2025-04-21, Pirmadienis
Tautos Forumas

Vatikano camerlengo kardinolas pranešė: mirė 88 metų popiežius Pranciškus

Taip, šiandien, 2025 m. balandžio 21 d., Vatikano camerlengo kardinolas Kevinas Ferrellas oficialiai paskelbė apie popiežiaus Pranciškaus mirtį. Popiežius mirė 7:35 val. ryte savo rezidencijoje Casa Santa Marta Vatikane, sulaukęs 88 metų .​

Vatican News

Popiežius Pranciškus, gimęs Jorge Mario Bergoglio, buvo pirmasis popiežius iš Lotynų Amerikos ir pirmasis jėzuitas, išrinktas į šias pareigas. Jis vadovavo Katalikų Bažnyčiai nuo 2013 m. Jo pontifikatas pasižymėjo dėmesiu socialiniam teisingumui, aplinkos apsaugai ir atvirumu marginalizuotoms bendruomenėms .​

Prieš mirtį popiežius kovojo su sveikatos problemomis, įskaitant dvišalę pneumoniją, dėl kurios jis buvo hospitalizuotas Gemelli ligoninėje Romoje. Po 38 dienų gydymo jis grįžo į savo rezidenciją, kur ir mirė .​

Vatikano atstovai pranešė, kad artimiausiu metu bus paskelbta daugiau informacijos apie laidotuvių planus ir popiežiaus įpėdinio rinkimus.

people.com skelbia:

 Rachel DeSantis ir Jason Hahn

Popiežius Pranciškus mirė sulaukęs 88 metų po sveikatos krizės.

Popiežius Pranciškus, gimęs Jorge Mario Bergoglio, mirė pirmadienį, balandžio 21 d., būdamas 88 metų amžiaus. Vatikano naujienų tarnyba pranešė, kad jis mirė savo rezidencijoje – Casa Santa Marta Vatikane.

Popiežius, kuris daugelį metų kovojo su įvairiomis sveikatos problemomis, mirė praėjus mėnesiui po to, kai buvo išrašytas iš ligoninės po 38 dienų gydymo nuo dvigubo plaučių uždegimo.

Vatikano žinutėje platformoje „X“ patvirtinta: „Popiežius Pranciškus mirė Velykų pirmadienį, 2025 m. balandžio 21 d., sulaukęs 88 metų amžiaus, savo rezidencijoje Casa Santa Marta.“

Jo mirtis įvyko kitą dieną po susitikimo su JAV viceprezidentu.

Popiežius Pranciškus. Nuotr. Antonio Masiello/Getty

Vasario 14 d. Vatikanas pranešė, kad pontifikas buvo paguldytas į Romos Agostino Gemelli poliklinikos ligoninę. Iš pradžių diagnozuotas bronchitas, tačiau vėliau liga komplikavosi į dvigubą plaučių uždegimą. Nors kurį laiką būklė buvo kiek pagerėjusi, vėliau ji vėl pablogėjo.

Kovo 6 d. paskelbtas garso įrašas, kuriame Pranciškus dėkojo tikintiesiems už maldas: „Iš visos širdies dėkoju jums už maldas, kurias aukojate už mano sveikatą iš Šv. Petro aikštės. Aš jus iš čia lydžiu,“ – sakė jis ispanų kalba. „Tegul Dievas jus laimina, o Mergelė Marija jus saugo. Ačiū jums.“

Nors tuo metu vis dar buvo ligoninėje, kovo 13-ąją Pranciškus pažymėjo svarbią sukaktį – 12-ąsias savo pontifikato metines. Vatikanas pranešė, kad į jo palatą tą popietę buvo atneštas tortas su žvakutėmis.

