2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Vytautas Sinica: nevalstybiniai simboliai mokyklose negali būti privalomi

Nacionalinio susivienijimo atstovas Vilniaus miesto taryboje Vytautas Sinica viešai kreipėsi į Vilniaus miesto administraciją, reikalaudamas užtikrinti, kad miesto mokyklose nebūtų jokios formos prievartos ir įpareigojimų moksleiviams naudoti nevalstybinius simbolius, įskaitant jau dešimtmetį populiarinamą „neužmirštuolę“.

„Savivaldybė, kaip joje veikiančių mokyklų steigėjas, turi teisę ir pareigą užtikrinti, kad joje veikiančių ir pavaldžių mokyklų ugdymo procese būtų laikomasi pamatinių konstitucinių principų ir įstatymų normų. Mokykla turi pareigą ugdyti patriotiškumą ir minėti valstybines šventes, dėl to nekyla klausimų, tačiau privalomi mokiniams gali ir turi būti tik oficialūs valstybiniai simboliai: himno giedojimas, Trispalvė, Vytis ar Gediminaičių stulpai, meninės jų stilizacijos.

Visi kiti, o ypač visuomenėje prieštaringai vertinami ir diskusijas keliantys simboliai, nors nedraudžiami, negali būti nurodomi gaminti ar segėti, pasinaudojant mokyklų administracijų galia ar mokytojų prieš vaikus turimu autoritetu. Skandalinga girdėti, kad jau dešimtmetį Lietuvoje viešųjų ryšių priemonėmis populiarinama „neužmirštuolė“ iki šiol yra mokytojų brukama sostinės pradinių klasių moksleiviams. Tokia informacija pasiekia iš įvairių sostinės mokyklų ir verčia kelti klausimą, kaip užtikriname įsitikinimų laisvę Vilniuje“, – aiškina Vytautas Sinica.

Kontraversiškai vertinamas „Neužmirštuolės” simbolis

Jo teigimu, „neužmirštuolė“ per dešimtmetį aktyvaus populiarinimo visuomenėje tapo ne telkiančiu, o skaldančiu simboliu, siejamu su konkrečiomis partijomis ir politikais, ypač su TS-LKD, ir nemažos visuomenės dalies vertinamu kaip bandymas Sausio 13-osios įvykių atmintį atsieti nuo konkrečiai lietuvių tautos nepriklausomybės siekio ir susieti su norimais politikais.

Jis primena, kad „neužmirštuolę“ kaip prekės ženklą jos garsinimo kampanijos pradžioje užregistravo ir tą kampaniją pradėjo dabartinė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė, o tada – TS-LKD sekretoriato vadovė Monika Navickienė. Jo įsitikinimu, tai buvo ir liks reikšmingai tautos daliai svetimas simbolis, ne papildantis, o metantis iššūkį tikriesiems valstybės simboliams ar tradiciškai su Sąjūdžio kova už nepriklausomybę siejamai Laisvės liepsnai.

„Visi suaugę žmonės yra laisvi rinktis kokius nori teisėtus simbolius ar segti juos savo vaikams, tačiau Lietuvos ir šiuo atveju bent sostinės ugdymo įstaigos turi būti laisvos nuo nevalstybinių simbolių primetimo Lietuvos moksleiviams.

Simboliai savo esme yra moralinių ir pilietinių nuostatų išraiška, jie turi prasmę tik perteikdami įsitikinimus, ir jų pasirinkimas atitinkamai yra saugomas įsitikinimų laisvės, o vaikų atveju Konstitucijos laiduojamos teisės tėvams auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus. Savivaldybė turi visas priemones užtikrinti, kad to būtų laikomasi. Vilnius visose srityse turėtų siekti tapti laisva nuo ideologinių ir kitų simbolių įtakos karų erdve, kur valdžia skatina ir skleidžia vienintelę – valstybės simboliką“, – komentavo V. Sinica.

Primename, kad Nacionalinis susivienijimas savivaldos rinkimuose surinko 4.7 procento ir pateko į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą.

2 KOMENTARAI

  1. Tai tas „niezabudkes” mums vėl kiša, dabar Kaune.
    Sausio įvykių metu Laisvės gynėjai jų neturėjo ir nematė, jų tiesiog nebuvo.
    Gynėjai naudojo kitus ženklus, tautinius, valstybinius ženklus.
    Istorijos klastotojai. Nepasiduokime.

