TS-LKD frakcijos narys Matas Maldeikis nieko nelaukė ir metė pirštinę naujojo partijos pirmininko Lauryno Kasčiūno lyderystei. Jis registruoja vienalytės partnerystės projektą Seimo pavasario sesijos programai. Taip pat jis giriasi, kad TS-LKD frakcijoje net 75 procentai narių balsavo už partnerystę arba viešai už ją pasisakė. Kitaip sakant, kad TS-LKD nėra jokia konservatyvi partija, kas visiška tiesa. Maldeikis sąžiningas ir sako tiesą, kurios patys TS-LKD rinkėjai dažnai nepripažįsta.
Toks balsavimas, jei jis įvyks, turėtų parodyti, ar TS-LKD kažkaip pasikeitė Laurynui tapus pirmininku, ar lieka ta pačia liberalia partija, kokia buvo prie Gabrieliaus Landsbergio. Pabrėžtina, kad klausimas jokiu būdu nėra, kaip asmeniškai balsuos pats Kasčiūnas. Balsuoti jis visada galėjo gerai ir nebūdamas pirmininku. Klausimas yra, ar jis gali pasiekti, kad konservatyviai balsuotų jo vadovaujamos partijos frakcija.
Įdomu, jog Laurynas niekur kampanijos metu nesakė, kad užtikrins konservatyvius partijos balsavimus. Priešingai, jis daug kartų tiesiogiai pažadėjo, kad jam tapus pirmininku TS-LKD atstovai Seime galės balsuoti laisvai. Kas esamos frakcijos atveju reiškia, kad 3 iš 4 atstovų balsuotų liberaliai.
Per daug nenustebtume, jeigu jie, o ir kiti, naujesni, apverstų pažiūras dar kartą, priklausomai nuo pirmininko. Bet ar taip įvyks?
Bet daug jį rinkusių ir su konservatyviais pokyčiais siejančių žmonių vis tiek tikisi, kad kažkaip jis tuos konservatyvius balsavimus partijoje pasieks. Kaip? Na tikriausiai neformaliu spaudimu ir pasinaudodamas frakcijos narių prisitaikymo ir pataikavimo instinktu. TS-LKD frakcijoje netrūksta žmonių, kurie 2012–2020 metais balsavo prieš partnerystę, bet 2020–2024 metais jau balsavo už. Per daug nenustebtume, jeigu jie, o ir kiti, naujesni, apverstų pažiūras dar kartą, priklausomai nuo pirmininko. Bet ar taip įvyks, niekas tikrai nežinome ir aš nedrįstu prognozuoti. Laurynas irgi Maldeikio iššūkį pakomentavo labai atsargiai.
Žinau tiek, kad vienintelis Nacionalinio susivienijimo atstovas Seime, kaip ir visa partija, nekelia nė menkiausių abejonių dėl savo pažiūrų. Jei toks balsavimas pasieks Seimo salę, garantuotai balsuosiu prieš ir visomis išgalėmis agituosiu tam kitus Seimo narius. Kaip viešai sako net LSDP atstovai, aiškios daugumos partnerystės priėmimui šiame Seime tikrai nėra, įmanoma viskas.
Manau, dabar yra panašiai kaip 1988-ųjų pradžioje: „centre“ atlydys jau prasidėjęs, o „sąjunginėse respublikose“ vis dar įšalas ir stagnacija. Taip ir dabar: Vašingtone jau atlydys ir pertvarka, Briuselyje dar nelabai, o Lietuvoje daugelis „konservų“, kaip kokios grybauskaitės jaunystėje, vis dar laukia, kur galiausiai papūs vėjas, ir tik tada nuspręs, ant kokios „platformos“ užlipti.
Vis dėlto Maldeikiuko poelgis nėra išmintingas: tokiu metu tą įstatymą teikti yra maždaug tas pat, kas Nausėdai 1989-aisiais į komunistų partiją stoti. Per vėlu.
Tikslus komentaras.
Muzika baigės, o Maldeikiukas ir kt. Lietuvos leftistai dar tebešoka. Iš šono atrodo keistai.
Matyt, išlaikymas eina ne vien per USAID, o ir tiesiai iš kremliaus. Todėl jiems muzika tebegroja.
Kiek dar NS gali flirtuoti su visokiais Kasčiūnais, Ažubaliais ir Rakučiais, ir koks skirtumas jei dabar TS-LKD frakcija pradės balsuoti 3/4 konservatyviai (tap nebus) ? Juk frakciją sudaro tie patys išverstaskūriai.. Bet greičiausiai, jų balsavimai dabar bus parodomieji, t.y. tokie, kurie nieko nelems, bet vaizduos juos patriotiškais krikdemais ir leis kaupti taškus kitiems rinkimams, o kartu ir atiminėti taškus iš NS..
Laurynas Kasčiūnas nėra lyderis, jis tik politinis „strike-brakeris“, atliekantis „zadanijas“ partijose. Kaip ir D. Šakalienė.
Ką bosas pasakys, tą ir darys.