2024-12-26, Ketvirtadienis
naujienlaiškis

Vyresnio amžiaus žmonių organizacijų pasiūlymai 19-os Vyriausybės programai  

Lapkričio 18 d. laiške Vyresnio amžiaus žmones vienijančios organizacijos kreipėsi į naująją valdžią ir Vyriausybės programos rengėjus, prašydamos įtraukti į  programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą šiuos pasiūlymus:

1. Mokesčių sistemos tobulinimui
1. Valstybės funkcijų, paslaugų ir infrastruktūros kokybės gerinimo tikslais būtina mokesčių sistemos pertvarka, nes Lietuvos nacionalinio biudžeto ir BVP santykis yra mažesnis už ES vidurkį ~10 procentinių punktų. Mokesčių sistemos pakeitimai įgalintų didinti viešojo sektoriaus, tame tarpe socialinio ir sveikatos draudimo sistemų, švietimo, krašto gynybos ir kitų svarbiausių visuomenės gyvenimo sričių finansavimą, atitinkantį Lietuvos ekonominį pajėgumą ir orientuotą į ES VN vidurkinius rodiklius. Siūlome labiau progresyviai apmokestinti visas integruotas (sumines) pajamas pagal jų dydį, o ne pagal rūšį, o kapitalo ir jo prieaugio generuojamų pajamų/pelno apmokestinimą artinti prie ES plačiausiai taikomų dydžių. (Pagal Pasaulio banko ekspertų atlikto vėliausio vertinimo išvadas ir rekomendacijas).

2. Pensijų sistemos tobulinimui
2.1. Dabartinę pensijų indeksavimo formulę papildyti dar vienu rodikliu (dėmeniu), tarnausiančiu amortizuoti infliacijos poveikį realioms pensininkų pajamoms.
2.2. Sodros įmokų perviršį naudoti pagal tiesioginę paskirtį – sparčiau didinti pensijų individualią dalį, kaip tai numatyta galiojančiuose teisės aktuose. Planuojant ir tvirtinant biudžetus pripažinti nederamu ir uždrausti Sodros perviršį paversti įkaitu ir naudoti jį biudžeto deficito užglaistymui („Mastrichto“ sutartyje nustatytų 3 % deficito lubų kriterijaus išlaikymui). Surinktų įmokų perviršis turi būti subalansuotai paskirstytas pirmiausia atsižvelgiant į dabartinių pensininkų poreikius.
2.3. Neatidėliojant imtis priemonių, kad sumažinti žemiau skurdo rizikos ribos gyvenančių pensininkų skaičių (dabar jų apie 40 %). Tuo tikslu:
2.3.1. neremti privačių II pakopos pensijų fondų iš valstybės biudžeto (visų gyventojų sumokėtų mokesčių) mokamomis 1,5 % VDU įmokomis, sudarančiomis >~260 mln. EUR sumą kasmet. Šiuos asignavimus skirti dabartinių pensininkų bendrosios pensijų dalies padidinimui;
2.3.2. valstybinių socialinio draudimo pensijų sistemą, besiremiančią dirbančiųjų įmokomis, taip pat ir dirbančiųjų skatinimą dalyvauti II pensijų pakopoje papildyti tinkamomis darbdavių įmokomis.
2.4. Garantuoti tvarų Pensijų pakeitimo normos augimą dabartiniams pensininkams, orientuojantis į adekvatų Lietuvos ekonominiam pajėgumui ir siektiną ES VN vidurkį. Pensijų santykis su buvusiu darbo užmokesčiu (pakeitimo norma) Lietuvoje iki šiol taip ir nepasiekė 50%, kai daugelio ES valstybių šis rodiklis viršija 60 %.

