2024-12-23, Pirmadienis
naujienlaiškis

Vidmantas Valiušaitis. Datų sutapimai žadina vaizduotę

Vidmantas Valiušaitis

Artinasi rugpjūčio 23-oji – suokalbio diena. Tą dieną du diktatoriai susimokė pasidalyti Europą ir tai tapo priežastimi prasidėti Antrajam pasauliniam karui prieš 85-erius metus.

Tačiau rugpjūčio 23-oji susijusi ir su keliais kitais įvykiais, turinčiais reikšmės dabarčiai.

Rugpjūčio 23-ąją Rusijoje švenčiama Raudonosios armijos pergalė Kursko mūšyje 1943-aisiais.

Mūšis prasidėjo 1943 m. liepos 5 d. SSRS ir Vokietijos fronto atkarpoje, vadintoje Kursko lanku (Kurskaja duga). Rusai numanė, kad vokiečiai puls iš lanko galų, tad atakavo pirmieji artilerijos ir aviacijos pajėgomis.

Liepos 12 d. Raudonoji armija pradėjo kontrpuolimą. Giliausio vokiečių prasiveržimo vietoje ties Prochorovkos kaimu įvyko bene didžiausias istorijoje tankų mūšis, kuriuo rusai itin didžiuojasi. Iš abiejų pusių kovėsi apie 1500 tankų.

1943 m. rugpjūčio 11 d. Raudonosios armijos kontrpuolimas artėjo prie laimėjimo. Rusų tankai prasiveržė iki 80 km į vokiečių užnugarį ir atkirto geležinkelį Charkovas – Poltava, tuo lemiamai apsunkinę vokiečių armijos aprūpinimą ir atsitraukimą.

Rugpjūčio 23 d. Raudonoji armija užėmė Charkovą, Kursko mūšis baigėsi. Tuo metu sovietų armija pradėjo nesustabdomai judėti į vakarus.

2000 m. Kursko mūšio minėjimas Rusijoje sutapo su nacionaliniu gedulu – žuvo povandeninis laivas „Kurskas“.

Sutapimų tarp Kursko mūšio 1943 m. ir politinių įvykių Rusijoje 2000-aisiais būta daugiau.

2000 m. liepos 12 d. Rusijos aukštų kariškių grupė pradėjo kontrataką prieš „šalies karinę galią žlugdančias jėgas“. Tas kontrpuolimas įvyko per tankų puolimo prie Prochorovkos metines.

Tądien Maskvoje įvyko gynybos ministerijos kolegijos posėdis, kuriame generalinio štabo viršininkas Anatolijus Kvašninas užsipuolė gynybos ministrą Igorį Sergejevą, aiškindamas, kad Rusija įstengia vykdyti „tik branduolinio sulaikymo ir taikos palaikymo uždavinius“, o ginkluotųjų pajėgų parengtis „priartėjo prie kritinės ribos“, už kurios „prasideda negrįžtami procesai“.

Tapo aišku, kad tolesnė Rusijos ginkluotojų pajėgų raida priklausys nuo to, ką parems V. Putinas – ministrą ar štabo viršininką?

Rugpjūčio 11 d. V. Putinas keturias valandas posėdžiavo su kariškiais dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų ir branduolinio arsenalo pertvarkymo. I. Sergejevas pareiškė, kad „tokių visapusiškų ir išsamių derybų dėl kariuomenės likimo dar nėra buvę“. Tačiau rusų apžvalgininkai aiškino, kad V. Putinas iš tiesų parėmė A. Kvašniną, todėl ministro dienos poste suskaičiuotos.

O kitą dieną – rugpjūčio 12-ąją – Barenco jūroje nuskendo Rusijos atominis povandeninis laivas „Kursk“, tuo pademonstruodamas, kad armijos ir laivyno būklė išties apverktina. Rugpjūčio 23 d. Rusijoje paskelbtas gedulas dėl „Kursko“ žūties.

2024 m. rugpjūtis ir vėl – Kurskas. 2000 m. rugpjūčio 11 d. V. Putinas parėmė kontrpuolimą prieš Rusijos „karinę galią žlugdančias jėgas“.

Ką į įvykius Kursko srityje jis atsakys dabar? Ir kaip bus paminėta rugpjūčio 23-oji?

Datų sutapimai šiaip ar taip žadina vaizduotę.

Reklama

Susiję straipsniai

VTEK verdiktas: Škirpos lentą saugojęs A. Stankūnas etikos nepažeidė

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija (VTEK) 2024 m. gruodžio 18 d. patenkino Almanto Stankūno skundą ir panaikino Vilniaus miesto...

Vladimiras Laučius. Kokią kainą turi sumokėti rusai, jei sumanytų mus užpulti?

(Projektas „Suprasti Rusiją“. IQ ir Alfa.lt bendradarbiaujant su GSSC) Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai...

Audrius Bačiulis. Ar vėjo elektrinės kelia pavojų saugumui?

Švedija stabdo vėjo jėgainių projektus Baltijos jūroje, nes Rusijos raketų atakos būtų atpažintos per vėlai. Kaip šią problemą...

Ne vien duona esame gyvi…

Vladimiras Laučius Artėja Kūčios. Visas krikščioniškasis pasaulis laukia svarbiausio dalyko. Juk ne vien duona esame gyvi. Taip, duona kasdienė –...