Balandžio 1 dieną Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Žodyno pakomisė konstatavo, kad žodis „pederastas“ turi menkinamąją reikšmę ir yra nevartotinas leidyboje, visuomenės informavimo priemonėse, komentaruose bei viešajame gyvenime, – taip BNS komentavo VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis.
Dėl sąvokos „pederastas” komentarą žymi mokslininkė medikė Irena Misevičienė nusiuntė Seimo politikams ir pačiam A. Antanaičiui. Skaitytojams siūlome susipažinti su mokslininkės komentaru.
Laba diena gerbiamas pirmininke,
perskaičiusi Jūsų pateiktą išaiškinimą apie žodį „pederastas” (žiūr.žemiau) ir ypač nustebau, kad šis žodis jau turi „menkinamąją reikšmę ir yra nevartotinas leidyboje, visuomenės informavimo priemonėse, komentaruose bei viešajame gyvenime”.
Gerai, kad nors nepaminėjote – „…ir profesinėje veikloje”. Man, kaip turinčiai gydytojos diplomą, habilituotai mokslų daktarei biomedicinos mokslų srities visuomenės sveikatos kryptyje, dirbusiai ilgametį mokslinį darbą, nekelia jokių abejonių, kad „pederastas” yra vyras lytiškai santykiaujantis su berniukais (beje, pederastas visuotinai pripažintas medicinos terminologijoje ir jos žodynuose yra apibrėžiamas kaip:” Definition of pederast: a man who desires or engages in sexual activity with a boy” (https://www.merriam-webster.com/dictionary/pederast#medicalDictionary).
Beje, Oksfordo anglų k.žodynas šį procesą išaiškina: „Pederasty or paederasty (US: /ˈpɛdəræsti/ or UK: /ˈpiːdəræsti/) is a sexual relationship between an adult man and a pubescent or adolescent boy (https://en.wikipedia.org/wiki/Pederasty).
Labiausiai kelia nuostabą tai, kad berods prieš penkerius metus VLKK neįžvelgė termino „pederastas'” neigiamo poveikio visuomenės kalbos kultūrai ir nekvestionavo šio žodžio vartojimo visuomenės informavimo komentaruose ir viešajame gyvenime. Kas pasikeitė, kad lietuvių kalbotyroje tas pats žodis įgavo „menkinamąją” reikšmę?
Nesu kalbos ar kalbotyros specialistė, bet kyla ir daugiau klausimų kodėl pvz. „šūdo gabalu” Seimo narė pavadinusi kolegą buvo etikos komisijos „išteisinta”, kai įprastai taip pavadintas lietuvis turėtų jaustis „sumenkintas”?
O gal ir šio išsireiškimo reikšmę ir vertę kalbos kultūrai taip pat reiktų patyrinėti?
O jei įtraukus į VLKK pakomisijį ir kitų sričių mokslininkus, pvz. chemikus, žemės ūkio specialistus gal „šūdo gabalas” (atsiprašau už išsireiškimą) turėtų ne menkinamąją, bet vertybinę reikšmę ( kaip pvz. trąša)?
Juokauju.
Ko labiausiai gaila, kad bet kurios srities mūsų specialistai, dirbantys „valdiškose struktūrose”, jau nebegali turėti savo „stuburo” ir netgi pasakyti tiesiai ką galvoja ir kokios yra mokslu grįstos tiesos…
Gera būti specialistu-senjoru, nes tik mums belieka žodžio laisvė.
Pagarbiai,
prof.habil.dr Irena Misevičienė,
visuomenės sveikatos ekspertė,
Asociacijos „Mūsų teisė” narė
Mieli skaitytojai, apsižiūrėkite, juk „nutarimas” paskelbtas Balandžio Pirmąją. A. Antanaitis tikrai rūpinasi gimtosiios kalbos išsaugojimu, nežiūrint į tą komisiją prilindusių vaicekauskienių, vaskelienių ir pan. Nebūtų to paskelbęs, jau būtų buvęs išmestas kaip A. Jakubauskas, V. Rakutis ar kt. Kol kas perversmininkai dar valdžioje. Jie tyčiosis, kol mes tai leisime ir tik apsiribosime komentarais savo svetainėse.
