2025-04-28, Pirmadienis
Tautos Forumas

Vytautas Žeimantas. Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarijoje Kęstučio Šiaulyčio paroda „Mūsų šventovės“

Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarijoje pradėjo veikti žinomo dailininko Kęstučio Šiaulyčio akvarelių paroda „Mūsų šventovės“. Jos atsiradimui tiesioginę įtaką turėjo laikraštis „XXI amžius“.

Šiaulytis. Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia (Misionierių bažnyčia).

„Perskaičiau straipsnį „Dailininkas Kęstutis Šiaulytis: „Bažnyčiose visada jaučiu nenusakomą aplinkos pilnatvę“, paskelbtą „XXI amžiuje“. Sudomino šio dailininko kūrybą. Pamaniau, kad su jo akvarelėmis mielai susipažintų ir mūsų seminarijos visuomenė. Apsidžiaugiau, kai Kęstutis Šiaulytis sutiko seminarijoje surengti parodą,“ – sako seminarijos kultūrinių renginių organizatorė, bibliotekos vadovė Irena Aleksandravičienė.

Šiaulytis pristato parodą

„Dailininko Kęstučio Šiaulyčio darbai parodo kokia įvairovė, sakralumas ir grožis slypi mūsų Lietuvos šventovėse. Ir nesvarbu, kur stovi ta bažnyčia, mieste ar mažame kaime, – parodos atidaryme sakė Vilniaus kunigų semiarijos rektorius kunigas Andžej Šuškevič. – O labiausiai, žvelgiant į parodą, mane paveikė šių akvarelių švelnumas, sakralumas, spalvų gama, linijų grožis ir darna. O žmogui reikia darnos tarp fizinio ir dvasinio pasaulio. Kęstučio Šiaulyčio darbai atspindi šią darną, kviečia susimąstyti, sukelia pakilias mintis“.

„Džiaugiuosi, turėdamas galimybę eksponuoti akvareles tokioje taurioje, iškilioje mokymo įstaigoje, pristatyti savo kūrybą Seminarijos bendruomenei. Visos čia rodomos akvarelės sukurtos plenere – tiesiogiai stebint kraštovaizdį, bažnyčių architektūrą, šventorių erdves, dalyvaujant tos dienos, to laiko būtovėje, – sako Kęstutis Šiaulytis. – Savo kūrybiniame archyve radau apie šimtą darbų, kurie atitiktų šios parodos idėją. Didžiuma, sukurti ekspedicijose ir pleneruose, lankant mažuosius miestelius – bažnytkaimius, kur mūsų šventovės, yra svarbiausi miestelių išvaizdą ir istoriją lemiantys pastatai. Keliaudamas po Lietuvą, tarsi iš naujo, kitaip, stebėjau bažnyčias, sakralinius paminklus, turėdamas galimybę, šalia jų praleisdavau daug kūrybinių valandų“.

Šiaulytis. Šv. Mikalojaus bažnyčia

Naujoje K. Šiaulyčio parodoje eksponuojama per dvidešimt akvarelių, kurias labai taiklai apjungia parodos pavadinimas – „Mūsų šventovės“. Žvelgiant į parodą, galima drąsiai sakyti, kad K. Šiaulytis tapo vienu iš produktyviausiai dirbančių akvarelininkų Lietuvoje. Nors yra pasirinkęs, mano nuomone, sunkiausią kelią – plenerinę kūrybą, atvirą, tiesioginį bendravimą, akistatą su tapomu objektu. K. Šiaulytis yra profesionaliai įvaldęs akvarelinės tapybos subtilumus. Toks aukšto lygio profesionalumas jam leidžia jautriai, tarsi muzikos instrumentu garsą, pagauti stebimos erdvės vizualinius niuansus, subtilią gamtos, architektūros, istorijos, žmonių gyvenimų jungtį.

