Olava STRIKULIENĖ
Šiandien Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, vadovaujamas „valstietės“ Agnės Širinskienės, renkasi tęsti tyrimo apie politikų ir privataus verslo galimai neskaidrius, korupcinio pobūdžio, ryšius. Tyrimo išvados bus pateiktos tik 2019 metų gegužę. Prieš pat šalies prezidento rinkimus. Tačiau ar yra vilties, kad visuomenė pagaliau sužinos, kaip iš tiesų funkcionuoja valstybės valdymo aparatas. Jo tikroji, nematomoji pusė. Kiek tas aparatas burzgia visiškai savarankiškai, paisydamas tik įstatymų. Ir kiek aparato sraigtelius sukioja ir įstatymus priiminėja privačių koncernų pinigai? Ar galima visus tuos priplėkusius užkaborius ištirti ir valstybę pagaliau išvėdinti? Apie tai kalbame su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariu, patyrusiu teisininku Rimu Andrikiu.
– Aš manau, kad čia Sizifo darbas – viską ištirti, kas Lietuvoje tarp verslo ir politikos būta neskaidraus. Nė jokia Seimo komisija visko neištirs, bet tik esminius bruožus, kurie labai protekcionistiniai, turi korupcinio pobūdžio elementų. Visus 28 metus valstybę lydi skandalai, pinigai iššvaistomi visokiems neaiškiems projektams, o kaltų nėra. Pinigų nėra – kaltų taip pat. Negi žmonėms tai neįdomu? Gal bus galima padaryti išvadas ir žmonėms parodyti, kas vyksta? Juk žmonės net nenutuokia, kur dingsta milijonai ir milijardai. Žmonės apskritai per mažai informuoti, ką valdžia daro. Manau, bent didžioji dalis komisijos išvadų bus paviešinta.
– Bet per 10 metų telefoninių pasiklausymų, specialiųjų tarnybų sekimo pavyko demaskuoti tik vieno koncerno, tai yra „MG Baltic“ neleistinus ryšius su kai kuriais politikais bei Liberalų sąjūdžiu. Taip „operatyviai“ tiriant, per 28 metus galima patikrinti tik 2,5 koncerno.
– Bet Lietuva nėra labai didelė. Juk netirsime kokios nors Varėnos medienos, o koncernus Lietuvoje ant dviejų rankų pirštų galime suskaičiuoti. Mes galime pateikti jų politinės veiklos veidrodį, nes koncernai iš tiesų turi užsiiminėti ūkine-finansine veikla ir į politinius procesus nesikišti. O Lietuvoje koncernai pretenduoja ir į politinius procesus. Todėl ir tirsime, kiek koncernai nukrypo nuo savo tiesioginės veiklos, nuo savo tiesioginių tikslų ir darė poveikį politikai.
– O ką tada veikia specialiosios tarnybos, jei Seimo nariams tenka darbuotis už operatyvininkus? Negi Seimo laikinosios komisijos pirmininkė, Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovė Agnė Širinskienė yra solidesnė operatyvininkė nei Policijos departamentas?
– Nemanau, kad Seimo komisijos yra blogai, jei nėra kito būdo visuomenei sužinoti. Ikiteisminio tyrimo medžiagą sunku peržiūrėti net ir proceso dalyviui. Prokuroras vos ne su automatu prie ikiteisminio tyrimo medžiagos stovi. Žmonės visi be teisės žinoti. Todėl Seime mes ne tik galime, bet ir privalome tirti galimai neskaidrius politinių partijų, politikų bei verslo ryšius. Tik, aišku, tirsime savo kompetencijos ribose.
– O kada bus tiriama, kaip šalies politiniams procesams poveikį daro čia reziduojantys skandinaviškų komercinių bankų padaliniai? Kodėl gaudavo visokiausių mokestinių lengvatų. Gal dar nedrąsu tokius gigantus tirti? O gal nėra intereso?
– Ateis gal ir jiems eilė. Gal politinė situacija bus kita. Politikai pajunta entuziazmą, kai keičiasi kadencijos. Kai reikia tirti ne esamus, bet buvusius politinius procesus. Lietuvoje daug visokiausių rinkimų, todėl visi naujai atėjusieji nori sužinoti, kas iš tikrųjų buvo iki jų.
***
Korupcijos tyrimas bus dar labiau praplėstas
Seimas linkęs pritarti, kad galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams tirianti Seimo laikinoji komisija praplėstų savo tyrimo ribas. Parlamentarai antradienį po pateikimo pritarė Seimo laikinosios tyrimo komisijos pirmininkės Agnės Širinskienės siūlymui į tyrimą įtraukti galimą neteisėtą pensijų fondų interesų atstovavimą teisėkūros procese ar kreipiantis į Konstitucinį Teismą bei bandymus daryti įtaką Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
Ironizuodamas Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius siūlė Seimui „sudaryti Agnės Širinskienės – vieno asmens komitetą“ ir viską, kas būtų reikalinga Ramūnui Karbauskiui, ten būtų atiduota svarstyti. „Seimas galėtų svarstyti kitus klausimus ir nebūtų jokios sumaišties“, – juokaudamas sakė A.Kubilius.
„Valstiečiams“ atstovaujanti tyrimo komisijos pirmininkė A.Širinskienė taip pat pasiūlė dvejais metais praplėsti tyrimo laikotarpį. Jei Seimas pritartų, komisija tirtų ir šią Seimo kadenciją, tai reikštų, kad tyrimas apimtų 2008-2018 metus. Prie šio klausimo Parlamentas grįš lapkričio 13-ąją.
Ponas Rimas Andrikis yra pats tinkamiausias visų įmanomų komisijų reprezentacinis veidas. Normalioje šalyje sėdėtų už nusikaltimus žmogiškumui, pas mus gi – aistringiausias žmogaus teisių gynėjas. Būdamas LTSR Aukščiausiojo teismo teisėju, pasiuntė Algirdą Statkevičių visam gyvenimui kankinimams į Černiachovsko spec. ligoninę. Už rašymą knygelių. kuriose „šmeižė tarybinę santvarką” ir „ragino atkurti Nepriklausomą Lietuvą”.