LRYTAS.LT
Nuo vyro priekabiavimo prie vyro prasidėjusi istorija užsuko teismų karuselę. Su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos (LGKT) vadovais išdrįsęs bylinėtis darbuotojas galiausiai laimėjo bylą, bet vis tiek buvo priverstas trauktis iš darbo.
Buvęs LGKT patarėjas Mindaugas Kluonis, anksčiau patarinėjęs ir tuomečiam prezidentui Valdui Adamkui, į bylinėjimąsi įsivėlė po konflikto su tiesioginiu viršininku – Integravimo skyriaus vedėju Tomu Vytautu Raskevičiumi. Pastarasis Vilniaus savivaldybės tarybos narys yra pagarsėjęs tuo, kad laiko save pirmuoju šalyje asmeniu, viešai prisipažinusiu, jog yra gėjus.
Iš pradžių abu vyriškiai tarnyboje dirbo ranka rankon, tačiau nuo 2019 metų tarp jų prasidėjo nesutarimai. M.Kluonis suprato, kad T.V.Raskevičius bando prie jo priekabiauti, ir dėl to kreipėsi į LGKT vadovybę.
Ištyrusi skundą lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė pripažino, kad T.V.Raskevičius elgėsi nederamai. Savo ruožtu Integravimo skyriaus vedėjas visaip ėmė kaišioti pagalius į ratus pavaldiniui – neleido išeiti nemokamų atostogų, nušalino nuo svarbių projektų rengimo.
Po atleidimo – į teismą
„Kontrolierė tarnyboje bendrauja tik su skyrių vedėjais ir tik iš jų gauna informaciją. Vyrauja principas – vadovas visada teisus. Ne tik mano konfliktas lėmė, kad buvau atleistas iš pareigų. Įstaigoje – autoritarinė atmosfera. Todėl kai išdrįsau iškelti problemas dėl vidaus aktų pažeidimų, piktnaudžiavimo tarnyba, netinkamo elgesio, iš kontrolierės pajutau spaudimą“, – tvirtino M.Kluonis.
Birželio mėnesį A.Skardžiuvienė pasiūlė M.Kluoniui savo noru pasitraukti iš LGKT. Pavaldiniui tai daryti atsisakius buvo įteiktas pranešimas, kad naikinama pareigybė, o jis pats atleidžiamas. Įsitikinęs, kad ši pareigybė panaikinta ne todėl, jog jos nebereikėjo, o todėl, kad neįtiko skyriaus vedėjui ir kontrolierei, buvęs LGKT patarėjas kreipėsi į teismą.
Ginčą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos administracinis teismas konstatavo, kad atleisdama iš darbo M.Kluonį kontrolierė pažeidė įstatymus, nes pareigybė panaikinta fiktyviai. Teismo sprendimu A.Skardžiuvienės įsakymas buvo panaikintas, o M.Kluonis sugrąžintas į tas pačias arba lygiavertes pareigas.
Priimti į darbą neskubėjo
LGKT šį sprendimą apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui (VAT), tačiau ir ten nieko nepešė. Balandžio mėnesį apeliacinės instancijos teismas atmetė skundą ir M.Kluoniui priteisė vidutinį darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką bei 2500 eurų – išlaidas už advokato paslaugas.
Tačiau LGKT vadovybė po pralaimėtos bylos į darbą M.Kluonio priimti neskubėjo – vėl kreipėsi į teismą. Tarnyba prašė, jog teismas išaiškintų, kaip įgyvendinti sprendimą grąžinti M.Kluonį į pirma eitas pareigas, nes tokios pareigybės ar panašios laisvos nėra. Tačiau teisėjai nurodė, kad valdininkai, sugebėję pareigybę panaikinti, turi sugebėti ją ir atkurti. Maža to – neteisėtai atleisto vyriškio naudai dar priteisė 450 eurų.
