2024-12-22, Sekmadienis
naujienlaiškis

Vengrija puolama ir iš Lietuvos

Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną kritikuoja Lietuvos konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, ką tik pats primygtinai siūlęs įvesti nepaprastąją padėtį mūsų šalyje.

Justina Gafurova

Europos centro dešiniosios partijos kritikuoja Vengrijoje dėl pandemijos įvestą nepaprastąją padėtį. 13-os šalių politiniai lyderiai savo susirūpinimą išreiškė laiške centro dešiniosios politiniam lyderiui Donaldui Tuskui su prašymu pašalinti Viktoro Orbano „Fidesz“ partiją iš jų gretų. Keista, kad tarp pasirašiusiųjų už Lietuvą – ir Gabrielius Landsbergis, dar neseniai pats siūlęs nepaprastąją padėtį įvesti Lietuvoje.

Europos liaudies partijai vadovaujančio D.Tusko bendrapartiečiai iš skirtingų šalių prašo imtis veiksmų dėl Vengrijos pasirinktų metodų kovojant su COVID-19. Vengrijos parlamentas, kuriame V.Orbano valdančioji partija turi daugumą, balsavo už tai, kad neribotą laiką premjerui V.Orbanui būtų suteikta įstatymų leidybos teisė. Pagal naują įstatymą, informaciją, kurią valdžia laiko melagingomis naujienomis arba iškreiptais faktais, viešinantiems asmenims grės kelerių metų kalėjimo bausmė.

Esą tai, kad šalyje įvesta nepaprastoji padėtis, yra „liberaliosios demokratijos ir europietiškųjų vertybių pamatinių principų aiškus pažeidimas. Europos liaudies partijos nariai skelbia, kad jų partija yra įsipareigojusi saugoti liberaliąją demokratiją, neginčijamas asmens teises ir įstatymų viršenybę – tai yra pamatiniai principai, kuriais remiasi ne vien mūsų politinė šeima, bet ir visa Europos Sąjunga. Keista, nes Europos liaudies partijai priklauso Lietuvos politikai, kurie turėtų ginti konservatoriškas idėjas. „Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų“ partijos lyderis Gabrielius Landsbergis yra vienas iš Europos liaudies partijos vadovų. Europos Parlamente šios partijos grupei taip pat priklauso ir daugiau Lietuvos politikų: Rasa Juknevičienė, Andrius Kubilius, Aušra Maldeikienė, Liudas Mažylis.

Vengrijos premjeras V.Orbanas atmetė ES kritiką dėl autoritarinių požymių turinčių šalies kovos su koronavirusu priemonių, nes jį neva kritikuoja „Briuselio burbulas“.

„Kuo Briuselis užsiima? Mumis, – nacionaliniam Vengrijos radijui sakė V.Orbanas. – Jie turėtų dirbti, kad išgelbėtų žmonių gyvybes, tai dabar svarbiausia. Nesuprantu žmonių, sėdinčių Briuselio burbule.“

Beje, Vengrijos sprendimus kritikuojantis G.Landsbergis, dar visai neseniai kalbėjo apie nepaprastosios padėties įvedimo galimybes Lietuvoje. Vos šalyje paskelbus karantiną, jis Seimo valdybos posėdyje suabejojo, ar Vyriausybė, paskelbdama karantiną, neviršijo savo įgaliojimų, pavyzdžiui, dėl asmens teisių, verslo suvaržymo. Kartu jis pasiūlė atsiklausti teisininkų ir padiskutuoti Seimui, ar, apskritai, valstybėje nereikėtų skelbti nepaprastosios padėties.

Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatyme rašoma, jog nepaprastoji padėtis gali būti įvedama, siekiant pašalinti grėsmę konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai. Įstatyme numatyta, kad nepaprastosios padėties metu gyventojams gali būti apribota teisė į informaciją, susirinkimus, taip pat teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą, teisė naudotis būstu, draudžiamas vienijimasis į organizacijas ar partijas.

