JAV prezidentas Bidenas pasirašė dekretą, kuriuo jo sūnui Hunteriui panaikinami visi esami ir galimi kaltinimai už visus nusikaltimus, padarytus per dešimtmetį. Tai yra „visiškas ir besąlygiškas atleidimas nuo bausmės už nusikaltimus Jungtinėms Valstijoms, kuriuos jis įvykdė arba galėjo įvykdyti, arba kuriuose dalyvavo laikotarpiu nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2024 m. gruodžio 1 d. Šiuo dekretu Hunteriui panaikinama atsakomybė ne tik už tuos nusikaltimus, dėl kurių jau pradėtas tyrimas, bet ir už bet kokius galimus nusikaltimus, kurie dar tik gali išaiškėti. Tai reiškia, jog, jei tarkim, paaiškėtų, kad Hunteris ką nors yra nužudęs, tai už tai jam jau būtų suteikta malonė pagal šį jo tėvo prezidento išleistą dekretą. Bidenas ne kartą yra viešai tvirtinęs, kad nesuteiks malonės sūnui, tačiau galiausiai apsigalvojo, pareiškęs, kad Hunteris buvo „nesąžiningai persekiojamas“ ir tapo auka dėl savo pavardės ir tėvo pareigų. Pasak Bideno, kaip tėvas ir valstybės vadovas, jis turėjo imtis veiksmų, kad apsaugotų savo sūnų, ir Hunteris galėtų susikoncentruoti į savo sveikatą ir asmeninę reabilitaciją, o ne į teismo procesus, ypač kai jis jau penkerius metus nevartoja narkotikų ir deda pastangas reabilituotis.
Hunterio teisinės problemos, dėl kurių tyrimas jau vyksta, prasidėjo 2018 metais, kai jis, būdamas narkomanu, neteisėtai įsigijo šaunamąjį ginklą. Vėliau jam buvo pateikti kaltinimai ir dėl mokesčių nemokėjimo. Tačiau šie atvejai – tik dalis virtinės teisinių problemų, kurios apima ir įtartinus finansinius sandorius tarptautinėje arenoje. Hunteris tapo simboliu, kaip prezidento šeimos nariai gali naudotis savo artimais ryšiais siekdami asmeninės naudos. Jo veikla užsienyje, įskaitant sandorius su Ukrainos, Kinijos, Kazachstano, Rumunijos ir Rusijos verslo atstovais, sukėlė rimtų klausimų apie Bidenų šeimos interesų konfliktą ir galimą korupciją.
2023 m. vasarą Hunteris bandė sudaryti susitarimą su teisėtvarkos organais dėl kaltės pripažinimo manais į simbolinę bausmę, tačiau šis susitarimas žlugo, kai teisėja, išnagrinėjusi to susitarimo sąlygas, jas atmetė kaip nepriimtinas. Rugsėjį Hunteris buvo apkaltintas dėl neteisėto ginklo įsigijimo, o gruodį jam buvo pareikšti dar devyni kaltinimai dėl mokesčių vengimo. 2024 m. birželį dėl neteisėto ginklo įsigijimo jis buvo pripažintas kaltu.
Bideno malonės suteikimą sūnui respublikonai vadina atviru bandymu užkirsti kelią teisingumui. Jie tvirtina, kad malonė, apimanti visus galimus nusikaltimus per dešimtmetį, yra precedento neturintis sprendimas, kuris sukelia grėsmę teisės viršenybės principui. Šis žingsnis tik dar labiau stiprina įtarimus dėl Joe Bideno ir jo šeimos ryšių su įtartinais tarptautiniais verslo sandoriais. Jie ragina tęsti tyrimus dėl Bidenų šeimos veiklos, kad būtų nustatyta, kiek giliai prezidentas buvo įsitraukęs į šiuos sandorius.
Kongreso Atstovų Rūmų Priežiūros komitetas jau seniai tiria Bidenų šeimos finansinius reikalus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad Bidenų šeima ir jų verslo partneriai per dešimtmetį gavo daugiau nei 20 milijonų dolerių iš užsienio šalių įmonių ir organizacijų, įskaitant Rumuniją, Kiniją, Kazachstaną, Ukrainą ir Rusiją. Šie sandoriai vyko per sudėtingas finansines struktūras, kuriose dalyvavo keli tarpininkai ir keletas Bidenų šeimos narių.
Vienas iš charakteringų yra Rumunijos atvejis. 2015 metais, kai Joe Bidenas buvo JAV viceprezidentu, Rumunijos verslininkas G.Popovicius, susidūręs su kaltinimais korupcija, pradėjo pervedinėti dideles sumas Bidenų bendrovėms ir verslo partneriams. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad buvo padaryta 17 lėšų pervedimų iš viso daugiau nei 3 milijonų dolerių sumai, o apie 1 milijonas galiausiai pateko į Bidenų šeimos narių sąskaitas. Šie pervedimai vyko po to, kai viceprezidentas Bidenas susitiko su Rumunijos prezidentu Klausu Iohannisu Baltuosiuose rūmuose.