Parodos atidaryme kalba rektorius

„Kūryba atvirame ore – plenere, tai kartu ir darbas, ir poilsis. Vieni dailininkai pleneruose ieško įkvepiančių kraštovaizdžių, gaudo gamtos permainų nuotaikas, spalvas, kiti, turi ir platesnių interesų, keliaudami su molbertu, dar domisi ir krašto istorija, kultūriniu palikimu. Aš priklausau šiai, antrajai dailininkų grupei, – tvirtina K. Šiaulytis. – Pleneras yra tarsi savitas nuotykis, dailininko kūrybinė akistata su gyvenimo tikrove, galimybė pajusti ne tik būties akimirkos žavesį, bet ir medituoti istorinį, kultūrinį aplinkos klodą“.

Šiaulytis. Vilniaus Kalvarijų – Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia

K. Šiaulytis gimė Skaudvilėje, mokėsi Naujoje Akmenėje, Šiauliuose, tačiau daugiausia metų gyveno ir dirbo Vilniuje. 2001 metais K. Šiaulyčiui kilo idėja sukurti akvarelių ciklą „Vilniaus bažnyčios”. Šioje parodoje – vienuolika ciklo akvarelių. Keletą akvarelių jis nuliejo specialiai šiai parodai. Dailininkui senosios Vilniaus bažnyčios yra tarsi miesto karūna. Jis kūrybingai siekia atkleisti bažnyčių grožį, kaupiantį savyje ne tik sostinės istoriją, bet ir miesto dvasingumą, gyvenimo sakralumą, tikinčiųjų maldas. Anot K.Šiaulyčio, bažnyčios yra tarsi dvasinės Nojaus arkos, kviečiančios saugiai pasiekti amžinybės krantus.
„Šviesu, lengva, iškilu. Koloritas, subtili, plačių potėpių Kęstučio Šiaulyčio tapysena, praturtinta jautria grafika dvelkia šventos ramybės ir dangaus atverties pajauta“, – apie parodoje eksponuojamas akvareles sako žinomas menotyrininkas Albertas Vaidila.

K. Šiaulyčio paroda Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarijoje (Kalvarijų g. 325) verta aplankyti.
Palinkėkime kolegai Kęstučiui neblėstančios energijos ir kūrybinės sėkmės.

Po Šiaulyčio parodos atidarymo. Klieriko Tautvydo Dikčiaus nuotrauka

Parašai
Kęstutis Šiaulytis pristato savo parodą
Kęstutis Šiaulytis ir Vilniaus kunigų semiarijos rektorius Andžej Šuškevič

Vytauto Žeimanto nuotraukos
Po Šiaulyčio parodos atidarymo. Klieriko Tautvydo Dikčiaus nuotrauka
*
Vilniaus Kalvarijų – Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia
Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčia
Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia. (Misionierių bažnyčia)
Švč. Mergelės Marijos Dievo Motinos Ėmimo į Dangų bažnyčia. (Pranciškonų bažnyčia)
Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia rudens saulėje
Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios šventoriuje.
Kęstučio Šiaulyčio akvarelės

1 KOMENTARAS

  1. Stebuklingi Vilniaus Senamiesčio pastatai ir kampeliai nepakartojamo Šiaulyčio dangaus ir spalvų gamos apsupty tampa dar labiau kupini stebuklingo grožio ir paslaptingo džiaugsmo. Nuostabu!

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Česlovas Iškauskas. Penktoji kolona: lietuviškasis dėmuo (II)

Pirmajame „XXI amžiaus“ straipsnyje (Nr. 13–14, 2025 04 04) nurodėme keletą sąvokos „Penktoji kolona“ kilimo versijų ir jos...

Europos Žmogaus Teisių Teismo akibrokštas Lenkijai – paskelbė diskriminavus homoseksualus

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) penktadienį pareiškė, kad Lenkija pažeidė žmogaus teises neįregistruodama tos pačios lyties asmenų santuokos. 2017...

Monsinjoro Alfonso Svarinsko 100-ųjų gimimo metinių minėjimas Seime

Balandžio 15 d. LR Seime buvo paminėtos Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputato, monsinjoro Alfonso Svarinsko 100-osios gimimo metinės. Paminėjimas...

Bosas Giorgi Manoshvili: iš kartvelų liaudies muzikos – į operos sceną

Jacques'o Offenbacho operos „Hofmano istorijos“ premjeroje Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre daugelis žiūrovų įsiminė žavingą Lindorfo, Kopelijaus,...