„Vagnerio” vadas Jevgenijus Prigožinas įsakė savo samdiniams nutraukti žygį į Maskvą, kad būtų išvengta „rusų kraujo praliejimo”, ir sutiko gyventi tremtyje Baltarusijoje – taip užbaigė vieną didžiausių iššūkių dešimtmečius trunkančiam prezidento Vladimiro Putino valdymui.
Prigožinas sakė, kad nors jo vyrai buvo vos už 200 km nuo Rusijos sostinės, šeštadienį jis nusprendė pasukti juos atgal, kad išvengtų žudynių.
„Jie norėjo išformuoti „Vagnerio” karinę kuopą. Birželio 23 d. pradėjome teisingumo žygį. Dabar atėjo akimirka, kai gali būti pralietas kraujas”, – garso įraše paskelbė Prigožinas. „Suprasdami atsakomybę [už galimybę], kad vienoje pusėje bus pralietas rusų kraujas, apsukame savo kolonas ir grįžtame į lauko stovyklas, kaip ir buvo planuota.”
Maskva ruošėsi privačios kariuomenės, vadovaujamos maištingo samdinių vado, atvykimui, savo pietiniame pakraštyje įrengdama kontrolės postus su šarvuočiais ir kariais. Raudonoji aikštė buvo uždaryta, o meras paragino vairuotojus kai kuriais keliais nevažiuoti.
Panašu, kad žaibiškas Vagnerio sukilimas vystėsi be didesnio Rusijos reguliariųjų ginkluotųjų pajėgų pasipriešinimo, todėl net ir staiga sustabdžius Vagnerio žygį, kilo klausimų dėl galios branduolinių ginklų turinčioje V. Putino šalyje.
Putinas žada greitai atkeršyti už „išdavystę” Vagnerio bendruomenei
Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka derėjosi su samdinių bosu, kad šis sustabdytų „Wagner” kariuomenės judėjimą, aptaręs šį klausimą su V. Putinu.
A. Prigožinas priėmė A. Lukašenkos pasiūlymą sustabdyti „Vagnerio” grupės judėjimą ir tolesnius žingsnius įtampai mažinti, pranešė A. Lukašenkos biuras, pridūręs, kad siūlomame susitarime numatytos saugumo garantijos „Vagnerio” kariams.
Prigožinas nepasakė, ar Kremlius atsakė į jo reikalavimą atstatydinti gynybos ministrą Sergejų Šoigu.
Pagal susitarimą „Vagner” vadas persikels į kaimyninę Baltarusiją, o jam iškelta baudžiamoji byla bus nutraukta, šeštadienį pranešė Kremlius.
Prigožino kariams, kurie prisijungė prie jo sukilimo, baudžiamasis persekiojimas negresia, o tiems, kurie neprisijungė, gynybos ministerija pasiūlys kontraktus, – sakė atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Lukašenka, Putinui sutikus, pasisiūlė tarpininkauti, nes asmeniškai apie 20 metų pažinojo Prigožiną, – sakė D. Peskovas. „Aukščiausias tikslas buvo išvengti kraujo praliejimo, vidinės konfrontacijos ir susidūrimų su nenuspėjamais rezultatais”.
Kas iš tikrųjų įvyks
V. Putinas susidūrė su kol kas didžiausia grėsme jo 22 metus trunkančiam valdymui – sukilėlių samdiniai, užėmę svarbią pietinę karinę bazę, judėjo Rusijos sostinės link. Vagneris vėlai šeštadienį pradėjo atitraukti kovotojus ir įrangą iš Rusijos miesto Rostovo prie Dono.
Rusijos gynybos analitikas Pavelas Felgenhaueris sakė, kad dar neaišku, kaip šis incidentas baigsis.
„Kas iš tikrųjų nutiks, pamatysime rytoj. Ir kas iš tikrųjų kam kokias nuolaidas padarė”, – sakė jis „Al Jazeera”. „Paliaubos taip lengvai neišsilaiko. Kol nežinote visų detalių, ne laikas sakyti, kad viskas baigta. Tai gali lengvai pasikeisti per valandą ar dvi arba rytoj”.
Anna Matvejeva iš Rusijos instituto prie Londono Karališkojo koledžo sakė, kad šie įvykiai žymi reikšmingus pokyčius Rusijos politiniame kraštovaizdyje.
„Tai pirmasis Rusijos politinio perėjimo skyrius. Tai įžanginis pasiūlymas. Dar pamatysime daugiau įvykių”, – sakė ji „Al Jazeera”.
Sugrįžimas į Afriką?
Jei jis sutiks su Prigožino reikalavimu atstatydinti Šoigu, Prigožinas iš krizės išeitų kaip aiškus nugalėtojas, suduodamas didelį smūgį V. Putino autoritetui.
Jei Prigožinas sutiktų nespausti dėl šio reikalavimo, V. Putinas galėtų skirti jam daugiau pelningų valstybinių sutarčių, panašių į tas, kurių pagalba jis anksčiau susikrovė savo turtus.
Tačiau V. Putinui būtų nepatogu ir politiškai žalinga trauktis atgal po to, kai Prigožiną pavadino išdaviku.
Kai kurie apžvalgininkai spėliojo, kad Prigožinas galėtų padaryti nuolaidų, pavyzdžiui, perduoti „Wagner Group” federalinei valdžiai, arba perkelti pajėgų veiklą atgal į Afriką, kur pastaraisiais metais aktyviai veikė jo samdiniai.
Patirti neišvengiamą bausmę
Per televiziją transliuojamoje kalboje tautai V. Putinas sukilimą pavadino „išdavyste” ir „išdavyste”.
„Visi, kurie rengė sukilimą, patirs neišvengiamą bausmę”, – sakė V. Putinas. „Ginkluotosios pajėgos ir kitos valdžios institucijos gavo reikiamus įsakymus”.
Valdžios institucijos sostinėje ir jos apylinkėse paskelbė „antiteroristinį režimą”, sustiprino saugumą ir apribojo kai kurių asmenų judėjimą. Pietiniame pakraštyje kariai įrengė kontrolės postus, išdėliojo smėlio maišus ir pastatė kulkosvaidžius.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad „Vagnerio” karių sukilimas atskleidė visišką chaosą šalyje.
„Šiandien pasaulis mato, kad Rusijos šeimininkai nieko nekontroliuoja. Ir tai nieko nereiškia. Tiesiog visiškas chaosas. Bet kokio nuspėjamumo nebuvimas”, – sakė V. Zelenskis savo naktiniame vaizdo kreipimesi.
Kreipdamasis į V. Putiną, pereidamas iš ukrainiečių į rusų kalbą, V. Zelenskis sakė: „Kuo ilgiau jūsų kariuomenė liks Ukrainos žemėje, tuo didesnį nuniokojimą ji atneš Rusijai.”
Šaltinis: aljazeera.com