Valdas Sutkus. Harvardui kirto jo paties botagu

Harvardo universiteto studentai palaiko arabų teroristus

31 Harvardo universiteto studentų organizacija išplatino bendrą pareiškimą „dėl padėties Palestinoje“. Studentai mano, kad Izraelis yra „visiškai atsakingas“ už šios savaitės masines „Hamas“ surengtas žudynes Izraelyje. Tarp šių organizacijų yra ne tik visokie „Palestinos draugai“, bet ir universiteto „Amnesty International“ padalinys. Nepaisant to, kad teroristai pagrobė, nužudė ir kankino šimtus Izraelio žmonių, progresyvūs studentai laikosi nuomonės, kad dėl to kalti patys žydai.

„Mes, žemiau pasirašiusios studentų organizacijos, laikome Izraelio režimą visiškai atsakingu už visą vykstantį smurtą“, – rašoma pareiškime – „Kaltė tenka tik Izraelio apartheido režimui. Šiandien palestiniečių kančios įžengė į naują etapą“. Pasak studentų, „artimiausiomis dienomis reikės tvirtai pasipriešinti Izraelio keršto veiksmams“. Studentai taip pat ragina visą Harvardo bendruomenę „imtis veiksmų, kad būtų sustabdytas besitęsiantis palestiniečių naikinimas“. Harvardo studentų organizacijos ir anksčiau organizavo prieš Izraelį nukreiptus renginius, pavyzdžiui, akciją „Boikotuok Izraelį“. Tragikomiška tai, kad minėtos studentų organizacijos deklaruoja, jog kovoja su rasizmu ir priespauda ir „atspindi turtingą mūsų bendruomenės įvairovę ir daugialypiškumą“.

Kadaise legendiniame Harvardo universitete visai nebelikę akademinės laisvės. Asmeninių teisių ir saviraiškos fondo (The Foundation for Individual Rights and Expression) atliekamame JAV universitetų žodžio laisvės reitinge Harvardas šiemet gavo nulį – žemiausią įmanomą balą ir užėmė paskutinę vietą. Padėtis Harvarde įvertinta, kaip „beviltiška“. 70 proc. šio universiteto studentų teigia, kad yra priimta užgaulioti ir trukdyti lektoriams, kad jie negalėtų kalbėti universiteto miestelyje. 53 proc. studentų sako, kad reguliariai save cenzūruoja bendraudami studentų miestelyje. 58 proc. studentų sako, kad nerimauja dėl to, jog gali pakenkti savo reputacijai, nes kas nors gali neteisingai suprasti ką nors, ką jie pasakė.

Aktyvistai net sugebėjo sužlugdyti renginį, kuriame dalyvavo buvęs Harvardo prezidentas L. S. Bacow ir Harvardo aukštosios pedagogikos mokyklos dekanas B. T. Longas, po to, kai protestuotojai užlipo ant scenos ir atsisakė pasitraukti.

Reitingo sudarytojai cituoja studentus: „Esu nuosaikus respublikonas, ir mano pažiūros, kurios nacionaliniu mastu yra nuosaikios ar net kiek į kairę, universitete atrodo nepriimtinos. Tai neįtikėtinai sunki ir izoliuojanti aplinka žmogui, kuris nėra aiškiai kairiųjų pažiūrų.“ Kitas studentas sako: „Stengiuosi vengti kalbėti žmonėms, kad palaikau Izraelį arba kad ten vyksiu šią vasarą. Tiesiog sakau, kad važiuoju į užsienį, nes nenoriu, kad mane smerktų“.

Kažkas negerai, labai negerai JAV akademiniame pasaulyje. Ačiū Dievui, nei Vilniaus, nei Kauno universitetuose kol kas neatsirado nei vienos studentų draugijos, kuri palaikytų teroristus. Tačiau Lietuvos visuomenėje tokie „arabų pasaulio“ aktyvistai jau randasi ir viešai reiškiasi. Naujųjų jaunųjų „vatnikų“ mada ateina iš JAV progresyvių universitetų.

