2025-01-19, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Valdas Sutkus. JAV ketina sunaikinti savo senas raketas užuot perdavus jas Ukrainai

Veidaknygė

Bideno demokratų partijos administracijai liejant krokodilo ašaras, kaip respublikonai jiems trukdo padėti Ukrainai, Pentagonas ramiausiai ruošiasi sunaikinti savo turimas senesnių modelių raketas. Apie tai rašo JAV leidinys „Newsweek“.

JAV gamybos ATACMS raketos pasirodė Ukrainos fronte 2023 m. spalio viduryje. Jų pagalba Ukrainos kariuomenė surengė žaibiškas atakas prieš Rusijos karines bazes Berdiansko ir Luhansko miestuose. Raketos M39 ATACMS tada numušė daug rusų sraigtasparnių, kurie iš didelio atstumo atakuodavo ukrainiečių šarvuotą techniką. Dienraštis „The New York Times“, remdamasis iš JAV pareigūnų gautais duomenimis, pranešė, jog JAV iki šiol atsiuntė Ukrainai iš viso apie 20 ATACMS raketų. Kaip sakė buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas generolas Ben Hodges, šias raketas Ukraina panaudojo „nedelsiant ir labai efektyviai“.

Karo veiksmams įstrigus, kyla klausimų dėl tolimesnio tokių raketų tiekimo. Šią spragą galima būtų užpildyti JAV turimomis pasibaigusio galiojimo laiko raketų ATACMS atsargomis. Šimtus „Lockheed Martin“ pagamintų M39 ir M39A1 raketų planuojama tiesiog sunaikinti, sakė D. Rice, karo Irake dalyvis, buvęs Ukrainos kariuomenės vado generolo V. Zalužno specialusis patarėjas. Pasak jo, šias raketas būtų galima išsiųsti į Ukrainą ir „labai efektyviai“ panaudoti prieš Maskvos pajėgas. Jis tvirtino, kad nėra jokių abejonių dėl šio tipo raketų galiojimo termino. „Jos veikia“, – sakė jis – „Visi ginklai galiausiai pakeičiami geresniais, efektyvesniais ir ekonomiškesniais ginklais, o šios raketos gali būti labai svarbios Ukrainos karo veiksmams“.

Pasak buvusio JAV armijos Europoje vado generolo Hodges, daug kas priklauso nuo to, kaip seniai pasibaigęs ginklų galiojimo laikas, tačiau raketos gali išlikti veikiančios metų metus. Jis pridūrė, kad nesiųsti ATACMS, atsižvelgiant į galiojimo laiko pabaigą, yra politinis sprendimas, o ne sprendimas, susijęs su saugumu. Nustatytas galiojimo laikas ne visada tiksliai parodo, ar raketa yra veikianti, pritarė Tarptautinio strateginių studijų instituto analitinio centro „International Institute for Strategic Studies“ mokslinis bendradarbis F. Hinzas, kuris specializuojasi Artimųjų Rytų gynybos ir karinės analizės srityje.

Naujienų agentūros „Reuters“ duomenimis, per kelis dešimtmečius buvo pagaminta apie 1 650 tokių raketų. JAV sandėliuose tebėra ne mažiau kaip 1 114 M39 ir M39A1 kovinių galvučių. Reikėtų tam tikros kokybės patikros, tačiau galiojimo laikas „gali būti ilgesnis nei skelbiama“, sakė Hinzas. Yra tūkstančiai pasenusių įvairių tipų raketų, kurias Ukraina galėtų paleisti iš HIMARS ir kurios laukia, kol bus sunaikintos, sakė jis.

Turėdama pakankamai M39, Ukraina galėtų sutrikdyti Rusijos karinį tiekimą į Krymo karinę grupuotę, paversti „pagrindiniais taikiniais“ Rusijos karines bazes, infrastruktūrą ir kariuomenės junginius dešimtyse tūkstančių kvadratinių mylių teritorijos.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimtoji (sausio 18) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos Pietų kryptyje sėkmingai atakavo Nebo-SVU radarą. Išmušus šias akis, Ukrainos pajėgų raketos Kryme...

Vytautas Sinica. Nacionalinis saugumas yra svarbesnis už biudžeto eilutes

Tęsiasi žiniasklaidos laidų masinės imigracijos tema maratonas. Patikinu, kad ateinančią savaitę laukia ir daugiau. „Lietuvos ryto“ televizijoje Rimvydas Paleckis...

Darius Kuolys. Ar galima pasitikėti Rusija? Ar Jaltos klaidą Vakarai vėl kartos?

„Rusai meluoja ir mano, kad jų pareiga tai daryti... Rusų nereikia įtikinėti, kad mes esame už taiką, –...

Rasa Čepaitienė. Kas yra šiandieniniai vilniečiai?

Andai važiuoju vakare namo sausakimšame autobuse ir akį patraukia iškaba, reklamuojanti Guns n' Roses koncertą. Akimirkai užsisvajoju, kad...