Komentuoja politologas Vytautas SINICA:

Visų pirma, tai yra aiškus G.Landsbergio nenuoseklumas. Vengrijos pasirengimas suteikti neribotas galias V.Orbanui yra šalies apsisprendimo reikalas. Jeigu situacija taptų nuolatinė, žinoma, ji kirstųsi su demokratiniais principais. Nelaukiant, ar bandys šiuos įgaliojimus V.Orbanas paversti nuolatiniais, jau po karantino pabaigos, dabar per daug puolama kritikuoti tai, ko dar nėra pagrindo kritikuoti.

Beje, beveik lygiai prieš metus, G.Landsbergis taip pat rašė viešus laiškus Europos liaudies partijos grupės vadovui, prašydamas iš grupės šalinti V.Orbaną. Konkretaus preteksto tuomet nebuvo. Tad atrodo, lyg G.Landsbergis būtų „užsisėdęs ant“ šio politiko. Tai sunkiai paaiškinama, o tarptautinei bendruomenei atrodo gana komjaunuoliškai. Susidaro įspūdis, kad G.Landsbergis nuolat nori parodyti savo europinių vertybių, kad ir ką jos reikštų, gynimo uolumą. Būtų labai įdomu išgirsti, kokias vertybes jis laiko europinėmis.

Dar keistesnis buvo G.Landsbergio siūlymas dėl nepaprastosios padėties Lietuvoje. Tuo metu bendra konservatorių komunikavimo linija buvo apie tai, jog Vyriausybė kaip tik per daug sau leidžia ir viską griežtina. Ir staiga kalba pakrypsta apie nepaprastąją padėtį. Tokias diskusijas galiu paaiškinti tik tuo, kad nepaprastąją padėtį turėtų įvesti Seimas. Galbūt desperatiškai to siekiama buvo tam, kad pritrauktų visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į Seimą, kur jie būtų matomi.

3 KOMENTARAI

  1. Beje, viskas pasimatys kaip kuri šalis greičiausiai ir efektyviausiai susitvarkys su COVID-19. Tada ir spręsime kas buvo teisus, o kas per visą pilvą durnas! Niekados neklausykite konservatorių, ypač esantys pozicijoje, nes visu opozicijoje esančių konservų siūlymai ir „patarimai” duodami tik dėl to, kad paskui, po jų įgyvendinimų, konservai galėtų žvengt – kokie buvote kvaili, kad patikėjote, nes viskas išvirto į blogiausius rezultatus jums, t.y. ko konservams ir reikėjo kovoje dėl lovio!

  2. Plechavičius veikė ryžtingai kai reikėjo nedelsiant gelbėti Lietuvą nuo komunistų. Teisingi ir nenuginčijami laiko patvirtinti veiksmai. Aplinkybės ir asmenybės visada svarbu, o piemenys tokių dalykų nesupranta.

    • Kam pastoviai išradinėti dviratį, juk dar senovės romėnai nustatė puikią tvarką – jei šalyje taika ir ramybė – demokratija ir respublika, jei valstybei pavojus, užpuolimas, karas – diktatorius.
      O, broilerį reikia uždaryti į psichinių ligonių palatą (S. Skvernelis buvo teisus), kad nepridirbtų dar didesnių nesąmonių! Visi konservai, nors ir kaip prašvinkę, nors ir užslaptinti, nors ir apdujinti ir užzombiti daugiau niekados nebalsuokite už jokius liansbergius, zingerius, nes ir jums teks su jais kartu skęsti!

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimt antroji (gruodžio 21) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Dalbaj@bo valdoma dolbaj@bų šalis tęsia karo nusikaltimus. Šį kartą atakavo onkologinę ligoninę Kherson, yra netekčių...

Vytautas Sinica. Niekinti šeimą – konstitucinė teisė?

Tai, žinoma, absurdiškas teiginys, bet būtent tokia, deja, yra naujo Konstitucinio teismo (KT) sprendimo esmė. KT išaiškino, kad...

Edvardas Čiuldė. Po konferencijos

Išklausiau Vytauto Sinicos spaudos konferencijos Seime, skirtos antisemitizmo budinimo Lietuvoje aktualijoms įvertinti, įrašą. Kaip nesunku pastebėti iš susitikimo...

Kyla lytiniu keliu plintančių ligų dažnis

Kadangi lytiniu keliu plintančių ligų dažnis kyla link debesų, žmonės turėtų „vadovautis mokslu“ ir suprasti, kad ištvirkavimas turi...