Harvardui kirto jo paties botagu

Jau rašiau, kad prieš keletą dienų Harvardo universiteto 32 studentų organizacijos išplatino viešą pareiškimą, kuriame palaiko Izraelį užpuolusius arabų teroristus ir dėl žudynių kaltina „Izraelio apartheido režimą“. Dabartiniame Harvarde tai nieko neįprasto, nes legendiniame universitete tvyro kairioji progresyvioji kultūra, kurios viena iš sudėtinių dalių yra teorija, kad dėl visų kitų žmonių nelaimių yra kalti „baltieji engėjai“ (white supremacists). O žydai, progresyviųjų aktyvistų nuomone, dabar yra „galios pozicijoje“ ir iš skriaudžiamųjų bei persekiojamųjų jau seniai yra virtę skriaudėjais, kurie žiauriai ir sistemiškai engia vargšus Palestinos arabus. Mėgstamu šio universiteto studentų užsiėmimu jau senokai yra tapusi vadinamoji „uždraudimo kultūra“ (cancel culture). Progresyvieji aktyvistai sistemingai persekioja jų pažiūroms neįtinkančius dėstytojus, neleidžia jiems dėstyti paskaitų, agresyviai žlugdo nepatinkančius renginius universitete.

Taigi, istorija turi tęsinį. Dabar šie „socialinio teisingumo kariai“ ir nuskriaustųjų gynėjai gavo per kuprą su jų pačių botagu. Juos ketina „uždrausti“. Iš pradžių dėl to jų pareiškimo aštriai pasisakė keletas JAV Kongreso narių iš respublikonų partijos. Tai būtų nieko tokio, prie to šie aktyvistai įpratę. Politinių oponentų kritika juos netgi stimuliuoja. Tačiau staiga įsitraukė „sunkioji artilerija“ : socialiniame tinkle „X“ (buv. Twitter) pamatę tą jų pareiškimą, sureagavo JAV verslo lyderiai. Pirmasis sujudo milijardierius B. Ackmanas, vienas turtingiausių JAV žmonių, rizikos draudimo fondų bendrovės Pershing Square Capital Management įkūrėjas ir vykdomasis direktorius. Jis kreipėsi į Harvardo universitetą, prašydamas pateikti jam pavardes visų tų studentų, kurie priklauso toms visoms 32 studentų organizacijoms, kurios pasirašė pareiškimą. Garsus verslininkas čia pat paaiškino, kuriam tikslui jam reikia šių pavardžių. „Aš ir kiti verslo vadovai norime žinoti tų studentų pavardes tam, kad kartais netyčia jų nepriimtume į darbą“ – socialiniame tinkle „X“ (buv. Twitter) parašė B. Ackmanas. Jis yra ne tik labai geidžiamas darbdavys, bet jo įmonės taip pat nuolat skiria milijonus dolerių paramos Harvardui. B. Ackmano pavyzdžiu pasekė ir kiti didelių verslo korporacijų vadovai, kurie socialiniuose tinkluose išplatino B. Ackmano įrašą ir pareiškė pritarimą, kad tikrai, ir jie tuo pačiu tikslu laukia tų pavardžių.

O tai jau yra rimta. Nes juk kas atsitiktų, jei didžiojo verslo sluoksniuose taptų gero tono požymiu nepriimti į darbą Harvardo universiteto absolventų. Mokymasis Harvarde kainuoja apie 55 tūkst. dolerių (virš 70 tūkst. su apgyvendinimu, sveikatos draudimu ir kitkuo) už vienus mokslo metus. Tačiau Harvardo diplomas atveria duris į didžiausias verslo įmones, kurios moka didelius atlyginimus. Todėl universiteto reakcija buvo staigi. Nors juodaodė Harvardo prezidentė C. Gay pati yra progresyvių pažiūrų, tačiau nedelsiant išplatino pranešimą, kad „nors mūsų studentai turi teisę kalbėti savo vardu, jokia studentų grupė – net 30 studentų grupių – nekalba už Harvardo universitetą ar jo vadovybę“.

