Internete platinamą peticiją, kuria „Danske Bank“ raginamas atšaukti reklamą su nepagarbiai ir pašaipiai pasitelkta katalikiškos Švenčiausiosios Jėzaus Kristaus Širdies ir Dievo Gailestingumo simbolika, jau pasirašė virš 1700 žmonių.
Į tai netruko sureaguoti „Danske Bank“ atstovai. Portale 15min.lt rašomą, kad Danske Bank“ rinkodaros ir komunikacijos vadovę Baltijos šalyse Akvilę Švolkienę neva nustebino tokia interpretacija. Ji teigia, kad minėtoje reklamoje atspindėtas priesaikos motyvas. Neva toks, kokią savo profesijai duoda medikai, Seimo nariai ir panašiai.
„Mūsų atveju, tai savotiška „priesaika“ ir ištikimybė inovacijoms, progresui, technologijoms, pokyčiams”,- teigia ji. „Todėl herojus, duodamas priesaiką, spaudžia mikroschemą savo „širdyje“. Taip pat kampanijoje pabrėžiame mūsų, kaip darbdavio, atvirumą įvairiems požiūriams ir žmonėms, išmintį, drąsą kurti, pokyčius, šiuo metu vykstančius banke”.
Jos teigimu, reklama kurta kartu su „Danske Bank“ kūrybos agentūros komanda. Neva ši kampanija jau baigta, reklaminiai stendai beveik visur jau pakeisti kitais.
Internete platinamoje peticijoje pažymima, kad „Danske bank“ provokacijos prieš katalikiškus simbolius paviešinimui pasirinktas advento laikotarpis, kuris yra vilties, susikaupimo ir susitaikymo metas. Apmaudu, kad reklama rodoma būtent Vilniaus mieste, garsėjančiame savo Dievo Gailestingumo paveikslu, parodijuojamu minėtoje kampanijoje.
Lyg to būtų maža, reklama paleista advento laikotarpio pradžioje, kuris yra šv. Kalėdų – Jėzaus Kristaus gimimo – laukimo metas. Katalikai šiuo metu stengiasi susikaupti ir pasiruošti pasaulio Atpirkėjo užgimimo šventei.
Nepaisant to, „Danske Bank“ kolektyvas, net ir puikiai žinodamas katalikiškas Lietuvos tradicijas, nesibodi provokatyviai ir nepagarbiai naudoti Jėzaus atvaizdą. Ypač keista, kad reklamoje pasaulio laiminimas, katalikiškoje tradicijoje priskiriamas Dievui, čia priskiriamas bankui – lyg ši finansinė įstaiga, besityčiodama iš šventų dalykų ir užėmusi jų vietą, laimintų Lietuvos gyventojus,- skelbiama peticijoje.
Joje taip pat rašome, kad Danske Bank“ reklama nėra pirmasis atvejis Lietuvoje, kuomet reklamos kampanijai parenkami katalikiškus simbolius niekinantys motyvai. Viešojoje erdvėje anksčiau plačiai nuskambėjo dizainerio Roberto Kalinkino bei restorano „Keulė rūkė“ provokacijos. Nors tokie atvejai iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip nekaltas pašmaikštavimas, tai tampa tendencija, išties griaunančia mūsų valstybės kultūrinius bei dorovinius pamatus.
Pastebėtina, kad tyčiotis iš žmonių religinių įsitikinimų, tikėjimo ir pažiūrų, mūsų šalyje tapo kone pareiga įvairiems verslininkams, menininkams, “apžvalgininkams“ , inluenseriams ir kitokio paluko visuomenės nuomonės formuotojams.
2018 metais Vilniaus apygardos administracinis teismas skandalingai pagarsėjusiam užkandinių tinklui „Keulė rūkė“, kuris paskelbė reklamą su nukryžiuotu Jėzumi, paliko galioti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos skirtą baudą ir tarnybos nutarimą, kuriame konstatuota, kad bendrovė nesilaiko Reklamos įstatymo reikalavimų, draudžiančių niekinti religinius simbolius, tuo peržengdama saviraiškos laisvės ribas“.
2019 m. „Zero Live Show“ režisierius Emilis Vėlyvis, aktoriai Vitalijus Cololo, Ainis Storpirščtis ir Mindaugas Papinigis išsisuko nuo baudžiamosios atsakomybės už tai, kad minint Žolinės šventę persirengę dvasininkais jie pamaldų metu įsiveržė į bažnyčią Turgelių miestelyje (Šalčininkų rajone). Šalčininkų teismas tąkart juos atleido nuo baudžiamosios atsakomybės, nubaudęs tik pinginėmis baudomis (E.Vėlyviui skirta 2000 eurų bauda).
Tačiau apeliacinės instancijos teismas režisierių Emilį Vėlyvį ir aktorius Mindaugą Papinigį bei Ainį Storpirštį pripažino nusikaltėliais (jų bendražygis velionis Vitalijus Cololo teistumo išvengė tik dėl mirties).
Visi supranta, kad panašūs patyčių skleidėjai turėtų būti dažniau traukiami atsakomybėn.
Suprantama, „Danske bank“ nebaugina kelių tūkstančių eurų baudos. Tačiau nepasitenkinimo dėl patyčių peticija, matyt, prablaivė ir šį reklamos užsakovą, kuris pernelyg įsijautė į savo priesaikas „misijai“, – juk po to gali sekti kur kas skausmingesnis veiksmas: klientai katalikai gali nuspręsti masiškai palikti tokį banką, kuris tyčiojasi iš jų religinių įsitikinimų.
Taigi piliečių ryžtas yra geriausias atsakas į visų rūšių skleidžiamas patyčias, su kuriomis iki šiol, deja, dar nenori ar negali kovoti mūsų valdžia.
Peticijos tekstas ČIA
Galimai tą patyčių reklamą užsakė seimo narė A. Armonaitė?
Kviečiu juridinius ir fizikinius asmenis atsiimti indėlius ir atsisakyti tokio banko paslaugų Lietuvoje
Šaunuoliai žmonės, kad pasirašė peticiją! Gal dėlto atsikvošės „Danske Bank“ kolektyvas ir nustos remti tą saujelę išsišokėlių, kuriems nieko nėra švento, o tik jų kišenės, kurias papildo LIETUVĄ žeminantys asmenys!!!