2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Ukrainos nereguliaraus karo taktikos stiprinimas Vakarų technologijomis


Philip Wasielewski ir William Courtney

Ukrainos pajėgoms užimant gynybines pozicijas, Kijevo nereguliarioji karyba priešo užnugaryje tampa dar svarbesnė. Ukrainos nereguliariosios pajėgos jau dabar aktyviai veikia ir smogia net į tolimus taikinius Rusijoje. Su Vakarų parama ir technologijomis šie tylūs kariai gali tapti dar galingesni.

Naudodami netradicinę ir išradingą taktiką, Ukrainos nereguliarieji kariai pasiekia stulbinamų laimėjimų. Juodojoje jūroje jūrų bepiločiai lėktuvai skandina modernius karo laivus. Oro dronai išvengia geriausios Rusijos oro gynybos ir smogia naftos įrenginiams Sankt Peterburge. Sabotažininkai susprogdina traukinius ir paralyžiuoja ilgiausią Rusijos geležinkelio tunelį Tolimuosiuose Rytuose. Rusijos okupuotose teritorijose nuolat žudomi pareigūnai ir perversmininkai.

Prieš dvejus metus, kai Ukrainos karinės perspektyvos atrodė miglotos, Vakarų sąjungininkai svarstė galimybę padėti remti vyriausybę tremtyje ir vėlesnes partizanų operacijas. Ukrainoje yra precedentas: Sukilėliai kovojo Antrojo pasaulinio karo metais ir išsilaikė dešimtmetį po jo.

2022 m. kai kurie Vakarų atstovai nerimavo, kad parama Ukrainos sukilėliams gali įtraukti NATO ir Rusijos pajėgas į konfliktą. Dabar šie nuogąstavimai sumažėjo. Rusija nėra užpuolusi NATO valstybių narių, o Ukraina nenaudojo Vakarų ginklų, kad smogtų antžeminiams taikiniams Rusijoje.

Vakarai įgijo pasipriešinimo judėjimams pagalbos patirtį. Antrojo pasaulinio karo metais slaptas sąjungininkų tiekimas  Jugoslavijos partizanams padėjo sukaustyti nacių dalinius. Devintajame dešimtmetyje JAV padėjo Afganistano sukilėliams kovoti su sovietų okupantais, rėmė laisvąją profesinę sąjungą „Solidarumas”, kuri priešinosi sovietų remiamam Lenkijos režimui.

Remdamiesi šia patirtimi ir naujomis technologijomis, Vakarai galėtų dar labiau sustiprinti Ukrainos nereguliariojo karo kampaniją – bendros strategijos laimėti karą dalį?

Pirma, įprastiniame kare tarp pramoninių galybių nereguliariojo karo operacijos bus tik pagalbinis pagrindinės strategijos elementas. Tačiau jos gali turėti didelį poveikį, jei bus tinkamai integruotos į šią strategiją. Pavyzdys – Prancūzijos pasipriešinimo „D-Day” sabotažas.

Įprastas strategijos apibrėžimas – tai būdų ir priemonių derinimas tikslui pasiekti. Ukrainai tai reiškia teritorinio vientisumo atkūrimą jos tarptautiniu mastu pripažintose sienose. Tačiau tam trukdo Rusijos kariuomenė. Pernai ji nuslopino Ukrainos kontrpuolimą, nors pačios Rusijos puolimas taip pat nepavyko.

Nepaisant tam tikros pastarojo meto sėkmės, Rusijos kariuomenė turi silpnų vietų logistikos, vadovavimo ir kontrolės bei moralės srityse. Ukrainos kovinės pajėgos galėtų dar labiau išnaudoti šias silpnąsias vietas, jei būtų geriau integruotos žvalgybos, stebėjimo ir žvalgybos priemonės, susietos su ilgesnio nuotolio ugnimi.

Vakarai galėtų padėti teikdami didesnę paramą dėl Ukrainos operacijų Rusijos užnugaryje ir ilgesnio nuotolio ugnies, kad būtų galima smogti toli už Rusijos sienų.