Vėl skundė, vėl prapylė
Tačiau net ir po to LGKT vadovybė nenuleido rankų – trečią kartą kreipėsi į Vyriausiąjį administracinį teismą. Šį kartą buvo prašoma atnaujinti procesą, nes esą nepalankūs tarnybai sprendimai prieštarauja susiformavusiai teismų praktikai.
Šį skundą VAT liepos 22 dieną irgi atmetė, be to, atleistam darbuotojui dar papildomai priteisė 540 eurų bylinėjimosi išlaidų.
Kolegos nepadavė rankos
Tačiau į darbą grįžti M.Kluoniui pavyko tik trumpam.Vos peržengęs darbovietės slenkstį jis susidūrė su atviru priešiškumu. „Dalis bendradarbių išvis demonstratyviai nepadavė man rankos.
Per darbuotojų susirinkimą jie šalia manęs tyčia palikdavo tuščias kėdes. Kai kurie kolegos buvo draugiški, tačiau kontrolierei matant net bijodavo su manimi pasisveikinti“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo M.Kluonis.
Vyriškis teigė, kad jau po pirmųjų trijų darbo dienų prie jo priėjo A.Skardžiuvienė ir tiesiai pasakė: „Visi čia tavęs nemėgsta ir tu nedirbsi. Vis tiek atliksime reorganizaciją ir tau teks išeiti.“ Galiausiai pajutęs, kad tokioje aplinkoje neįmanoma dirbti, M.Kluonis savo noru išėjo iš tarnybos.
Siekia, kad atlygintų kaltieji
Nors teismo sprendimas jau seniai įsiteisėjo, LGKT bylą laimėjusiam vyriškiui iki šiol nesumokėjo per priverstines pravaikštas negauto darbo užmokesčio – apie 20 tūkstančių eurų. Buvo atlygintos tik bylinėjimosi išlaidos. „Nenoriu, kad atlyginimas dėl neteisėto atleidimo man būtų sumokėtas iš visų mokesčių mokėtojų kišenės.
Kreipiausi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, kuriam pagal įstatymus numatyta galimybė inicijuoti tarnybinį patikrinimą ir žalos iš kaltųjų išieškojimą.
Tačiau mano raštas buvo persiųstas Seimo Žmogaus teisių komitetui, kuris atsakė, kad nieko nedarys“, – piktinosi M.Kluonis.
Vadovė paaiškino sausai
Tuo metu „Lietuvos ryto“ paprašyta detaliau apibūdinti situaciją lygių galimybių kontrolierė nedaugžodžiavo. „Vykdant organizacijos struktūrines pertvarkas dėl darbuotojų funkcijų dubliavimosi buvo panaikinta neefektyvi LGKT Integravimo skyriaus patarėjo pareigybė.
Po teismo sprendimo pareigybė buvo atkurta – tarnautojui buvo sudarytos visos sąlygos grįžti ir dirbti tarnyboje“, – tepaaiškino A.Skardžiuvienė.
ka reiskia briuselio politika ,istisai………. siauteja ir daro prvokacijas,specelis ,…….apnagleja jiuos reme briusiolio iskripusi politika ,Lenkai puikei kovoja su ………. ,
Na, va, tai p e d a r a s t i š k a Lygių galimybių kontorėlė! Ir kiek ji suėda mokesčių mokėtojų pinigų!? Daugiau tokių demaskuojančių tyrimų ir Lietuva išblaivės nuo tolerastiškumo! Teisus, visiškai teisus Petras Gražulis ir Vitas Tomkus! Štai iš kur sklinda p e d a r a s t i š k a propaganda – iš Lygių galimybių tarnybos ir Seimo!!! Pranskiečiui daugiau teisių „Gyvulių ūkyje”, bo daugiau jis niekur netinkąs!!! Balvonas Ramūnas, kad tokį asilą įtaisė į Seimo pirmininko postą!
Nors esu homoseksualus,palaikau M. Kluoni,nes jis buvo atleistas neteisėtai. Tokie veikėjai kaip raškevičius nukreipia visuomenės pyktį į gėjus. Jis sąmoningai siekia diskredituoti homoseksualus.