2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Vytautas Sinica: negalime leisti be teismo pasmerkti partizano J. Krikštaponio

Seimo narys Vytautas Sinica sekmadienį dalyvavo Vyčio apygardos partizanų vado Juozo Krikštaponio 80-ųjų žūties metinių minėjime Ukmergėje.

„Lietuvoje teisingumą vykdo tik teismai. Istorikų vertinimų nepakanka tam, kad apkaltintume žmogų vykdžius nusikaltimus prieš žmogiškumą. J. Krikštaponis kaltinamas nusikaltimais žmogiškumui ir šie kaltinimai turi būti kaip nekeliantys abejonių įrodyti teisme, o ne remtis vien pavieniais prieštaringais liudijimais“, – teigia partizano atminimą pagerbti atvykęs Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos narys V. Sinica.

Anot Nacionalinio susivienijimo atstovo parlamente, liudijimai dėl tariamo J. Krikštaponio dalyvavimo žydų žudynėse Baltarusijoje yra labai prieštaringi. „Skirtingi žmonės – ir net tie patys žmonės skirtingu metu – liudija labai skirtingai.

Praėjus vos keliems metams po II pasaulinio karo ir J. Krikštaponio žūties, dar Stalino laikotarpiu, žudynių dalyviai vieningai liudijo, kad J. Krikštaponio jose nebuvo ir jis jokių įsakymų nedavė. Vietoje jo žudynėms vadovavo Nikodemas Reikalas.

Praėjus 30 metų jau atsirado liudijimų, kad J. Krikštaponis ten dalyvavo. Visi šie liudijimai išgauti SSRS prievartos struktūrų, KGB ir kitų.

Tuo tarpu Ukmergės krašto gyventojai jau laisvoje Lietuvoje liudijo, kad žudynių laiku J. Krikštaponis buvo Lietuvoje. Be skirtingų liudijimų, jokių faktinių įrodymų apie jo tiesioginį dalyvavimą žydų žudynėse apskritai nėra.

Būtina atsižvelgti į informacinio karo kontekstą ir nuolatines Rusijos pastangas juodinti Lietuvos laisvės kovų istoriją, vaizduojant partizanus kaip nacių kolaborantus ir karo nusikaltėlius. Todėl reikalaujame Lietuvos valstybę gerbti save, ir laisvės kovotojų atminimą šalinti tik tuomet, kai yra akivaizdi, abejonių nebekelianti, teisme įrodyta jų kaltė dėl kokių nors nusikaltimų“, – sako V. Sinica.

Desovietizacijos komisija 2023 m. yra priėmusi sprendimą, kad Ukmergėje stovintis paminklas J. Krikštaponiui turi būti nukeltas, motyvuodama tuo, esą batalionas, kuriame kuopos vadu tarnavo J. Krikštaponis, vokiečių okupacinės vadovybės 1941–1943 metais galėjo būti panaudotas žydų, karo belaisvių, civilių gyventojų persekiojimui ir naikinimui Baltarusijoje.

Laisvės kovotojų organizacijos bei partizano artimieji yra kreipęsi į teismą dėl jo garbės ir orumo apgynimo. Sprendimas šioje byloje dar nepriimtas.

3 KOMENTARAI

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Rasa Čepaitienė: Nesame verti tos tąnakt suspindusios aukščiausios lietuviškos dvasios apraiškos

Dulce et decorum est pro Patria mori Skaudu kažką rašyti šiandien. Ne tik dėl tada įvykusios tragedijos, taip ir...

Prof. Jonas Grigas. Eksperimentai, pakeitę požiūrį į pasaulį

Apžvelkime kai kuriuos didžiausius fizikos eksperimentus, kurie pakeitė požiūrį į pasaulį ir leido žmonijai žengti milžiniškus šuolius technologijų...

NATO stiprina savo buvimą Baltijos šalyse ir siunčia karo laivus saugoti povandeninių kabelių

MILANAS. Po to, kai praėjusį mėnesį NATO paskelbė, kad sustiprins savo karinių jūrų pajėgų buvimą Baltijos jūroje, Suomijos...