3. Sveikatos ir socialinių paslaugų gerinimui
3.1. Padidinti Valstybės įmokas į PSDF už valstybės draudžiamuosius, kad jos prilygtų savarankiškai besidraudžiančių asmenų tarifui. Valstybinės ligonių kasos ir savivaldybių finansuojamos sveikatos priežiūros, prevencijos, spec. poreikių turintiems, ambulatorinių paslaugų namuose, slaugos, priežiūros ir globos paslaugoms skiriamas finansavimas nepakankamas, o valstybės įmokos už jos draudžiamuosius eilę metų žymiai mažesnės, nei savarankiškai besidraudžiančiųjų.

4. Skaidriam privataus ir viešojo sektorių sugyvenimui ir bendradarbiavimo įgyvendinimui
4.1. Riboti nereguliuojamą viešųjų paslaugų (ugdymo, švietimo, mokslo, sveikatos apsaugos, kt.) perdavimą į privataus sektoriaus rankas, nes tai skatina atskirų gyventojų sluoksnių diskriminaciją.
4.2. Peržiūrėti ir keisti privataus sektoriaus teikiamų viešųjų paslaugų finansavimo būdą, atsisakant nepagrįsto, viešąjį sektorių dubliuojančio ir nelygiomis sąlygomis su juo konkuruojančio privačių paslaugų teikimo kaštų dengimo iš viešųjų finansavimo šaltinių, pav., ligonių kasos, kai už tas paslaugas klientai dar papildomai sumoka ženklias sumas.

5. Teisėkūrai
5.1. Teikti Seimui ratifikuoti prieš 25 m. įstrigusį pensininkų oraus gyvenimo garantą – Europos Tarybos Socialinių Teisių Chartijos 23 straipsnį.
5.2. Įtraukti į Seimo darbotvarkę LR Seimui pateiktą Vyresnio amžiaus žmonių politikos pagrindų įstatymo projektą priėmimui arba tobulinimui.

Lietuvos EURAG asociacijos prezidentas Povilas Butkus

Šio kreipimosi pasiūlymams pritaria ir juos palaiko:
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, pirmininkas Gvidas Rutkauskas
Lietuvos pensininkų sąjunga „Bočiai“, pirmininkas Kajetonas Šliogeris
Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacija, pirmininkas Kęstutis Makaravičius
Vilniaus miesto pagyvenusių žmonių asociacija, pirmininkas Remigijus Samuilevičius

2 KOMENTARAI

  1. Pagaliau lietuvių kalba, o ne senjorai ir senjoritos
    Senjoras (pranc. seigneur < lot. senior – vyresnysis) reikšmės:

    titulas – senjorijos savininkas viduramžių Europoje turėjęs teisę išnaudoti jo žemėje gyvenančius valstiečius (kartais ir miestiečius);
    ist. – grupės vasalų valdovas (siuzerenas);
    dgs. – kokios nors grupės, organizacijos vyriausieji arba buvusieji nariai.

  2. …cia kazkoks anekdotas ar siaip,science fiction……ar is ,anot to issigimelio,valkatu bajeriai….reikejo tuos pageidavimus pateikt sikmonkytei – is juoko gal butu nudvesusi……vis kazkoks pozityvas but buves…

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Trumpas išskleidė palapinę, Europa turi pasekti jo pavyzdžiu

Įspūdingiausia 2024 m. politinė istorija buvo Donaldo Trumpo pergalė, o svarbiausias šios istorijos aspektas – stipri parama, kurią...

Putinas tyčia pasirinko Kalėdas atakai – V. Zelenskis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį sakė, kad Rusija įvykdė nežmonišką ataką, pirmąją Kalėdų dieną dešimtis raketų ir dronų...

Imigraciją kritikuojanti Austrijos laisvės partija turi 36 procentų palaikymą

Imigraciją kritikuojanti Austrijos laisvės partija (FPÖ) stiprina savo, kaip stipriausios Austrijos politinės jėgos, pozicijas. Neseniai atlikta viešosios nuomonės...

Nepabudus Europa. Vaidotas Malinionis

NeRedaguota: Edvinas Jusys kalbasi su pulkininkų asociacijos steigėju ats. plk. Vaidotu Malinioniu. https://www.youtube.com/watch?v=IbULKQYeC7Q