2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Užgavėnės Italijoje: nostalgija vaikystei ir pleškančiai Morei

IMG_2816
A. Nenėno nuotr.

Savaitgalį susirinkę į triukšmingus Užgavėnių renginius Italijos lietuviai varė iš kiemų žiemą. Svečių namuose Villa Lituania Romoje ir Milano lituanistinėje mokyklėlėje „Aitvaras“ netrūko vaikų šurmulio, kaukių ir tradicinių patiekalų.

Romos Užgavėnėse pasirodė ir Supermenas

Linksmybės Romoje vasario 25 dieną prasidėjo lituanistinės mokyklėlės „Bitutė“ auklėtinių ir mokytojos Vilmos Kemzūraitės kurtų Užgavėnių kaukių ekspozicija. Mažieji Romos lietuviai trumpam panoro tapti velniais, laumėmis, pasirodė ir keletą damomis pasipuošusių mergaičių nuo velnių gelbėjęs Supermenas, Žmogus voras.

Nekantraujantiems paskanauti karštų blynų mokytoja Rasa Kačiulienė papasakojo apie Užgavėnių reikšmę, valgius ir tradicijas. „Jei norite būti sveiki ir stiprūs, per šią šventę privalote sočiai valgyti nuo septynių iki dvylikos kartų. O jei ir tryliktą kartą ką nors į burną įmesite, bus tik geriau!“ – patarė R. Kačiulienė.

IMG_2813
Elze Di Meglio ir Rasa Kačiulienė. A. Nenėno nuotr.

Su šeimomis ir draugais susirinkę Romos lietuviai noriai skanavo karštų blynų ir kitų tradicinių patiekalų, pasveikino vasario pabaigoje gimtadienius švenčiančius bendruomenės narius Neriją Marciukaitę, Skaistę Kerušauskaitę ir kunigą Audrių Arštikaitį.

Milane aidėjo „Žiema, žiema, bėk iš kiemo!“

Kaip tikri šiauriečiai, kitądien Milano lituanistinės mokyklėlės „Aitvaras“ auklėtiniai ir jų tėveliai žiemą iš kiemo vijo dar aktyviau. Per pristatymą susipažinę su tradiciniais šios šventės personažais, „milaniečiai“ skubėjo paskanauti tradicinių Užgavėnių patiekalų.

„Šventėje netrūko įvairiausių blynų, kuriuos valgėme su lietuviška vyšnių uogiene. Užsikandome pyragais, spurgomis ir žagarėliais. Juk net 7 kartus sekmadienį reikėjo valgyti, kad visus metus būtume sveiki ir stiprūs!“ – Italijos lietuvių naujienų portalui ITLIETUVIAI.IT sakė mokyklėlės vadovė Jolita Bagdonavičiūtė.

Kaip reikiant pasistiprinę, vyresniųjų ir mažųjų grupių mokiniai kūrė savo Užgavėnių kaukes. Pasak J. Bagdonavičiūtės, vaikai itin susikaupę rinkosi medžiagas, lipdė, karpė, spalvino, o pasipuošę žaidė tradicinius žaidimus, kurie padėtų greičiau prisikviesti pavasarį. „Vaikų triūso rezultatai puikūs! Pasipuošę kaukėmis varėme žiemą trepsėdami ir dainuodami: žiema, žiema, bėk iš kiemo! Ir nepatikėsite! Tądien už lango taip skaisčiai švietė saulė, jog atrodė, kad žiema jau beveik išvaryta“, – pasakojo J. Bagdonavičiūtė.

Suaugusieji labiausiai mėgo blynus

MG_4912-1024x683
Andrea Maiolo nuotr.

Į persirengėlių vaidmenį tiek Milane, tiek Romoje labiausiai įsijautė mažieji šventės dalyviai. Dauguma portalo ITLIETUVIAI.IT Romoje kalbintų suaugusiųjų pasakojo per Užgavėnes kaukių seniai nebedėvintys, o Morės deginimai ir persirengimai likę tik prisiminimuose.
„Lietuvoje Užgavėnes švęsdavau tiktai vaikystėje ir dar kažkiek universiteto laikais. Dabar šią lietuvišką šventę primena tik namie kepami blynai ir kasmetinė šventė čia, Villa Lituania“, – sakė Romoje gyvenanti ir gide dirbanti Nerija Marciukaitė.