Pope Francis. Dan Kitwood/Getty

Pranciškus, kuriam jaunystėje buvo pašalinta dalis vieno plaučio, per gyvenimą dažnai gydėsi dėl bronchito. 2021 m. jam buvo atlikta storosios žarnos operacija. Kaip jis rašo savo knygoje „Leiskite mums svajoti“, būdamas 21-erių vos nemirė nuo gripo. Toji patirtis esą pakeitė jo požiūrį į gyvenimą: „Pirmą kartą patyriau ribą – skausmą ir vienatvę. Mėnesius nežinojau, ar gyvensiu. Gydytojai irgi nežinojo.

Popiežius Pranciškus buvo žinomas dėl savo atvirų pareiškimų, pavyzdžiui, smerkė prieš homoseksualius asmenis nukreiptus įstatymus sakydamas: „Būti homoseksualu nėra nusikaltimas.“

2013 m., po Benedikto XVI atsistatydinimo, Pranciškus tapo pirmuoju popiežiumi iš Amerikos, pirmuoju jėzuitu ir pirmuoju nuo VIII a. pontifiku, kilusiu ne iš Europos.

Skirtingai nei daugelis pirmtakų, jis nusprendė negyventi Apaštališkuosiuose rūmuose, o pasirinko svečių namus Domus Sanctae Marthae. Tokiu sprendimu siekė gyventi „bendruomenėje su kitais“, teigia Katalikų naujienų tarnyba.

Jo biografas Austen Ivereigh pasakojo: „Šis pasirinkimas iš karto panaikino tarpininkus. Kai kurie buvo labai supykę. Net dvasininkų siuvėjai jautė nepasitenkinimą – paprastumo dvasia paveikė visus, o vienas kardinolas net sakė: ‘Paprastumas – tai naujoji mada‘.“

Iš tiesų, biografas Austen Ivereigh pasakoja, kad „praėjus kelioms savaitėms po išrinkimo popiežiumi“ Pranciškus „po balta sutana dar vilkėjo savo įprastas tamsias kelnes“.

„Jam sakė: „Tu tikrai turėtum dėvėti baltas kelnes”. O jis atsakė: „Nebūkite juokingi, aš juk ne ledų pardavėjas”, – priduria autorius.

Pranciškus – nuolankumo popiežius

Visą gyvenimą Pranciškus skyrė ypatingą dėmesį nuolankumui ir pagalbai vargšams. Jis dažnai kartodavo frazę: „Mano žmonės yra vargšai, ir aš esu vienas iš jų“, kaip rašoma jo oficialioje Vatikano biografijoje.

Jorge Mario Bergoglio gimė 1936 m. gruodžio 17 d. Buenos Airėse, Argentinoje, italų imigrantų šeimoje. Jo tėvas Mario buvo buhalteris, o motina Regina Sivori – namų šeimininkė, rūpinusis penkiais vaikais.

Jaunystėje Pranciškus dirbo įvairius darbus, įskaitant valytojo ir naktinio klubo apsaugininko pareigas, kol galiausiai nusprendė tapti kunigu, rašo The Los Angeles Times. Iš pradžių įgijo chemijos techniko specialybę.

Jis studijavo Čilėje ir Argentinoje, vėliau trumpai dėstė literatūrą ir psichologiją Nekaltojo Prasidėjimo koledže Santa Fė (Naujojoje Meksikoje) ir Colegio del Salvatore Buenos Airėse. Teologijos laipsnį įgijo San Miguelio Colegio de San José.

Į kunigus įšventintas 1969 m., jis vėliau ėjo įvairias atsakingas pareigas ir 1998 m. tapo Buenos Airių arkivyskupu.

Kelias į popiežystę

2001 m. popiežius Jonas Paulius II paskyrė jį kardinolu. Tuomet Pranciškus paprašė tikinčiųjų nevykti į Romą švęsti jo paskyrimo, bet verčiau skirtas lėšas paaukoti vargšams.

2013 m. kovą, po netikėto Benedikto XVI atsistatydinimo, jis buvo išrinktas popiežiumi.

Jo biografas portalui PEOPLE sako, kad Pranciškus išsiskyrė „fenomenalia darbo etika“, nors jį laikyti darboholiku – netikslu. „Apie jį jau dešimtmečius pasakojama, kad jis neėmė atostogų nuo 1970-ųjų“, – sako Ivereigh.

