Justina GAFUROVA
Gyventojus skirstantis Galimybių pasas Vyriausybei gali atsirūgti. Vilniaus miesto apylinkės teisme jau pateiktas skundas dėl šios priemonės. Į teismą dėl Galimybių paso paduota Teisingumo ministerija. Teismo prašoma panaikinti žmones segreguojančio Galimybių paso galiojimą ir pripažinti, kad jis pažeidžia žmogaus teises.
Su tokiu skundu į Vilniaus apylinkės teismą kreipėsi vilnietis Vidmantas. Jis siekia apginti savo ir visų Lietuvos žmonių konstitucines teises. Vyras sutiko su „Vakaro žiniomis” pasidalinti savo skundu, pateiktu teismui. Skunde pareiškėjas nurodo, kad Vyriausybės sukurtas dokumentas yra ne „galimybių”, o „vergo” pasas.
„Rugsėjo 13 d. Lietuvoje įsigaliojo vadinamasis Galimybių pasas. Mūsų įsitikinimu, tai yra perteklinis, faktinę Lietuvos Respublikos gyventojų diskriminaciją ir segregaciją vykdantis bei galiojančiai Konstitucijai prieštaraujantis „dokumentas”. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šis vadinamasis dokumentas pažeidžia daugybę etikos ir tarptautinės teisės principų ir normų. Galimybių pasas, o iš tikrųjų – „segregacinis vergo” pasas, pažeidžia Lietuvos bei tarptautinius teisės aktus ir principus”, – rašoma teismui pateiktame skunde.
Jame tiksliai nurodoma, kuriuos teisės aktus, pareiškėjo nuomone, pažeidžia Lietuvoje galiojantis Galimybių pasas, kurio neturintiems žmonėms jau dvi savaites yra apribotos kontaktinės paslaugos. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos Konstituciją, kurioje numatyta, kad „su žmogumi, be jo žinios ir laisvo sutikimo, negali būti atliekami moksliniai ar medicininiai baldymai”.
Taip pat ir Civilinį kodeksą, kuriame numatyta, kad „fizinis asmuo yra neliečiamas, o be jo paties valios ir laisvo sutikimo su juo negali būti atliekami jokie moksliniai, medicinos bandymai ar tyrimai”. Toks sutikimas turi būti išreikštas raštu.
Skunde teismui cituojamas ir Lietuvos Respublikos darko kodeksas, kuriame numatyta, kad darbdavys negali diskriminuoti darbuotojo dėl jo sveikatos būklės, įsitikinimų, pažiūrų ar tikėjimo.
Vidmanto skunde cituojamas ir Niurnbergo kodeksas, Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, Tarptautinis medicinos etikos kodeksas, Belmonto protokolas, Europos Parlamento ir Tarybos direktyva.
Skunde taip pat atkreipiamas dėmesys, kad Galimybių pasą neigiamai vertina ir šalies teisininkai. „Profesorius, teisės mokslų daktaras, advokatas Ignas Vėgėlė teigia, kad dabartinis šalies gyvenimo reguliavimas remiasi dviem įstatymais – Civilinės saugos ir Užkrečiamųjų ligų kontrolės. Pasak jo, žmonių gyvenimą riboti galima, bet tik įstatymų nustatytais atvejais ar tvarka. Įvertinus tai, labai abejotina, kad suvaržymai, įvesti 2020 m. kovą ir toliau tęsiami, yra teisėti.
„Abejoju, ar šie įstatymai leidžia tiek laiko riboti žmonių teises ir laisves. Be to, ir situacija nėra tokia, kuri tenkintų ekstremalios situacijos apibrėžtį. Kai tokios sąlygos nėra, jos tęstinumas kelia rimtų klausimų”, – akcentuoja profesorius.
Siūloma riboti teisę į darbą ir nustatyti reikalavimą didelei grupei vakcinuotis arba testuotis savo lėšomis. Nesutinkantiems gresia nušalinimas nuo darbo. Siūloma riboti teises į sveikatos priežiūrą. Netgi į studijas, nors kai kurios aukštosios mokyklos nesuteikė galimybės studijuoti net nuotoliniu būdu, o Vilniaus universitetas Galimybių paso neturinčius studentus jau šalina iš bendrabučio.
Taigi, prievarta brukamas Galimybių pasas taip pat pažeidžia asmenų teisę į mokslą”, – nurodoma skunde.
Atsižvelgiant į visa tai, Vidmantas teismo prašo pripažinti, kad Galimybių pasas yra diskriminacinis, žmonių segregacijai skirtas „dokumentas”, priimtas pažeidžiant galiojančias teisines normas. Taip pat pripažinti, kad Galimybių pasas pažeidžia prigimtines, Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintas, žmonių teises ir laisves. Pripažinti, kad Galimybių pasas pažeidžia prigimtinę, Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintą, žmonių teisę į laisvą judėjimą. Kartu teismo prašoma įpareigoti Galimybių pasą įteisinusią Vyriausybę atšaukti Galimybių pasą ir taip baigti Lietuvos Respublikos piliečių segregaciją ir diskriminaciją.
Taip pat prašoma iš Vyriausybės Vidmantui priteisti moralinę kompensaciją – vieno euro dydžio. Didesnės vyras sako nenorintis prašyti, juk kiekviena tokia kompensacija apmokama iš visų mokesčių mokėtojų kišenės.
Šiuo metu teisme yra paskirtas skundą nagrinėsiantis teisėjas, laukiama, kol bus pateikti atsakovo paaiškinimai. Su „Vakaro žiniomis” bendravęs skundo autorius Vidmantas sako, kad į teismą kreiptis jį privertė valdžios sprendimai, kurie prasilenkia su bet kokia logika.
Vyras įsitikinęs, kad vien skųstis nepakanka, reikia imtis realių veiksmų. Net jeigu Vilniaus miesto apylinkės teismas nepripažins Galimybių paso diskriminuojančiu žmones, Vidmantas sako, pasiduoti neketinantis ir, jeigu reikės, ketina pasiekti net Europos Žmogaus Teisių Teismą.
Saunuolis!!!!
Geras straipsnis. Puiku, kad žmonės pradeda nebetylėti. Tik siūlau patikslinti pavadinimą. Ne VALSTYBĖ, o šiuo metu ją valdanti šutvė paduota į teismą. Valstybė – tai mūsų namai. Niekas savo namų į teismą neduoda. Nepainiokime sąvokų „valstybė” ir „valdžia”.
Tik viena smulkmena- tai nėra šiaip koks nors sveikatos sutrikimas. Tai – lipni užkrečiamoji liga, kuri neretai baigiasi labai liūdnai.
Bėda ta, kad tą užkratą nešioja ir vakcinuotieji ir nevakcinuotieji. Kam tada reikalinga priverstinė vakcinacija, jeigu ji nesustabdo pandemijos?
Visiškai pritariu Vitalijai. Kadangi užkratą gali pernešti ir skiepyti ir neskiepyti, kam reikalinga priverstinis skiepijimas. Dar iki šiol buvo slepiama, kad tyrimai dėl vakcinų efektyvumo ir šalutinių poveikių bus baigti tik po 2 metų. Tai kodėl taip skubama? Dar baisiau, kad į šitą neaiškų skiepų vajų žadami įtraukti vaikai ir studentai. Kodėl mūsų šalyje norime sugadinti vieniems vaikystę; kitiems – pasirinktas studijas?
Valio šaunuolis, palaikau! 🙂
pritaro!!!