Taigi, turiu malonumo: pabaigiau ne vienerius metus trukusį darbą – atiduotas spaustuvei mano spaudai parengtas Amerikos lietuvių istoriko Algirdo Martyno Budreckio (1938-2000) anglų ir lietuvių kalbomis rašytų studijų ir straipsnių tomas (per 500 psl.) „PIRMOJI LIETUVOS RESPUBLIKA kovoje už laisvę ir nepriklausomybę”.
Knygą išleidžia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Man teko pareiga ją sudaryti, parašyti įvadinį straipsnį, komentarus bei paaiškinimus prie A. Budreckio tekstų, angliškas studijas išversti į lietuvių kalbą (drauge su Leonardu Vilku).
Numatyti trys knygos pristatymai: du Vilniuje (rugsėjo 20 d. ir 22 d.) ir vienas Kaune (rugsėjo 28 d.). Į knygos pristatymus iš Amerikos atvyksta autoriaus žmona Giedre Budreckis, sūnus Gediminas ir dukra Daina. Nuoroda į pristatymų aprašymus – pirmame komentare. Čia prisegu tik knygos viršelį ir kelias jos iliustracijas.
Nuoširdžiai kviečiu atvykti. Esu tikras, kad knyga tikrai verta dėmesio. A. Budreckis rašo apie Lietuvos kariuomenės susidarymą 1918-1919 m., kovas su bolševikais, bermontininkais ir lenkais (1919-1920), apie valstybės perversmą (1926), Lietuvos kovą dėl Vilniaus Tautų Sąjungoje (1928), Lenkijos ultimatumą (1938), sovietų okupaciją ir aneksiją (1940) iki okupuotų Baltijos valstybių padėties Antrojo pasaulinio karo metais ir Lenkijos egzilinės vyriausybės ministro pirmininko bei ginkluotųjų pajėgų vado gen. W. Sikorskio pastangų ginti Lietuvos teisę į nepriklausomybę prieš JAV, D. Britanijos ir Sov. Sąjungos politinę vadovybę.
Įdomu tai, kad A. Budreckio naudojami šaltiniai didele dalimi skirtingi nuo tų kuriais paprastai naudojasi istorijos tyrinėtojai Lietuvoje. Rašymo stilius lengvas, aiškus, skaityti malonumas.
Šita knyga duoda aiškų supratimą apie nepriklausomą Lietuvą pirmojoje XX a. pusėje.
Iliustracijos ČIA (facebook)
Bus įdomu susipažinti su su A. Budreckio pastebėjimais ir vertinimais knygos pristatyme konstatuotais klausimais.