Psichologai skambina pavojaus varpais: kilus vajui, kai ikiteisminiai tyrimai pradedami dėl kiekvienos vaiko gautos mėlynės, tėvai pradeda bijoti kreiptis į medikus atžalai patyrus traumą, nes gali būti pasodinti už grotų, arba geriausiu atveju šeima bus įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Tačiau bent jau politikai užsidėjo pliusą – esą kovoja su smurtu prieš vaikus.
Seimui priėmus pataisas, kuriomis draudžiama mušti vaikus (nors tai visais laikais buvo draudžiama), policijos suvestinėse kiekvieną dieną atsiranda įrašų apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl smurto prieš mažamečius ar nepilnamečius. Jei veikas netyčia apsipliko karštu vandeniu – ikiteisminis tyrimas, jei įkiša rankelę tarp medinių apsauginių lovytės grotelių ir atsiranda mėlynių – ikiteisminis tyrimas, jei vienas vaikas netyčia žaisdamas prakerta kitam smakrą – ikiteisminis tyrimas.
Psichologas, Lietuvos tėvų forumo atstovas Andrius Atas sako, kad tai yra pavojinga tendencija. Anot jo, visų pirma tai skatina tėvų nusivylimą valstybe, nes niekam nėra malonu už nieką būti tampomam po policiją. Be to, pasak psichologo, vaikui patyrus traumą tėvai dabar jau bijo kreiptis į medikus, nes gali būti apkaltinti smurtu.
„Privačiuose pokalbiuose tėvų įsitempimas jaučiamas. Kai kalbame apie problemas, jie dažnai sako: gerai, kad mūsų pokalbio vaiko teisių apsaugos specialistai ar policininkai negirdi. Žmonės jau gyvena baimėje. Jei žmogus nekaltas ir yra tampomas po policiją, ar jis nėra pažeminamas? Man teko susidurti, pavyzdžiui, su tėveliais, kurie kreipėsi pagalbos į policiją, nes paauglė mergaitė iki pirmos valandos nakties negrįžo namo. Ir vien dėl to šeima pateko į vaiko teisių apsaugos specialistų akiratį – už tėvų valdžios nepanaudojimą! Esą stokojama tėvystės įgūdžių. Jau dabar tai vyksta. Žmonės supranta: jei kreipsis į medikus ar policiją, geriausiu atveju atsidurs socialinės rizikos šeimų sąraše. Kreiptis pagalbos yra rizikinga“, – baisėjosi A.Atas.
Seimo Žmogaus teisių komiteto narys Algimantas Salamakinas pritaria, kad po smurto Kėdainiuose, kai buvo užmuštas keturmetis, kilęs vajus niekam nėra naudingas.
„Jei vaikas užsigavo ar nukrito ir susilaužė ranką, tėvai bijos vežti jį į ligoninę, nors visi buvome vaikai ir kiekvienas esame patyrę ne po vieną traumą. Dar nė vienas neužaugo be gumbų ar randų. Reikia vadovautis protingumo kriterijais, nereikia įvaryti žmonėms baimės. Niekuomet nereikia persistengti su visokiais vajais. Prieisime prie to, kad už nieką pradėsime vaikus atiminėti. Atsirado kažkoks „degradas“, kuris vaiką užmušė, o dabar dėl to visus tėvus laikome potencialiais nusikaltėliais. Visada po kokios nors nelaimės mes, politikai, imame kažką taisyti, reklamuotis, neva kažką darome. O baigiasi vajus – ir viską pamirštame. Nereikia valstybės paversti baimės valstybe. Mano vaikai, kai augo, ir kaktas buvo prasiskėlę, ir ko tik nebuvo. Abu berniukai buvo judrūs, tai man mažiausiai 10 bylų būtų iškėlę. Bet juk nei motina, nei tėvas iš paskos neprilakstys“, – akcentavo A.Salamakinas.
Parlamentaro teigimu, dabar ką nors pakeisti yra sunku, nes Pandoros skrynia jau atidaryta. Jei policininkai nereaguotų į pranešimą apie vaiko mėlynę, o po to paaiškėtų, kad prieš jį iš tikrųjų buvo smurtauta, ar, neduok Dieve, jam baigtųsi kaip Kėdainių istorijoje, policininkai būtų prikalti prie kryžiaus, kad į mėlynę žiūrėjo pro pirštus.
„Tačiau vis tiek reikia vadovautis protingumo kriterijais. Jei šeima yra socialinės rizikos grupėje – vienas dalykas, o jei šeima tvarkinga – kitas. Negalime dėl vieno „degrado“, kuris, prisirijęs narkotikų, užmušė vaiką, visų laikyti smurtautojais“, – sakė A.Salamakinas.