Pripažįstu, nesitikėjau tokio atvirumo. Savaitgalį TS-LKD suvažiavime paskelbta garbės pirmininko prof. Vytauto Landsbergio pasiūlyta rezoliucija, kuria įsipareigojama ir kitos partijos kviečiamos po rinkimų sudaryti koaliciją tik su tradicinėmis partijomis, nepriimant radikalių partijų. Ką tai reiškia?
Visų pirma, tai visose kalbose apie radikalias partijas šiuose rinkimuose (o tokių kalbų daug) Nacionalinis susivienijimas nė karto nebuvo reikšmingų politikų įvardytas tarp tų radikalių partijų, todėl neturime jokio pagrindo laikyti, kad esame šiame sąraše. Ir negalvojame.
Tačiau Lietuvoje tradicinėmis partijomis įprastai suvokiamos tos, kurios egzistuoja nuo pirmojo atkurtos nepriklausomybės dešimtmečio ir jau trisdešimt metų sukasi valdžioje. Iš esmės tai TS-LKD, LLS, LSDP ir dabar gal jau ir LVŽS. Nesunku suprasti, kad po šių rinkimų vien tarp šių partijų koalicija įmanoma tik įtraukiant LSDP. Mat LSDP turės daugiausiai mandatų. Taigi praktiškai Vytautas Landsbergis pakvietė TS-LKD koalicijai su Brazausko (dabar jau Blinkevičiūtės) LSDP. Tautinė vienybė triumfuoja bent po 30 metų. Niekaip kitaip to neįmanoma suprasti.
Antra, koks tada yra Laisvės partijos statusas? TS-LKD jau yra su ja koalicijoje. Partija yra netradicinė ir laiko prasme, nes susikūrė tik prieš praėjusius rinkimus, ir ideologine prasme, nes jos radikali ideologija niekada neturėjo atstovavimo Lietuvos partinėje sistemoje ir apskritai yra gana naujai susiformavusi. Tad partija visapusiškai netradicinė, bet su ja koalicijoje jau būta. Ar prof. Landsbergis leidžia partijai su jais koalicijoje būti ir vėl? Jeigu taip, kokiu pagrindu ši išimtis? Jeigu ne, reikėtų įvardyti aiškiai.
Apskritai šis Lietuvoje žaidžiamas žaidimas yra labai rizikingas ir dažniausiai šauna atgal jį žaidžiantiems. Juk kas vyksta. Kaip Vakaruose pamėginta valdžios partijoms atsiriboti nuo galimai naujų partijų, pirmiausiai nuo Žemaitaičio, motyvuojant jo radikalumu, antisemitizmu ar dar kažkuo. Žemaitaitis nėra joks naujas, joks radikalus – jis yra grynasis populistas, nuolatos keičiantis pažiūras ir tuo būdu išliekantis Seime jau kelis dešimtmečius. Reta tokių ilgalaikių Seimo narių ir dar taip apsimetančių naujais. Tačiau iš pradžių iškėlus jo tariamą baudą, užauginus reitingus, tada pradėta grasinti jo grėsme ir viskas tik tam, kad stumti LSDP į kampą peršant koaliciją su TS-LKD. Nes jeigu be Žemaitaičio, tai greičiausiai kitaip ir nesusiformuoja Vyriausybė, kaip tik su TS-LKD. Taigi radikalų korta tik žaidžiama norint (nors vieną kartą) užsitikrinti antrą kadenciją Vyriausybėje. Ar pavyks? Ar kaip tik tai mažins tiek LSDP, tiek TS-LKD reitingus? Galima prisižaisti.
Rinkėjai turėtų pasodinti ant atsarginių suolo abi komunos paveldėtojas. Tegul pasėdi kokius keturiasdešimt metų lanzberginiai ir blinkevičiniai, kol užmirš savo leninus ir stalinus ir persikvalifikuos į europiečius
nežeminkiote asmenybių iškreipdami pavardes: LanDsbergis…