Šiandien Vilniaus savivaldybėje dar kartą posėdyje bus sprendžiama dėl tradicija jau tapusių tautininkų eitynių. Patriotinės eitynės kasmet organizuojamos vasario 16-ąją ir kovo 11-ąją. Tačiau šiemet eitynių likimas pakibo ant plauko. Savivaldybė įsitikinusi, esą toks renginys kertasi su valstybiniais minėjimais. Nors visuomenininkai įsitikinę, jog taip tiesiog trinamos tikrosios tautos vertybės.
– Jau tampa tendencija, jog eitynes organizatoriai turi kone išsikovoti? – „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjungos vadovo Sakalo GORODECKIO.
– Sakyčiau, kad tai jau tiesiog kvaila. Galvojama, jog valstybės šventes švęsti monopolį turi valstybė. Bet mūsų tikslas kaip tik ir yra surinkti jaunimą, kuris kartu ateitų į šventinį vakare organizuojamą koncertą. Tam savivaldybė neturi išduoti šiam renginiui leidimo, tiesiog dar nesame gavę suderinimo. Kai dalyvavome posėdyje, apie mus buvo nelabai gražiai atsiliepiama. Ir juodžiausiame sapne negalėjau įsivaizduoti, kad tarybinis milicininkas Henrikas Surovičius, atstovavęs Lenkų rinkimų akcijai, spręs, kur ir kaip švęsti Vilniuje vasario 16-ąją. Nuo pirmininkavimo jis buvo nušalintas ir vėliau gavau raštą, jog siūloma derinti arba eitynių vietą, arba laiką. Iki tol jie negalėjo pasakyti, kokie bus organizuojami vasario 16-osios renginiai. Dabar pateiktame siūlyme renginio pradžia – 17.45 val. prie Aušros vartų.
Jeigu meras Remigijus Šimašius vaidina patriotą, galiu pasakyti, jog jis yra prastas aktorius. Vieną dieną jis skiria gatvėms lenkiškus pavadinimus, kitą dieną vaidina lietuvį. Pasirodo, kai vyko brolių Vileišių paminklo atidarymas, policija net apie jį nežinojo, o atidaryme niekas nepasivargino net Tautiškos giesmės sugiedoti.
Turbūt suprantama, jog tautinės idėjos žmones patrauks. Matau tik tokį paaiškinimą. Vyrauja baimė, kad žmonės teisingai suvoks savo tapatybę. Matome, kas vyksta Europoje. Tautinės idėjos gąsdina, nes joms pasklidus nebeliktų galimybės manipuliuoti žmonėmis. Matome, kaip didžiausiais patriotais šiandien tampa žmonės, apie kurių veiklą prieš 20 metų nelabai kas prisimena. Viskas spalvinama menama tolerancija ir taip bandoma perpiešti vertybes. Jei pradėsime toleruoti paniekinamuosius valstybės simbolius, ir kiti dalykai taps norma.
– Jeigu nepavyks susiderinti su savivaldybe, dalyviai vis tiek rinksis prie Aušros vartų palaiminimui ir signatarų sveikinimui?
– Žinoma, žmonės vis tiek atvažiuos. Juk tai yra atviras, draugiškas renginys. Į jį suvažiuoja žmonės iš įvairių bendruomenių. Eitynių pradžia numatyta prie Aušros vartų. Kunigų atstovai mums sakė, jog dar nėra buvę valdžios, kuri uždraustų išklausyti pamokslą prie Aušros vartų. Kitaip sakant, nė viena valdžia nedalino leidimo susirinkti prie Aušros vartų. Gal būsime pirmi.
Kas yra Šimašius? Tauragės bernas , laikinai užvaldęs Vilnių.