2024-12-30, Pirmadienis
naujienlaiškis

Vengrija ir Lenkija įspėja: Prieglobsčio ir migracijos paktas būtų „katastrofa” ES

Buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (k) ir Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas

Zoltánas Kottászas 

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas ir buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis peikė Europos Sąjungos migracijos ir prieglobsčio paktą, nes jis nesprendžia migracijos krizės, o tik patvirtina ES atvirų sienų politiką. Konservatorių politikai kalbėjo spaudos konferencijoje Europos Parlamente (EP) antradienį, balandžio 16 d., likus dienai iki ES vadovų susitikimo Briuselyje pradžios.

Migracijos ir prieglobsčio paktas, kurį neseniai priėmė kairiųjų liberalų dauguma EP, buvo griežtai kritikuojamas Europos konservatyviųjų ir dešiniųjų jėgų dėl to, kad juo pažeidžiamas nacionalinių valstybių suverenitetas ir iš esmės siunčiamas kvietimas migrantams, norintiems pasiekti žemyną. Labiausiai prieštaringai vertinama pakto dalis yra „privalomas solidarumo mechanizmas” – priemonė, verčianti šalis rinktis, ar priimti migrantus, ar mokėti dideles sumas į bendrą fondą

Viktoras Orbanas, kuris pasmerkė migrantų kvotas ir kurio vyriausybė pastatė tvorą prie ES išorės sienų, kad neleistų nelegaliems migrantams atvykti į Vengriją, sakė, kad krizė nebus išspręsta, jei migrantams bus leista pasilikti Europoje, kol bus išnagrinėti jų prieglobsčio prašymai.

Kad paktas būtų galutinai priimtas, priemones kvalifikuota balsų dauguma turi patvirtinti Europos Vadovų Taryba (valstybių narių vyriausybių atstovai), o atskiros šalys neturi veto teisės. Tada paktas įsigaliotų 2026 m.

Vengrijos ministras pirmininkas sakė, kad paktas turėtų būti patvirtintas tik vieningu balsavimu, nes priešingu atveju jis „neveiks ir jo įgyvendinimas bus paralyžiuotas”. Viktoras Orbanas pasisakė už tai, kad būtų atsisakyta, jo nuomone, nesėkmingų metodų. Jis ragino imtis pokyčių ir teigė: „Dabartinė ES vadovybė turi pasitraukti, mums reikia naujų žmonių. Planuojama atvykti ir užimti Briuselį”. Birželio 6-9 d. vyks Europos Parlamento rinkimai, ir prognozuojama, kad dešiniosios, prieš imigraciją nusistačiusios jėgos gerokai sustiprės.

Migracijos paktas gali tapti dinamitu, kuris gali sprogti Europos viduryje.

Viktoro Orbano sąjungininkas konservatorius Mateuszas Morawieckis, Lenkijos partijos „Įstatymas ir teisingumas” (PiS) lyderio pavaduotojas, sakė, kad Migracijos paktas yra nauja ” Willkommenskultur”- 2015 m. ES atvirų sienų politikos, egzistuojančios nuo migracijos krizės pradžios 2015 m., versija. Jis taip pat pridūrė: Bus daug neramumų. Tai bus Willkommenskultur 2.0. Artėjantys Europos Parlamento rinkimai bus kritiškai svarbūs daugeliu požiūrių, bet taip pat ir siekiant sustabdyti šią beprotybę. Negalime tapti Briuselio pareigūnų ideologinių fantazijų įkaitais. Migracijos paktas gali tapti dinamitu, kuris gali sprogti Europos viduryje.

M. Morawieckis, kurio partija po spalio mėn. vykusių rinkimų Lenkijoje buvo nušalinta nuo valdžios, paragino naująjį liberalų ministrą pirmininką Donaldą Tuską Europos Vadovų Taryboje atmesti migracijos paktą.

Imigracija buvo aktuali tema per Lenkijos rinkimų kampaniją, kai tiek PiS, tiek D. Tusko partija „Pilietinė platforma” (PO), kuri buvo valdžioje 2007-2015 m., kaltino viena kitą masiniu nelegalių migrantų įsileidimu į Lenkiją. Antradienį prie šių debatų buvo sugrįžta: M. Morawieckis pareiškė, kad „Donaldas Tuskas yra migracijos pakto šalininkas”, nes D. Tuskas pareiškė, kad spalio mėn. surengtas referendumas, kuriame 98,6 proc. rinkėjų nepritarė tūkstančių nelegalių imigrantų iš Artimųjų Rytų ir Afrikos priėmimui, yra negaliojantis.

D. Tuskas sureagavo socialinėje platformoje X, parašydamas tviteryje: „Mateuszas Morawieckis, kaip buvęs ministras pirmininkas, yra atsakingas už tai, kad į Lenkiją atvyko šimtai tūkstančių atvykėlių iš Afrikos ir Azijos.

Trečiadienį M. Morawieckis vėl kreipėsi į X ir paragino D. Tusko vyriausybę paduoti Migracijos paktą į teismą, kad „įrodytų, jog Varšuva negali būti verčiama priimti perkeltų prieglobsčio prašytojų”. Jis pridūrė, kad paktas teisiškai neįgyvendinamas ir būtų katastrofa ES.

Nepaisant to, D. Tuskas, kurį Briuselio elitas palankiai įvertino dėl jo liberalesnių pažiūrų, sakė, jog „net jei Migracijos paktas įsigaliotų beveik nepakeistas, mes apginsime Lenkiją nuo perkėlimo mechanizmo”. Anksčiau jis teigė, kad Lenkijai neturėtų būti taikomas vadinamasis solidarumo mechanizmas, nes ji padėjo ir priėmė daugiausia Ukrainos pabėgėlių.

Kitas Europos lyderis, kuris greičiausiai atmes paktą, yra Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico, kuris sakė, kad mechanizmas „yra ne solidarumas, o diktatas”. Tačiau, kaip nurodo „Reuters”, Varšuva, Bratislava ir Budapeštas neturi pakankamai balsų, kad galėtų patys „nuskandinti” susitarimą.

Zoltánas Kottászas yra „The European Conservative” žurnalistas, dirbantis Briuselyje. Daug metų dirbo žurnalistu ir Vengrijos dienraščio ” Magyar Nemzet” užsienio skyriaus redaktoriumi.

europeanconservative.com

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vasilis Viliardos. MAKROEKONOMINĖ ANALIZĖ 2025 m., D. Trumpo žvaigždyne

Atsakomybės apribojimas: vaizdai ir diagramos. JAV vadovybės pasikeitimo pasekmės Europai, Danijai ir Grenlandijai, Panamai ir jos kanalui, likusiai Centrinės...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis keturiasdešimt pirmoji (gruodžio 30) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Po apsikeitimo karo belaisviais į Ukrainą grįžo 189 gynėjai. Agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 43-iais dronais. Kaip...

Vladimiras Laučius. 2024-ieji: ir vėjas vėl grįžta, iš kur pakilo

(Ištraukos iš naujausio straipsnio 15min): Po to, kai 1989-aisiais pasirodė tiesiog katastrofiška savo intelektinio paklydimo mastu Franciso Fukuyamos...

Dominykas Vanhara. Smūgiai putino režimui

Gerbiamieji, baigiantis šiems metams, pakalbėkime apie tai, kokie šie metai buvo mūsų draugams ukrainiečiams ir mūsų labai labai...