2024-12-25, Trečiadienis
naujienlaiškis

Vladimiras Laučius. Sankcijos Rusijai – fiasko virsta kone sėkmės istorija

Veidaknygė

<…> Pažvelkime, kaip sankcijų prasmę aiškina Vakarų informacinis autoritetas – BBC. „Sankcijos – tai bausmės, kurias viena šalis taiko kitai šaliai, idant sustabdytų jos agresiją arba jos vykdomus tarptautinės teisės pažeidimus“.

Taigi sankcijų veikimą ir prasmę apibrėžia jų esminis tikslas: sustabdyti agresiją. Ar Vakarų ekonominės sankcijos sustabdė Rusijos agresiją? Nesustabdė. Taigi tikslo ir prasmės požiūriu tvirtinti, kad „sankcijos veikia“, būtų gana absurdiška.

Įsivaizduokite, kad negalite užmigti, ir jums prireikia migdomųjų vaistų. Išgeriate ir laukiate, kad vaistai suveiktų. Pajuntate apsnūdimą, bet užmigti vis tiek negalite. Kaip šioje situacijoje atsakytumėte į klausimą – ar vaistai veikia?

Mūsų viešojoje erdvėje tampa įprasta atsakyti, kad veikia. Jaučiatės mieguistas – vadinasi, veikia. Bet juk vaistų tikslas buvo ne padaryti jus mieguistą, o užmigdyti. Tokia vaistų vartojimo prasmė, kaip ir sankcijų Rusijai prasmė – sustabdyti agresiją. Jei neužmigote, vadinasi, vaistai nesuveikė; jei Rusija toliau puola, vadinasi, nesuveikė sankcijos.

Deja, mūsų politinis žodynas dažnai paklūsta ne logikos, semantikos ir tiesos imperatyvams, o rinkėjų norams ir lūkesčiams. Todėl vaistai, kurie nesuveikia, kaip turėtų, vis tiek esą „veikia“, o sankcijos, kurios nepasiekia joms prasmę teikiančio tikslo, irgi, mat, „veikia“.

Šiandien juk svarbu ne tiek reikalo esmė, kiek reikalo pateikimas. Ir ne tiek tikslas, kiek pats procesas.

Geras pavyzdys – DPD kurjerių tarnybą. Gaunate žinutę, kad jums per artimiausias dvi valandas pristatys siuntą. Laukiate dvi valandas namuose. Po dviejų valandų gaunate žinutę, kad siuntos pristatyti nepavyko. Nors kurjeris pas jus net nebandė vykti. Suveikė ar nesuveikė siuntos pristatymo paslauga?

Iš pradžių atrodo, kad nesuveikė. Bet įsijungiate radiją ir girdite, kaip DPD atstovai giriasi mažiną anglies dioksido emisijas. Pasirodo, jų paslauga puikiai veikia: siuntų pristatymo procesas – tvarus, ekologiškas, elektromobilizuotas, o tai, kad likote be siuntos, niekam neturėtų per daug rūpėti.

Sankcijos Rusijai parodo esą svarbiausią dalyką – europiečių vienybę, o tai, kad sankcionuojama Rusijos ekonomika sparčiai auga, biudžeto pajamos net ne iš energetikos sektoriaus šokteli daugiau kaip 40 proc., iš naftos – 80 proc., o žmonės Rusijos regionuose ima gerokai daugiau uždirbti, jau, matyt, nebe toks įdomus ir svarbus dalykas. Svarbu ne sankcijų Rusijai ar DPD paslaugos galutinis tikslas, o ES demonstruojama vienybė ir kažin kur nuklystančių DPD kurjerių anglies dioksido emisijos.

Vakarų politikų ir rinkėjų logika jau ne pirmą dešimtmetį kabo pamauta ant dviejų kablių: procesas esąs svarbesnis už tikslą (kaip gerai, kad Vakarai pagaliau atsibudo; na ir kas, kad atsibudę jie tik žiovauja ir gražiai planuoja, užuot skubėję nuveikti neatidėliotinus darbus), o ekonominiai svertai esą išspręs politines problemas (ekonominės sankcijos Rusiją esą sustabdys, o ekonominis bendradarbiavimas su Rusija, kaip tikėjo Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir jos bendraminčiai, ją esą modernizuos ir suartins su Vakarais).

Bet kai rinkėjų optimizmas ir gera nuotaika virsta svarbesniais už tiesą dalykais, politikams ir jų darbuotojams ima atrodyti, jog geriau galvoti apie tvarius ir vienijančius procesus nei nepasiektus tikslus. Todėl „sankcijos veikia“. Fiasko virsta kone sėkmės istorija.

O didžiausias Vakarų fiasko visoje šitoje istorijoje, ko gero, net ne politinis, o intelektualinis. Politiniai pralaimėjimai gali tapti pamoka ateičiai ir padėti nebedaryti klaidų. Bet tiesos nuo melo nebeskiriantys ir net nebesistengiantys skirti protai – tai pralaimėjimų ir klaidų politikos tęstinumo garantija. Sergantis politinis kūnas gali pagyti, atsistatyti. Kvailumas, deja, nepagydomas.

2 KOMENTARAI

  1. Gerai pasakyta. Bet negi būtų dar geriau, jei sankcijų net nebūtų bandyta įvesti. Gal autorius nenori pasakyti (lyg būtų kremlinis), kad sankcijų iš vis nereikėjo. Reikėjo ir reikia. Sankcijos veikia. Gal ne taip, kaip norėjosi. Kodėl? Daugelis padeda Rusijai jas apeiti. Tarp jų – dalis vakariečių.

  2. Volodia, kaip tikras Puitino statytinis, neigia sankcijų poveikį, o net Rusijos ekonominiai portalai pripažįsta, kad žalą (ilgalaikę) sankcijos daro, ir jas jaučia paprasti rusai. Dar jos konomiką palaiko pajamos už energoresursus, bet ir jos už naftą sumažėjo 33 proc. Naivu profui tvirtinti, kad sankcijos iškart sustabdys Putino agrersiją… Gėda.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Nepabudus Europa. Vaidotas Malinionis

NeRedaguota: Edvinas Jusys kalbasi su pulkininkų asociacijos steigėju ats. plk. Vaidotu Malinioniu. https://www.youtube.com/watch?v=IbULKQYeC7Q

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trisdešimt penktoji (gruodžio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos dronais atakavo Milerovo karinį oro uostą. Taip pat, smūgiuota taikiniams Eisk ir Voronezh. Agresorius...

Audrius Bačiulis. Magdeburge apie 20 tūkstančių vokiečių tylos maršu protestavo prieš žmogžudišką „atvirų sienų“ politiką

Magdeburge apie 20 tūkstančių vokiečių praėjo tylos maršu protestuodami prieš žmogžudišką Vyriausybės „atvirų sienų“ politiką. Miestui, kuriame gyvena...

Vidmantas Valiušaitis. Krikščionybės subrandintą kultūrą bandoma nustumti į paraštes

Gerbiamieji, nuoširdžiai sveikinu visus su šv. Kalėdomis! Graži, prasmingos tradicijos šventė. Linkiu nepamiršti jos prasmės, nes komercijos spaudimą, juntamas pastangas...