2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Vytautas Sinica. Visi turi teisę palikti II pakopos pensijų fondus

Visi turi teisę palikti II pakopos pensijų fondus.

Tą užsispyrusiai atmeta dabartinė vyriausybė, bet tą diktuoja pamatiniai ekonomikos ir laisvės principai. Žmonės negali būti priverstinai įtraukiami į kaupimą ir privalo būti leidžiama iš jo išeiti.

Nes kas yra pensijų fondai? Priešingai nei SODRA, tai yra investavimas. Bet kokio investavimo atveju žmogus turi pats aiškiai išreikšti savo valią, būti supažindintas su pasekmėmis ir įvertintas jo patikimumas, gi II pakopos fondų atveju nėra nieko panašaus – žmogus nesirenka nei ar investuoti, nei kiek investuoti. Taigi nusprendžiama už žmogų.

Vyriausybė padarė vieną didžiausių aferų sukurdama priverstinio įtraukimo į II pakopos fondus mechanizmą. Na, kai turėjote patys susiprasti ir spėti išsibraukti, kad nebūtumėte automatiškai įtraukti. Po visų Konstitucinio Teismo išaiškinimų (kad ir koks menkas man jo autoritetas, šiandien Lietuvoje jie privalomi) yra toliau užsispyrusiai saugoma ligšiolinė schema.

Ką turėtų padaryti teisinga ir asmens laisvę gerbianti valstybė?

  1. Leisti bet kada nutraukti kaupimą II pakopoje.
  2. Nebetaikyti įtraukimo į II pakopą žmonėms, kurie patys neišreikš valios tą daryti.
  3. Nebeskirti biudžeto lėšų prisidėjimui prie II pakopoje kaupiamų indėlių.
  4. Leisti iki šiol II pakopoje buvusiems asmenims išsiimti pinigus, proporcingus jų pačių investicijoms II pakopoje (t. y. jų gautai valstybės priemokai proporcingos dalies išsiimti negalima).

Ar dėl to nukentės fondai ir kaupimo mechanizmas visiems liekantiems II pakopoje? Vienareikšmiškai. Ar vis tiek reikia tai padaryti? Tikrai taip. Nes principas, kad žmogus yra laisvas rinktis, ką daryti su savo pinigais ir kad valstybė negali nuspręsti atiduoti jų privačiam subjektui (investiciniam fondui) yra aukščiau kaštų-naudos analizės.

Juo labiau, kad nauda ir saugumas iš II pakopos yra be galo abejotini. Gyvename apie 15 metų ekonominio pakilimo laikotarpį, tai buvo idealus laikas sėkmingiems investavimo rezultatams, tačiau kur tos II pakopos sėkmės istorijos, kur jų reklamos? Juk fondai suinteresuoti parodyti sėkmę, Vakarų šalyse tas tikrai daroma. Nėra.

Suprantama, kad II pakopos fondas diversifikuoja asmens senatvės pajamų šaltinius. Tai yra gerai. Bet tai labai teoriška. Realiai sukauptų pinigų neatgaunama išėjus į pensiją, už tuos sukauptus pinigus galima tik nusipirkti anuitetą (reguliarų priedą prie pensijos iki gyvos galvos), kurį tokiam asmeniui parduoda irgi SODRA, todėl visi kaupusio asmens kiaušiniai toliau lieka vienoje pintinėje. Jeigu Sodra bus blogoje padėtyje, šis sukaupimas nebūtinai bus realizuotas. Net diversifikavimo naudos žmogus tokiu atveju negaus. Nemačiau, kad apie tai būtų kalbama.

Nacionalinis susivienijimas (#2 Seimo rinkimuose) principingai gina asmens laisvės principą. Tikrosios prigimtinės asmens laisvės, o ne vergavimo instinktams ir troškimams. Pastarosios laisvės šalininkai drąsiai rinkitės Laisvės partiją. Kiti – Nacionalinį susivienijimą. Politinė reklama.

Veidaknygė

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Atsinaujinanti energija

Atsinaujinančios energijos kilimas Pastaraisiais metais atsinaujinanti energija tapo karšta tema Lietuvoje ir pasaulyje. Lietuva daug investuoja į ją. Susidomėjimą...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...

Vladimiras Laučius. Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas...

Edvardas Čiuldė. Švytėjimas

2017 m. kovo 1 d. Įpusėjęs spindulinio gydimo kursą nusprendžiau mokytis angų kalbos daug rimčiau nei visais kitais kartais,...