  2. Pirmiausia reikėtų priminti, kad neužmirštuolė iš TS-LDK rinkimų simbolio (nuo 2014 m.) mėginama paversti visos Lietuvos kovos ir jos aukų simboliu. Pastarąją neužmirštuolės įsimbolinimo chronologiją detaliai yra paaiškinęs dr. Laisvūnas Šopauskas „Alko” portale 2018-01-09 https://alkas.lt/2018/01/09/talka-kalbai-ir-tautai-ar-regite-j-basanaviciu-arba-a-ramanauska-vanaga-su-dirbtine-neuzmirstuole-atlape/

    […] „Nors savaime partijos iniciatyva nėra blogai, šiuo atveju akivaizdžiai stengiamasi pakeisti visuomenės sąmonėje esančius valstybinius simbolius naujais, itin daugiaprasmiais ir atsietais nuo konkrečių laisvės kovų, o kartu steigiant naują laisvės kovų suvokimą. Tarp tą darančiųjų yra TS-LKD partijos ir frakcijos nario Mykolo Majausko vadovaujama Kovų už laisvę atminimo asociacija „Neužmiršk“, finansavusi „Neužmirštuolių“ leidybą.

    2014 metais, kai pradėta „Neužmirštuolių“ akcija, ją koordinavo ir žiniasklaidoje populiarino TS-LKD vykdomosios sekretorės M. Navickienės pavaduotoja Aistė Gedvilienė, 2016 m. nesėkmingai kandidatavusi Seimo rinkimuose ir pati nurodžiusi „Neužmirštuolę“ kaip vieną TS-LKD organizuotų akcijų. Pirmuoju „Neužmirštuolės“ ambasadoriumi buvo TS-LKD partijos ir frakcijos narys, tuomet politines ambicijas dar neigęs Tadas Langaitis.

    Akciją oficialiai rėmė vienintelė TS-LKD partija ir įvairios jos asocijuotos struktūros: Jaunųjų konservatorių lyga, Jaunieji krikščionys demokratai, TS-LKD sudėtyje esanti Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga“, – faktus vardijo filosofas dr. Laisvūnas Šopauskas.”

    Beje, nezabudka (liet. neužmirštuolė) – rusijos motinų simbolis, putino įsaku patvirtintas 1998 m. Kaip tik tų motinų, kurių sūnūs bombarduoja Ukrainą. Tik užsimerkti norėjosi, kai vizito į Lietuvą metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis iš mūsų premjerės kabineto išėjo su ta nezabudke ant krūtinės…

    Simbolis yra ženklas, reiškiantis tai, su kuo jis yra susijęs daugelio žmonių mintyse. Pabrėžtina, kad pasakymas „daugelio” neapima viso pasaulio – gali būti, kad tik tam tikros bendruomenės. Pvz., svastiką baltai suprasdavo kaip laimės, gėrio ir šviesos simbolį, panašiai svastika ir dabar traktuojama Indijoje, bet ji įgijo kitą reikšmę Hitlerio laikais. O štai Akis trikampyje, reiškianti Šventąją Trejybę – Dievą Tėvą, Dievą Sūnų ir Šventąją dvasią, Sąjūdžio laikais buvo aktualizuota, bet reikšmės nepakeitė. Kol kas pasagos vaizdinį daugelis žmonių supranta kaip sėkmės ženklą, bet istorija rodo, kad nieko amžino nėra.

    Dabar daug aistrų keliantis neužmirštuolės ženklas buvo vienos Vokietijos masonų ložės simboliu, bet II pasaulinio karo išvakarėse pakeitė reikšmę, nes tapo aukų rinkimo Vermachto ginklų įsigijimui simboliu (plačiau žr. https://alkas.lt/2018/01/07/a-zolubas-ar-tinka-sausio-13-ajai-neuzmirstuole/), todėl prarado didelės pasaulio visuomenės dalies pasitikėjimą, netgi yra daug kur uždraustas.

    Iškėlus klausimą, ar turi lietuviai savų kovos ir pergalės simbolių, atsakymas aiškus – per amžius į kovą vedė Vytis, Gedimino stulpai, dabar mums priešaky iškyla mūsų valstybės Trispalvė.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Česlovas Iškauskas. Sausio ydos: su kuo mums draugauti?

Sausis mums ypatingas. Ir ne tik todėl, kad Sausio 13-ąją atsilaikėme prieš įnirtusią sovietinę mašiną ir apgynėme Kovo...

Dar ketveri metai Trumpo valdžios gali padaryti Ameriką vėl normalia

Audrius Bačiulis | Veidaknygė Mūsų iškrypusių ideologijų amžius – panikavimas dėl klimato kaitos, transseksualų ideologija, nevaldoma imigracija – primena...

„Už Balos“ J. Carter – J. Trudeau – Rusijos „Nacių korta“ – Trumpo Ambicijos

Metai prasidėjo politinių įvykių gausa. Į Amžinybę iškeliavo ilgiausiai gyvenęs JAV prezidentas Jimmy Carteris, o politinę karjerą baigė...

Masinė imigracija kaip egzistencinė grėsmė

Vytautas Sinica LRT laidoje „Svarbus pokalbis“ turėjau unikalią galimybę nuosekliai pristatyti masinės imigracijos problemą, savo ir Nacionalinio susivienijimo požiūrį...