Gegužės 19 dieną Vilniaus Daukanto aikštėje įvyko į akciją dėl neeilinio absurdo Lietuvos istorijoje – elektros rinkos imitavimo, už kurį visi susimokėsime. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma.
Kodėl imitavimas ir iliuzija? Gali skambėti keistai. Esu už rinkos ekonomiką, beveik visose srityse ji duoda geriausius rezultatus, valstybės monopolis, mano manymu, reikalingas tik strateginės reikšmės sektoriuose (uostas, geležinkeliai).
Tačiau esu labai prieš kvazirinkas, t.y. rinkos imitacijas, kur rinka iš tiesų neveikia, už siūlomą kainą neatsiranda moki paklausa, bet tada valstybė ateina ir sumoka visų mokesčių mokėtojų pinigais už privataus tiekėjo paslaugą. Kiekvieno verslo svajonė – valstybės finansuojamas jo prekių/paslaugų įsigijimas. Tokias kvazirinkas Lietuvoje nuolatos mėgina kurti ir po neva liberalumo skraiste maskuoti švietimo ir sveikatos apsaugos srityse. Savaime suprantama, privatus sektorius čia gali egzistuoti. Bet jo paslaugos – kliento, o ne mokesčių mokėtojų lėšomis.
Dabar sugalvota kurti elektros laisvąją rinką ir gyventojai verčiami pasirinkti nepriklausomus tiekėjus. Tiesa, dabartinis elektros brangimas susijęs su daug priežasčių, perėjimas prie neva rinkos čia nekaltas. Tačiau jis atriš rankas vartotojams dar blogesnėms pasekmėms. Nes rinka elektros tiekime neįmanoma. Nes Europos Sąjungos direktyvos užprogramavo, jog čia nebūtų tikros konkurencijos.
privertė Europos Komisiją suteikti išimtį dėl kainų skaičiavimo, kas leido atpiginti elektrą minėtų šalių vartotojams net 40-50 proc.
Elektros pirkimas vyksta biržoje ir niekaip kitaip. Pagal ES galiojančias elektros rinkos taisykles, elektros biržos kaina nustatoma pagal brangiausiai energiją gaminančiojo patiriamus kaštus. T. y. jeigu “rinkoje” yra dalyvis, kuris gamina dvigubai brangiau už jus, “rinkos” kaina bus nustatoma pagal jo patiriamus kaštus. Tikroje rinkoje jis tiesiog iškristų kaip nekonkurencingas, nes niekas iš jo nepirktų. Elektros “rinkoje” jūs pardavinėsite su keliagubu viršpelniu, nes kaina nustatoma pagal jį. Gali prisistengti gausybė subsidijuojamų atsinaujinančios elektros jėgainių iš vėjo, saulės ir t.t., kaina dėl to nekris. Skamba kaip beprotybė, bet tai ne juokai. Tokios normos. Joms esant, galima nekurti jokios elektros “rinkos”. Lygiai tokia pati “konkurencija” vyksta ir šilumos “rinkoje”. Kainas žinote.
Britai, ispanai, portugalai pastaruoju metu kelia tuos pačius klausimus Europos mastu, o pastarosios dvi šalys net pasiekė pergalę – privertė Europos Komisiją suteikti išimtį dėl kainų skaičiavimo, kas leido atpiginti elektrą minėtų šalių vartotojams net 40-50 proc.
Politikai ir patys supranta, kad šitas neva rinkos kūrimas turės neigiamų pasekmių, todėl esant daugybei nepalankių veiksnių (didžiausiai ES infliacijai, maisto brangimui, karo įtakai) vis svarstė atidėjimą, o galiausiai pasiūlė kompensacijas vargšams nepriklausomiems tiekėjams. T.y. dalį kainos visi jiems susimokėsime tiesiogiai pagal pasirašytas sutartis, o likusią kainos dalį susimokėsime per biudžete suneštus mokesčius.
Žodžiu, protestas jokiu būdu ne prieš rinką, nes čia nėra jokios rinkos. Protestas už sveiką protą ir prieš nesąmonių darymą dėl europinės varnelės. Klausimas liečia kaip reta mus visus asmeniškai per kasmėnesines sąskaitas.
Pradės mulkinti ir apgaudineti tuos kurie jau pasirinko ta tiejiejs. Yes valkiotis po teismus. Tik kokias isdivalkes daro ignis iš žmonių. Tsi is dalies džiaugiuosi, kad per didelius vargus aš iš jų išejau..Net puse metų teko estis su Tuo Ignitis kol sutarty nutraukiau. Jie nieksai paskutine. Už 420 kilovatų 83.83 cent ir 30 €kažkom operaturui. Idijotai nelaimingi. O Tele loto ir zmonis išdūrė.