2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Visuomenininkai Lukiškių aikštėje mitingavo dėl Vyčio ir laisvės kovų atminties įamžinimo

Rugsėjo 10 d., antradienio pavakary Vilniaus Lukiškių aikštėje apie 150 visuomenininkų surengė mitingą „Dėl Vyčio ir Lietuvos Laisvės kovų atminties įamžinimo Vilniuje!“.

Mitinge pasisakė viena jo rengėjų lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, su Vyčio istorija, svarba Lietuvos valstybingumui supažindino Dailės Akademijos prof., Vyčio studijos autorius Juozas Galkus, savo žodį tars ir poziciją Lukiškių aikštės svarbai išreikš Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos nariai Povilas Urbšys, rašytojas, filosofas, judėjimo, telkiančio Lietuvos piliečius jungtis po vienybės stogu „Lietuva yra čia“– pirmininkas Arvydas Juozaitis, architektas Gitenis Umbrasas; legendinio partizano Tigro dukra Angelė Jakavonytė, Seimo narys, Lietuvos centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis, buvęs JAV diplomatas Algis Avižienis, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos Vilniaus skyriaus vadovas Vladas Turčinavičius, Lietuvos Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos pirmininkas Gasparas Genzbigelis. Mitingą vedė Laisvės kovų renginių vedėjas Gaudentas Aukštikalnis.

A. G. Astrauskaitė pabrėžė, kad Lukiškių aikštėje vietos nėra nei bunkeriams, nei mečetėms – čia turi stovėti valstybės panteonas, skirtas pagerbti tūkstantmetę Lietuvos istoriją. Pavadinusi Vilniaus merą neoliberalkomunistu ji apgailestavo, kad Lietuvos švietimo sistema išaugina tokius jaunus žmones, kurie Vilniaus, Lietuvos sostinės meru išrenka kolaborantą R.Šimašių. Ji taip pat pabrėžė, jog būtina reikalauti iš Seimo, kad būtų įvestas Sostinės įstatymas, užkertantis kelią neoliberalams ir komunistams „negriautų mūsų valstybės, neparduotų Lietuvos“.

Seimo narys P. Urbšys pabrėžė, jog būtina priimti galutinį sprendimą, koks turi būti Lukiškių aikštės įamžinimas. Pasak Seimo nario, jeigu užimtame Vilniuje ši erdvė vadinosi Juzefo Pilsudskio aikšte, vėliau – Lenino aikštė, tad pasak P. Urbšio, remiantis tokia logika dabar Vytis būtų tinkamiausias laisvės kovų įamžinimui.

A. Juozaitis savo kalboje R. Šimašiaus veiklą perteikė per „surūdijusio vamzdžio“ (Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arkos“) vaizdinį. „Vamzdžiu nori paversti mus visus. Arba nuleisti juo kaip į kanalizacijos šulinį“, – sakė A. Juozaitis.

Lukiškių aikštės likimas iki šiol neaiškus. Nors 2017-aisiais paskelbta, kad Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro skelbtą memorialo Lukiškių aikštėje konkursą laimėjo Andrius Labašauskas ir jo projektas „Laisvės kalva“, monumento vis dar nėra.

Dėl paminklo Lukiškių aikštėje šiuo metu dar vyksta ginčas teisme. Nors paminklo konkursą yra laimėjęs Andrius Labašauskas su projektu „Laisvės kalva“, bet konkurso teisėtumą teismui yra apskundę antrosios vietos laimėtojai Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, Gintaras Čaikauskas, Rimantas Dichavičius ir Arūnas Sakalauskas, siūlę statyti Vyčio paminklą.

G. Umbrasas mitinge pristatė savo skulptūros „Baltai“ – skriejančio Vyčio maketą, dalyvavusį ankstesniuose konkursuose.

 

1 KOMENTARAS

  1. Puiku! Tikėkimės, kad bus taip, kam ir anksčiau, ir dabar pritaria dauguma LIETUVOS gyventojų – VYTIS!!!

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Arvydas Akstinavičius. „Šalin rankas nuo „Sodros“!

Jau ne vieną dešimtmetį privatus verslas gašliai dairosi į „Sodrą“, siekdamas pabizniauti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sąskaita....

Edvardas Čiuldė. Kaip keitėsi laisvės skoniai, bėgant metams? (II)

Prieš daugelį metų Kovo 11-osios proga rašiau: Šįkart leiskite tarstelėti keletą žodelių apie laisvę jau ne metafizine, atitraukta prasme,...

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Jonas Ivoška. Kodėl mūsų politikai nenori tobulinti savo valstybės modelio?

Informacijos šaltinių įvairovė išryškina ne tik demografinės situacijos Lietuvoje apgailėtinumą, bet padeda aptikti ir kitų gyvenimo sričių „klampiąsias“...