MG_5074-1024x683
Andrea Maiolo nuotr.

Kol neįsiliejau į lietuvių bendruomenę Italijoje, Užgavėnių šioje šalyje visai nešvęsdavau. Pamenu tik vaikystėje, persirengę eidavome per namus prašyti gardėsių“, – prisiminė bendruomenės narė Vilma Karčauskė.

Beveik nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Italijoje gyvenantys Saulius ir Rasa Kačiuliai pasakojo, kad dėl tuometės politinės padėties jiems Užgavėnių gimtinėje beveik nėra tekę švęsti. „Pamenu, prieš mums išvykstant gyventi į Italiją, tais tarybiniais laikais Užgavėnių dar nelabai būdavo priimta švęsti, ir tik paskutiniais metais atsirado tradicija važiuoti į Rumšiškes. Tačiau nors ir nešvęsdami mieste, per Užgavėnes Lietuvoje visada kepdavome blynus, o Rasos mama – žagarėlius. Dabar Italijoje juos kepa jau pati Rasa“, – prisiminimais pasidalino ilgametis bendruomenės narys, gamtos mokslų daktaras Saulius Kačiulis.

Kai tradicijos susimaišo

Kai lietuviai švenčia Užgavėnes, Italijoje vyksta Karnavalas. Mokytojos R. Kačiulienės teigimu, Karnavalo savaitė Italijoje – tai daugiau persirengėlių šventė vaikams, kuri skiriasi nuo lietuviškų Užgavėnių. Visgi abi šventės yra skirtos paminėti Gavėnios pradžiai. Pasak daugiau nei dvidešimt metų Italijoje gyvenančios mokytojos, lietuviškas Užgavėnes primena Sardinijoje vykstanti šventė, kuomet panašiomis kaukėmis pasidabinę sardai rengia eitynes miesto gatvėmis.

Italijoje jau keletą metų gyvenanti ir su vyru italu dukreles auginanti Jolita Zakšauskaitė portalui ITLIETUVIAI.IT pasakojo, kad ji su malonumu mini Karnavalą, kurio metu vaikai persirengia įvairias personažais, tačiau širdies kampelyje ilgisi lietuviškų Užgavėnių. „Kadangi Italiją laikau savo namais, esu natūraliai perėmusi vietos tradicijas. Manau, tai puiki šventė, per kurią, kaip ir įprasta Italijoje, skiriamas didžiulis dėmesys vaikams. Tai puiki proga pabūti su vaikais ir kitomis šeimomis ir pajusti, kas gi yra tas persirengimas. Pamenu, Lietuvoje Užgavėnes švęsdavau vaikystėje, ir tik ši lietuvybės salelė – bendruomenė – padeda nepamiršti lietuviškų tradicijų“, – sakė J. Zakšauskaitė.

Andrius Nenėnas

logo_itlietuviai-it

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica. Tadžikų bendruomenės pirmininkas perspėja apie migrantų iš Vidurio Azijos pavojų

Žadėjau grįžti prie politikos. Tai štai prisėskite. Lietuvos tadžikų bendruomenės vadovas Ilchomas Jakubzoda davė labai atvirą interviu „Kauno...

„Islamo valstybę“ perima geteborgietis

Pranešama, kad somalietis Abdulkadiras Muminas (Abdulkadir Mumin), gyvenęs Geteborge, dabar yra musulmonų teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ (IS) vadovas....

Linas Karpavičius. Anti sąrašas…

Yra sąrašas šalių, kurių pasų turėtojai (piliečiai) turi galimybę aplankyti didžiausią skaičių šalių beviziu režimu. Lietuva jame aukštai. Labai...

Norvegų smurto vertinime somaliečiai atrodo prasčiausiai

Norvegijos Centrinio statistikos biuro duomenimis, Osle iš visų imigrantų grupių labiausiai smurtauja jauni somaliečiai. Institucija paskelbė duomenis apie 2020–2023...