Savo veikloje „skaidrumo ir įtraukties“ principais besivadovaujančios studentų organizacijos pateikti narių sąrašų nepanoro. Vietoj to pasipylė nusiskundimai, kad juos baugina, kad „studentai jaučiasi nesaugūs“. Harvardo vadovybė universiteto tinklapyje net paskelbė visą parą dirbančios psichologų pagalbos telefonus. Į tas studentų raudas B. Ackmanas atkirto, kad „nesaugūs“ – tai žodis, kuris šiandien universitetuose, deja, pernelyg dažnai vartojamas. Paklauskite savęs, kaip nesaugiai jaučiasi jūsų bendramoksliai žydai, kai 32 klubai paskelbė pareiškimą, kuriame visą atsakomybę už bjaurius, mirtinus teroristų veiksmus priskyrė Izraeliui ir žydams? Jei suklydote, pripažinkite tai ir nedelsdami ištaisykite savo klaidingus veiksmus. Organizacijų, kurių nariai esate, vieši pareiškimai gali turėti esminį neigiamą poveikį jūsų reputacijai. Iš patirties išmokau, kad geriausias laikas ištaisyti klaidą yra dabar“.

Socialiniuose tinkluose pradėjo plisti šūkis „atimkime iš Harvardo finansavimą“ (defund Harvard). B. Ackmano sekėjai rašo: „Mes, kaip visuomenė, turime baigti žavėtis tokiomis institucijomis kaip Harvardas. Mūsų įsivaizdavimas apie jas paseno dešimtmečiais. Siųskite savo vaikus ten, kur jie gaus tikrą išsilavinimą“. Vienas Harvardo absolventų rašo: „kaip Harvardo absolventas, finansiškai rėmiau universitetą. Tačiau dabar jie iš manęs nebegaus nei cento. Pasibjaurėtina“. 2001 – 2006 m. Harvardo prezidentu buvęs L. H. Summersas sako, kad dabar „jaučiasi labai nusivylęs ir labai svetimas Harvardui“. Vienas iš komentatorių jam replikuoja: „jūs galėjote tam užkirsti kelią prieš 20 metų, bet to nepadarėte“.

Tačiau informacija apie tuos studentus sklinda. Trečiadienį Harvardo universiteto miestelyje važinėjo automobilis su stendu, at kurio buvo surašyti kai kurių pareiškimą pasirašiusių organizacijų narių vardai. Tai pat buvo nuorodos į 4 interneto svetaines, kuriose skelbiami tų studentų vardai ir pavardės, socialinių tinklų profiliai, nuotraukos. Trečiadienio rytą bent dvi iš šių svetainių buvo pašalintos „dėl Google paslaugų teikimo sąlygų pažeidimo“. Harvardo vykdomoji viceprezidentė M. Weenick pasmerkė „studentų bauginimą ir priekabiavimą internete“.

Lietuvių liaudies patarlė sako, kad „lazda turi du galus“. Jei Harvardo universitete studentų to nemoko, tai gyvenimas išmokys.

1 KOMENTARAS

  1. Kol persekiojo tik “baltuosius”, axmanai trynė kanopas patenkinti ir pilstė žibalo į laužą. Dabar staiga jau padaijte spisok, kas čia drįsta prieš mus protestuoti!

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

ES vyriausybės griežtina migracijos politiką

Europai krypstant į dešinę, vyriausybės griežtina migracijos politiką. Vokietijos naujiesiems dešiniesiems šį mėnesį laimėjus rinkimus dviejose žemėse, socialistų vadovaujama...

Petras Plumpa. Kelionė į gyvenimą

Lietuvos pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyvis, 2023 m. Laisvės premijos laureatas, pogrindinės spaudos leidėjas ir platintojas, religinis mąstytojas...

Prof. Alvydas Jokubaitis. Naujoji Lietuva ir senos dorybės

Pranešimas skaitytas 2024 m. rugsėjo 6 d. Šiluvoje rengtoje konferencijoje „Visuomenė be dorybių – grėsmė nacionaliniam saugumui: Šiluvos...

Kodėl Lietuva dugne pagal Finansinės plėtros indeksą?

Almantas Stankūnas Praeitą savaitę Europos Centrinis bankas priėmė sprendimą mažinti bazines palūkanų normas. Taip šis sprendimas kažkiek palengvins paskolas...