Pranciškaus įprasta diena prasidėdavo 4 val. ryto, kai jis dvi valandas leisdavo maldoje ir meditacijoje. 7 val. jis laikydavo rytines Mišias, po to – pusryčiaudavo. Rytą dažniausiai skirdavo oficialiems susitikimams, o popietes – papildomiems susitikimams ar poilsiui.

Drąsūs pasisakymai ir prieštaravimai

Pranciškus garsėjo atvirumu ir nuomone, kuri kartais prieštaravo tradicinei Katalikų Bažnyčios doktrinai. 2020 m. dokumentiniame filme „Francesco“ jis pareiškė, kad palaiko tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas.

„Turime sukurti civilinių sąjungų įstatymą – tai suteiktų jiems teisinę apsaugą“, – sakė jis. „Jie yra Dievo vaikai ir turi teisę į šeimą. Niekas neturėtų būti atstumtas ar dėl to kentėti.“

Tačiau pontifikato pabaigoje jis susidūrė su kritika – kartais buvo kaltinamas vartojęs homofobiškus terminus. Vatikanas vienu metu už tai atsiprašė.

„Kaip jis ne kartą sakė: Bažnyčioje yra vietos visiems. Niekas nėra nereikalingas“, – 2024 m. gegužę sakė Vatikano atstovas Matteo Bruni. „Popiežius niekada neturėjo tikslo įžeisti ir atsiprašo tų, kurie galėjo pasijusti įskaudinti.“

Kova su seksualiniu išnaudojimu Bažnyčioje

Jo vadovavimo metais Katalikų Bažnyčia buvo krečiama seksualinio išnaudojimo skandalų. 2016 m. Pranciškus teigė neturįs „jokio įrodymo“, kad vyskupas Juanas Barrosas dangstė kunigo Fernando Karadimos nusikaltimus Čilėje. Vėliau jis atsiprašė už paramą Barrosui ir pripažino, kad tai galėjo būti „spjūvis į veidą“ aukoms.

2020 m. Pranciškus pažadėjo stiprinti kovą su išnaudojimu: „Atnaujinu savo artumą visoms aukoms ir Bažnyčios įsipareigojimą išnaikinti šį blogį“, – sakė jis.

„Jis yra savotiškas paradoksas – turi didžiulį autoritetą, kurį junti būdamas šalia jo. Tačiau tai – maloningas autoritetas“, – aiškina Ivereighas. „Jis niekada neverčia tavęs jaustis menkaverčiu. Priešingai – jis sukuria erdvę, kurioje jautiesi matomas ir pripažintas. Daugelis žmonių taip jį apibūdina. Tai išskirtinė savybė.“

Papildomą informaciją pateikė Alina Trabattoni ir Kirsty Hatcher

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Motinos dieną Vilniaus senasis teatras dovanos Mocarto kūrinius – suvenyrus Mamai

Legendinis dirigentas ir senosios muzikos puoselėtojas Trevoras Pinnockas drauge su soliste Lauryna Bendžiūnaite, Šv. Kristoforo kameriniu orkestru bei...

Prof. dr. Gediminas Navaitis. Išsilaisvinimas nuo pykčio

Tikintiesiems šv Velykų laukimas – atgailos metas, proga peržengti susipriešinimus, atsiprašant ir susitaikant. Pats žodis „tikintysis“ sako, kad tai...

Alinos Laučienės byla grąžinama teismui

Už neapykantos kurstymą teisiamos Alinos Laučienės byla grąžinama teismui ir bus toliau nagrinėjama. Kovo mėnesį Vilniaus miesto apylinkės teismas...

Bradley Jaye. Krikščionys visame pasaulyje Velykų sekmadienį švenčia Jėzaus iš Nazareto prisikėlimą

Krikščionys visame pasaulyje Velykų sekmadienį švenčia Jėzaus iš Nazareto prisikėlimą – įvykį, nutikusį beveik prieš 2000 metų, praėjus...