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Žodyno pakomisė „konstatavo”, kad žodis „pederastas“ turi menkinamąją reikšmę ir yra nevartotinas leidyboje, visuomenės informavimo priemonėse, komentaruose bei viešajame gyvenime Balandžio 1 dieną! Gal tai tik Balandžio 1-osios pokštas?! Bet jei ne, tai reikėtų tuos specus išvaikyti iš tų šiltų krėslų, nes ateityje, jei jiems tokių nesąmonių skleidimas neatsirūgs, gali tiek pridirbti panašių nesąmonių, kad dešimtmečiais, o gal šimtmečiais reikės atstatinėti normalių žodžių normalų vartojimą!
Bet gi, vėl klausimas – kas sugebės išvaikyti tuos puskvaišius iš VLKK Žodyno pakomisės! Dauguma tik raštelius, komentarus, prašymėlius, pareiškimėlius tesugeba rašinėti, o tikro, charizmatiško lyderio, galinčio suburti normaliai mąstančius, deja, nematyti!
Ir juokinga, ir graudu, kaip mūsų klapčiukai, nutaisę protingą veido išraišką, stengiasi įsiteikti ir nei per žingsnį neatsilikti nuo kitų užduočių vykdytojų. Pagatavi žodynus perrašyti. Nesvarbu, kad tai prasilenkia su sveiku protu. Kažin, ar pasikeitus valdžiai vėl taip pat uoliai puls perrašinėti žodynus?
Žodžiai RASTAS,AGRASTAS asocijuojasi su PEDERASTAS, ,,ko gero jie taip pat bus neteiktini. E.M.Remarko knygoje „Trys draugai” yra personažas pederastas Kiki, jaučiu knyga bus išimta iš bibliotekų ir šiaip uždrausta. B.Sruogos „Dievų miške ” yra aprašomas autoriaus bičiulis bambizas nuo Biržų. Bambizai yra kalvinistų pravardė su menkinamąja reikšme, matyt ir ši knyga bus uždrausta. Menkinamąją reikšMę turi žodžiai NEVISPROTIS,.MULKIS, SLUNKIUS, MOLIO MOTIEJUS ,KVAILYS, BEPROTIS, INVALIDAS, VĖPLA ir gausybė kitų. Matyt jie bus uždrausti.?
Tai gal visi, kurie pvz sergame šizofrenija, uždrauskime vartoti tą žodį, nes sergantis žmogus gali pasakyti, kad tas žodis „turi menkinamąją” prasmę arba nusikaltėliai, atliekantys bausmę įkalinimo įstaigose, gali pasakyti, kad žodis nusikaltėlis „turi menkinamąją” prasmę. „Žudikas” taip pat „turi menkinamąją” prasmę. Tai gal visus žodžius su „menkinamąją” prasmę keičiam žodžiais turinčiais pagarbią, išaukštinamąją prasmę? Naikinam – iškrypėlis, nusikaltėlis, žmogžudis, teroristas, sadistas, vagis ir visus kitus turinčius „menkinamąją” prasmę. Bet kaip tada tuos, kurie atlieka juos menkinančius veiksmus vadinti, kad jie nebūtų menkinami ir visa padorioji visuomenė galėtų juos įvardinti, pvz teismai nuteisti, gydytojai gydyti ir t.t. Ar atlikdami skirtingus veiksmus visi būsime vienodai vertinami? Pagaliau kodėl bijoti žodžio „pederastas”? Jei jis apibūdina tam tikrus veiksmus ir iki šiol visiems tai žinoma, aišku, suprantama. Taip ir nesupratau ar žodis turi „menkinamąją” prasmę ar veiksmas, kuris tuo žodžiu pavadinamas?
Įdomu, ar žodžiai SUBINUKAS arba ŠIKNASKYLIŲ MIKLINTOJAS irgi bus uždrausti?
Žodis „PEDERASTAS” mūsų visuomenės didžiajai daugumai yra puikiai suprantamas, tuo tarpu, kai žodžio „Influenceris” prasmę, galėtų paaiškinti tik kas 20-šimtas Lietuvių kalbos vartotojas. Tai gal geriau uždrauskime nesuprantamus žodžius, o suprantamus paliekam?
Puikus komentaras!
Tikrai puikus!