina, kad jis skatins D. Trumpą paskelbti NATO 5 straipsnį negaliojančiu. Vance’as, tarnavęs Irake, nuoširdžiai palaiko Izraelį. Kalbėdamas Kvinčio institute gegužę, jis pastebėjo: “Keista, kaip čia, šiame mieste, manoma, kad Izraelis ir Ukraina yra lygūs. Akivaizdu, kad tai nėra tas pats, ir svarbu juos nagrinėti atskirai”.

Vidaus politikos srityje Vance’as ragina atlikti esmines permainas valstybės tarnyboje, įdarbinant asmenis, lojalius D. Trumpui. 2021 m. rugsėjį, interviu su podkasto vedėju Jacku Murphy, Vance’as pasiūlė: “Jeigu turėčiau duoti vieną patarimą Trumpui, tai būtų atleisti visus vidutinio lygio biurokratus, visus administracinės valstybės tarnautojus ir pakeisti juos mūsų žmonėmis. Ir kai teismai sustabdys šį procesą, nes jie tikrai jus paduos į teismą, būtina atsistoti kaip Andrew Jacksonas: Vyriausiasis teisėjas priėmė sprendimą, dabar tegul jis jį ir vykdo.”

Vance’as neslepia savo susižavėjimo Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu. Būdamas viceprezidentu, jis sustiprintų D. Trumpo siekį kurti naują Amerikos respubliką, remdamasis savo įsivaizdavimu.

Pasirinkdamas Vance’ą, Trumpas dar labiau išryškino lapkričio mėnesį vyksiančių rinkimų strategiją. Jo tikslas ne tik nugalėti prezidentą Bideną, bet ir visiškai jį sutriuškinti.

Jacobas Heilbrunnas yra žurnalo “The National Interest” redaktorius ir neetatinis vyresnysis bendradarbis Atlanto tarybos Eurazijos centre. Jis rašė apie užsienio ir vidaus politikos klausimus daugelyje leidinių, tarp jų “The New York Times”, “The Washington Post”, “The Wall Street Journal”, “Financial Times”, “Foreign Affairs”, “Reuters”, “Washington Monthly” ir “The Weekly Standard”. Be to, jis prisidėjo prie Vokietijos spaudos, įskaitant “Cicero”, “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ir “Der Tagesspiegel”. 2008 m. jo knyga “Jie žinojo, kad yra teisūs: neokonų iškilimas” (They Knew They Were Right: the Rise of the Neocons) buvo išleista leidyklos “Doubleday” ir įtraukta į “The New York Times” šimtą reikšmingiausių metų knygų sąrašą. Heilbrunnas taip pat yra knygos “America Last: The Right’s Century-Long Romance with Foreign Dictators” autorius.

Šaltinis nationalinterest.org

Reklama

Susiję straipsniai

Pagrindinė JAV darbininkų sąjunga atsisako remti Kamala Harris, jos nariai palaiko Trumpą

JAV 1,3 mln. narių turinti „Teamsters“ sąjunga pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius neremia demokratų kandidatės į prezidentus, nes...

Niekur nevedanti ekonomikos auginimo politika

Almantas Stankūnas Ar žinote kaip valstybė augina BVP? Kas valdantiesiems leidžia girtis rekordiniais BVP augimo tempais? Gal jie beveik...

Nauja pradžia – jubiliejinis 111-asis Senojo teatro sezonas

Neseniai Vilniaus senajame teatre įvyko naujojo teatro sezono atidarymo spaudos konferencija. Naująjį – jau 111-ąjį – sezoną Senasis...

„Kalbėkit rusiškai!“

Vytautas Sinica | Veidaknygė Sprendžiant iš kitų įrašų, tikrai liberalaus žmogaus įspūdžiai. Kaune jau aiškiai jaučiasi, kad kalbėti lietuviškai nebėra...