Šis integruotas pajėgumas galėtų padėti Ukrainai nuslopinti priešo oro gynybą. Tai bus labai svarbu, jei naujai atvykstantys F-16 naikintuvai sieks teikti veiksmingą oro paramą būsimiems Ukrainos puolimams. Rusijos kariuomenė to nesugebėjo padaryti didindama oro skrydžių skaičių Avdijivkos puolimui paremti ir prarado keliolika kovinių orlaivių. Ukrainos pajėgos negalėjo sau leisti panašios klaidos.

Jei Maskva gali kasdien atakuoti Ukrainos civilius gyventojus, Kijevas turėtų turėti galimybę smogti Rusijos kariniam arsenalui, sėjančiam mirtį ir destrukciją Ukrainos teritorijoje

Tolimojo nuotolio ugnis leistų Ukrainai rimtai sutrikdyti Rusijos logistiką, taip pat vadovavimą ir kontrolę. Tokie gaisrai galėtų sunaikinti arba padaryti neveikiančius Kerčės ir kitus tiltus, taip pat geležinkelio stotis, sandėlius ir šaudmenų sandėlius okupuotoje Ukrainoje ir už sienos Rusijoje. Jei Maskva gali kasdien atakuoti Ukrainos civilius gyventojus, Kijevas turėtų turėti galimybę smogti Rusijos kariniam arsenalui, sėjančiam mirtį ir destrukciją Ukrainos teritorijoje.

Rusijos priešlėktuvinei gynybai ir logistikai išardyti reikia žvalgybinės informacijos, surinktos priešo užnugaryje. Ukraina parodė, kad net ir turėdama ribotus išteklius ji gali atlikti žvalgybos duomenimis pagrįstus giluminius smūgius Kryme ir kitur. Norint tai išplėsti, svarbiausia yra padidinti žmogiškosios ir techninės žvalgybos pajėgumus vietoje ir užtikrinti saugų ryšį.

Nereguliarus karas už Rusijos sienų neturi priminti partizaninių Prancūzijos, Lenkijos ar Jugoslavijos pasipriešinimo judėjimų žygdarbių Antrojo pasaulinio karo metais. Dėl išmaniųjų ginklų ir Rusijos karo nusikaltimų prieš Ukrainos civilius gyventojus to daryti nereikia arba neprotinga. Vietoj to Ukrainos nereguliarusis karas turėtų būti panašus į slaptą Šaltojo karo žvalgybos ir kontržvalgybos darbą, o ne į plataus masto sukarintas operacijas.

Vakarai buvo kritikuojami dėl pernelyg didelio nenoro aprūpinti Ukrainą kai kuriais pažangiais įprastiniais ginklais. Ši savigarba neturėtų stabdyti Vakarų pagalbos Ukrainai nereguliaraus karo srityje. Mažai tikėtina, kad tai sukels eskalacijos riziką, dėl kurios nerimauja kai kurie Vakaruose.

Strategija, kuria siekiama sumažinti Rusijos kariuomenės logistikos pajėgas ir pakenkti moralei, yra optimali netiesioginiam nereguliariam karui. Ji padės vykdyti svarbesnes įprastines puolamąsias operacijas, reikalingas Rusijos pajėgoms išstumti iš Ukrainos.

Phillip Wasielewski yra Užsienio politikos tyrimų instituto analitinio centro „Foreign Policy Research Institute” Eurazijos programos vyresnysis mokslinis bendradarbis. Anksčiau dirbo sukarintų bylų pareigūnu, 31 metus dirbo CŽV Operacijų direktorate. Williamas Courtney’is yra analitinio centro „Rand” vyresnysis mokslinis bendradarbis ir buvęs JAV ambasadorius Kazachstane bei Gruzijoje (Sakartvele).

defensenews.com

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Linas Karpavičius. Kaip vyksta iškrypimų normalizavimas

Bet kokio reiškinio, ligos, nepriimtino gyvenimo būdo normalizavimas turi pereiti kelias stadijas. Pirmas tikslas išjudinti temą iš nenormalumo būsenos....

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt šeštoji (sausio 14) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė intensyvius smūgius agresoriaus teritorijoje. Vos rusai spėjo pasidžiaugti, kad baigia užgesinti gaisrą strateginiams...

Trampo nacionalinio saugumo patarėjas nori, kad Ukraina sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių

Pranešama, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina siekti, kad Kijevas sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 25...