2025-02-24, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Valdas Sutkus. Teksase patikrino rinkėjų sąrašus – rado milijoną „mirusių sielų“

„Mirusios sielos“ – rusų literatūros klasiko N. Gogolio romanas, kuriame vaizduojama situacija, kai pagrindinis veikėjas Čičikovas važinėja po XIX a. Rusijos dvarus ir superka iš jų savininkų mirusių baudžiauninkų sąrašus. Jo tikslas – pigiai įsigyti šiuos sąrašus ir tada juos užregistruoti kaip gyvus baudžiauninkus, taip sukuriant įspūdį, kad jis turi daug baudžiauninkų bei valdo didelį ūkį, ir gauti paskolas iš valstybės. Šis planas buvo pagrįstas tuo, kad mirę baudžiauninkai vis dar buvo įtraukti į oficialius dokumentus, todėl jie formaliai buvo laikomi gyvais.

Panašiai yra su rinkėjais JAV. Daugybė jų vis dar lieka rinkėjų sąrašuose, nors iš tikrųjų jų jau nebėra valstijos teritorijoje. Negana to, atsiranda ir visiškai naujų „rinkėjų“, kuriais tampa JAV pilietybės neturintys asmenys, be pagrindo įtraukti į rinkėjų sąrašus. Teksaso gubernatorius Gregas Abbotas paskelbė, kad per pastaruosius trejus metus iš Teksaso rinkėjų sąrašų buvo išbraukta daugiau kaip milijonas žmonių. Dauguma jų yra mirę, persikėlę į kitą valstiją, nebegyvena nurodytais adresais ir pan. Negana to, buvo nustatyta, kad maždaug 6 500 į rinkėjų sąrašus patekusių žmonių iš viso neturi teisės balsuoti, kadangi nėra JAV piliečiai. Ir paaiškėjo, kad 1 930 iš jų netgi yra realiai balsavę rinkimuose.

Rinkėjų sąrašų tvarkymas Teksase prasidėjo 2021 m. priėmus griežtesnius rinkimų įstatymus. Šiais įstatymais taip pat buvo sugriežtinta balsavimo paštu tvarka, uždrausta rinkėjams į namus paštu siųsti balsavimo biuletenius, jei rinkėjai nėra oficialiai dėl to kreipęsi, balsuojant privaloma turėti asmens dokumentą su nuotrauka. Pasak gubernatoriaus, „Nelegalus balsavimas Teksase niekada nebus toleruojamas“.

Su tokia Teksaso valstiją valdančių respublikonų nuostata nesutinka demokratų partija. Demokratų nuomone, daugelis rinkimų tvarką griežtinančių įstatymų yra „nereikalingi ir kelia sumaištį“ rinkėjams, be to, yra „rasistiniai“. JAV rinkimų sistema yra tokia archaiška ir neskaidri, jog po kiekvienų rinkimų kyla daug ginčų ir teismų dėl rinkimų rezultatų teisėtumo. Įvairių apklausų duomenimis iki 40 proc. visų rinkėjų daugiau ar mažiau nepasitiki rinkimų skaidrumu ir sąžiningumu.

Balsavimo rinkimuose tvarką pastaraisiais metais sugriežtino daugelis respublikonų valdomų valstijų, tačiau demokratų valdomose valstijose tai nevyksta. Pavyzdžiui, 2023 m. Niujorke visuomenininkų grupė „Niujorko piliečių auditas“ inicijavo rinkėjų sąrašų peržiūrą, naudodamasi viešais duomenimis, kad ištirtų galimus pažeidimus rinkėjų registracijos sistemoje. Jie atskleidė gana daug neatitikimų ir teigia, kad rinkėjų duomenimis buvo manipuliuojama dideliu mastu 2022 m. Kongreso rinkimuose. Jų išvados buvo pateiktos įvairioms valstijos institucijoms, tačiau nebuvo imtasi jokių oficialių veiksmų tolesniam tyrimui. Iš valstijos vyriausybės ir gubernatoriaus nebuvo sulaukta jokio oficialaus atsako.

Veidaknygė

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Mūsų ministrų „shopping list“, imitaciniai žaidimai ir liūdnas generolo žvilgsnis

Peržiūrėjau šią savaitę Lietuvos saugumui skirtos, LRT televizijos rodytos, Edmundo Jakilaičio vestos laidos „Lietuvos ateities forumas“ įrašą... ir...

Kaip Ukrainai išgyventi be Trampo ir nugalėti putiną?

Žinomas Ukrainos karybos ekspertas Evgen Dykyj vasario 17 d. savo Facebook sienoje parašė didelį straipsnį, kuriame išsamiai nagrinėja galimybes...

Augustas Kalinauskas. Ar dar turime jėgų kurti Lietuvą?

Prieš kelias dienas šventėme Vasario 16-ąją – dieną jau nutolusią nuo mūsų tikrovės ir šiandienos pasirinkimų. Ir vis...

Edvardas Čiuldė. Sveiko proto revoliucijos kūdikis

Kaip sakoma, nėra to blogo, kuris neišeitų į gerą. Iš tiesų, gal ir tas sudrebinęs visą pasaulį Trampo ir...