Seime šią kadenciją KGB bendradarbių klausimu susidarė keista situacija. Rodos, tik Nacionalinis susivienijimas ir Nemuno Aušra per rinkimus žadėjo tokį išviešinimą. Prasidėjus kadencijai siūlymus viešinti KGB bendradarbius užregistravimo ir pateikimą praėjo ir keli TS-LKD atstovai, ir Remigijus Žemaitaitis. Abu projektai suplaukė į Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą svarstymo stadijai. Kaip ir būtų gerai.
Tačiau abu turi esminių trūkumų ir realiai išviešinimo, o tuo pačiu ir istorinio teisingumo bei prielaidų visuomenės susitaikymui negarantuoja.
Anušausko projektas perleidžia teisę spręsti dėl tolesnio KGB bendradarbių įslaptinimo paslaptį saugančiai institucijai (VSD). Ši yra išsakiusi poziciją toliau tą ir daryti. Taigi įstatymas nebeįpareigotų, bet leistų toliau slėpti asmenis ir VSD tą darytų. Žemaitaičio projektas siūlo išslaptinti tik tuos, kas užima pareigas valstybės valdyme arba žiniasklaidoje. Seimo salėje daug linksniuota hipotetinė Valatkos pavardė, bet kalbant rimtai, tai apimtų labai mažą dalį valstybei žinomų KGB bendradarbių. Absoliuti dauguma juk jau mirę arba pasitraukę iš aktyvios veiklos.
Esu tikras ir Nacionalinis susivienijimas visada skelbė, kad išslaptinti žinomus KGB bendradarbius reikia ne dėl to, kad jie šiandien daro didelę įtaką valstybės gyvenimui, o dėl paties istorinio teisingumo. Visuomenė turi žinoti jos narius išdavinėjusius asmenis. Negalime žinoti visų, bet galime žinoti bent tuos, kurie prisipažino ir apie kuriuos pranešė prisipažindami. Tai jau daug. Tai nėra kerštas ar kiršinimas, priešingai, tikras visuomenės susitaikymas po okupacijų ir genocidų galimas tik tiesos ir atgailos pagrindu.
KGB bendradarbių paviešinimas nėra pažado jiems sulaužymas. Pirminis valstybės pažadas buvo įslaptinti jų tapatybes daug trumpesniam laikui. Tai buvo pažadas ir jiems, ir visai visuomenei, kad po pirmojo termino jų tapatybės taps žinomos. Tačiau tas pažadas buvo sulaužytas terminą pratęsiant. Šią klaidą galima ir reikia atitaisyti. Todėl su Seimo kolega Martynu Katelynu užregistravome būtent tokį siūlymą: išviešinti visus valstybei žinomus KGB bendradarbius be papildomų sąlygų nuo 2026 metų sausio 1 dienos. Pasižiūrėsime, kiek Seime yra valios iš tiesų, o ne butaforiškai spręsti šį klausimą.
Puiku, Sinica atsižvelgė į mano buvusį komentarą.
Bet dar yra penki punktai, ne tik KGBistų išslaptinimas.
„Plokščiažemis GOJUS Sinicos vietoj jau būtų seniai pasiūlęs tokius įstatymų projektus:
1. VRK narių skyrimo tvarkos keitimas.
Citata iš įstatymo, kuris dar galiojo 2007 m.:
„Visais atvejais asmenys, paskirti į Vyriausiąją rinkimų komisiją iš teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatūrų, turi sudaryti daugiau kaip 1/2 Vyriausiosios rinkimų komisijos narių. Jeigu šių asmenų yra mažiau, Komisija padidinama šiame straipsnyje nustatyta tvarka, traukiant burtus po lygiai iš teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos pasiūlytų kandidatūrų.”
Nežinau ar taip yra likę ir dabar, bet tai skandalinga, VRK buvo atiduota į teisininkų draugijos ir teisingumo ministro rankas. O teisininkų draugija yra sistemos organizacija. Kas sudaro likusią VRK dalį? 5% barjerą perlipusių partijų, Seimo pirmininko, Prezidento pasiūlyti žmonės. Tai vėl sistema. Išvada – VRK sistemos, bandiugų kontrolėje.
2. Partijų finansavimo įstatymo keitimas.
3. Seimo rinkimų įstatymo keitimas. Siūlymas būtų naikinti daugiamandatę (sąrašinius), t. y.
įvesti Lietuvoje tikrąją, daugumos demokratiją – „ochlokratiją, bydlokratiją” . Prieš siūlydamas dar pasikonsultuočiau su reikalą išmanančiais.
4. Vakarietiškas užsienio agentų įstatymo projektas.
5. LRT valdymo keitimo projektas.
6. KGB agentų išslaptinimo projektas.”
„Prisipažinimas” lygu prisidengimui.
„Prisipažino” tik tie, kurie labiausiai bijojo būti paviešinti.
Todėl, kad tai leidžia būt privilegijuotiems – visi keliai atviri, jei tokiu buvai ar seneliai tokiais buvo. Visada būt „en marche” į saugią socialinę padėtį, į didesnes pajamas ir po kelias univerkes lengvai gali baigt – juk visada būsi savu, tiesa? Leidžia pakelta galva laukt naujos okupacijos – išvadavimo. Mums gi konservatorių-krikščionys demokratai ir lddp-istų kviestiniai sveteliai ne šiaip sau ant durniaus į akis kartais teškia, kad „skoro našy prijiedut” ir visiems pofig.
Paskelbimas atitinka neprisipažinusių bendradarbių tikslą nubausti prisipažinusius, kad daugiau niekas nebenorėtų prisipažinti. Ir dar. Per 30 metų vienaip ar kitaip turėjo išaiškėti nemažai neprisipažinusių bendradarbių pavardžių. Ar jos ką nors domina, ar yra skelbiamos?