Dar įtartinesni ryšiai su Kinija. 2017 m. kovo mėn. Kinijos valstybės bendrovė „State Energy HK Limited“ pervedė 3 milijonus dolerių į sąskaitą, kurią kontroliavo Bidenų verslo partneriai. Per vėlesnius kelis mėnesius iš šios sąskaitos Bidenų šeima gavo daugiau nei 1 milijoną dolerių. Šie sandoriai buvo susiję su CEFC – Kinijos valstybine energetikos bendrove, kuri siekė plėsti savo įtaką tarptautiniu mastu. Hunteriui Bidenui taip pat buvo padovanotas 80 tūkst. dolerių vertės deimantas. 2017 m. vasarą CEFC ir Bidenų šeima sukūrė bendrą įmonę, kurios tikslas buvo skatinti bendras investicijas ir prekybos ryšius. Tyrimo metu buvo atskleisti dokumentai, įrodantys Bidenų dalyvavimą šiuose sandoriuose. Galiausiai Bidenų šeima ir jų partneriai iš Kinijos subjektų gavo daugiau nei 8 milijonus dolerių.
Rusijos kontekste ryškiausias atvejis buvo susijęs su Maskvos mero žmonos Jelenos Baturinos pinigų pervedimais. 2014 m. vasario mėn. Baturina pervedė 3,5 milijono dolerių „Rosemont Seneca“ įmonei, kurią valdė Hunteris Bidenas ir jo draugas Devonas Archeris. Šie pinigai buvo perskirstyti tarp jų įmonių ir asmeninių sąskaitų.
Sandoriai Kazachstane ir Ukrainoje dar labiau komplikuoja situaciją. 2014 metais Kazachstano oligarchas K.Rakishevas pervedė daugiau nei 140 tūkstančių dolerių Hunterio valdomai įmonei, o šie pinigai buvo panaudoti prabangiam automobiliui įsigyti. Tuo tarpu Ukrainos energetikos bendrovė „Burisma“ sumokėjo Hunteriui ir jo artimam draugui milijonus dolerių už darbą bendrovės valdyboje, nors jie neturėjo jokios patirties energetikos sektoriuje, o Hunteris tuo metu buvo pastoviai apkvaitęs nuo narkotikų ir blaškėsi su prostitutėmis po įvairias JAV valstijas. „Burisma“ savininkas M.Zločevskis turėjo tikslą pasinaudoti Hunterio politiniais ryšiais, siekdamas sumažinti teisinį spaudimą savo įmonei, kurios veiklą tyrė Ukrainos generalinė prokuratūra. Galiausiai tuometinio JAV viceprezidento J.Bideno spaudimu Ukrainos prezidentui P.Porošenkai iš pareigų buvo atleistas Ukrainos generalinis prokuroras, kuris tyrė „Burisma“ bendrovės neteisėtą veiklą. Kaip Kongreso tyrimo metu pranešė FTB šaltiniai, „Burisma“ savininkas M.Zločevskis yra sakęs, kad Hunteris Bidenas yra „kvailesnis už jo šunį“, tačiau reikalingas dėl jo tėvo įtakos. Zločevskis FTB informatoriui atskleidė, kad iš viso turi 17 garso įrašų, susijusių su Bidenais: dviejuose iš jų įrašytas Joe Bidenas, o likusiuose 15 įrašų – tik Hunteris Bidenas. Zločevskis šiuo metu slapstosi Rusijoje. Bendra suma, kurią Bidenų šeima ir jų verslo partneriai gavo Ukrainoje, sudaro 6,5 mln. dolerių.
Specialusis prokuroras D.Weissas, vadovaujantis Hunterio Bideno veiklos tyrimui, teigia, kad nėra įrodymų apie selektyvų jo persekiojimą. O prezidento Bideno malonės suteikimas sūnui už bet kokią veiklą dešimties metų laikotarpiu atrodo, kaip bandymas apginti šeimą nuo platesnės apimties problemų. Kritikai pabrėžia, kad šis malonės suteikimas yra ne tik bandymas apsaugoti Hunterį, bet ir paties prezidento Bideno ir kitų šeimos narių priedanga, nes išaiškėję duomenys apie šeimos finansinius sandorius gali turėti rimtų pasekmių ir gali būti pateikti nauji kaltinimai. Hunterio Bideno kompiuteryje kartu su kitais dokumentais ir įvairiais laiškais rastas ir įrašas apie tai, jog Hunteris dalį savo gautų pinigų atiduodavo „didžiajam vaikinui“ ( big guy ). Tuometinis viceprezidentas J.Bidenas dalyvavo maždaug 20 pokalbių telefonu su Hunterio Bideno užsienio verslo partneriais ir dalyvavo vakarienėse su užsienio oligarchais, kurie Hanteriui Bidenui mokėjo didžiules pinigų sumas. Bidenas ne kartą viešai melavo teigdamas, kad nieko nežino apie savo sūnaus bei kitų šeimos narių verslo reikalus.
Atstovų Rūmų Priežiūros komitetas nurodė, kad jų tyrimas dėl Bidenų šeimos veiklos dar nėra baigtas. Jie siekia gauti daugiau dokumentų, įskaitant banko sąskaitų išrašus, įvairius susirašinėjimus ir kitus įrodymus, galinčius parodyti, kiek giliai prezidentas Bidenas buvo įsitraukęs į abejotinus šeimos verslo reikalus.
Kongreso atlikto Bidenų šeimos tyrimo medžiaga ČIA.