Visuotinė netolerancija patyčioms galėtų būti puiki idėja Lietuvai, sako žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė.
Tokią mintį ji išsakė trečiadienį Seime vykusioje konferencijoje ‘Žmogaus teisės visuomenės informavimo srityje”.
Kalbėdama apie vaikų patyčias, žurnalistų etikos inspektorė pastebėjo, kad kuo žiniasklaidoje daugiau agresyvaus, pikto elgesio, tuo daugiau galimybių nepilnamečiams tokio elgesio išmokti ir pritaikyti jį tolimesniame bendravime.
„Tai įpareigoja visus viešosios informacijos rengėjus, skleidėjus, žurnalistus, viešuosius asmenis tiek socialinėje, tiek tradicinėje žiniasklaidoje informaciją rengti ir skelbti atsakingai. Visuomenės informavimo įstatymas draudžia platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią garbę ir orumą. Patyčios patenka į šią draudžiamos platinti informacijos sritį”, – sakė G. Ramanauskaitė- Tiumenevienė. Jos manymu, problemos gilėja ypač socialiniuose tinkluose.
Inspektorės nuomone, papildomas Visuomenės informavimo įstatyme patyčias užkardantis teisinis reguliavimas būtų perteklinis ir neatneštų laukiamo rezultato. „Būtų tikslinga patyčių reglamentavimą numatyti Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme”, – sakė žurnalistų etikos inspektorė.
G. Ramanauskaitės-Tiumenevienės teigimu, šiuo metu galiojanti tvarka nustato, kad informacija, daranti neigiamą poveikį nepilnamečiams pagal amžiaus cenzą, yra skirstoma į tris kategorijas: skirta asmenims nuo 7 metų, asmenims nuo 14 metų ir asmenims nuo 18 metų.
„Toks reguliavimas dažnu atveju sukuria informacijos priskyrimo dilemą, kadangi numatytos amžiaus cenzų kategorijos yra pernelyg plačios, taigi yra ignoruojami svarbūs mokymosi ir vertinimo pokyčiai, vaikui pereinant iš vaikystės į ankstyvos paauglystės amžių. Pavyzdžiui, nuotrauka, kurioje yra vaizduojama pabaisa, gali kelti siaubą arba baimę asmenims iki 10 metų, nes tokio amžiaus vaikai dar nėra pakankamai kritiški ir pajėgūs atskirti fantazijų nuo tikrovės, kartu tokią informaciją 11-14 metų vaikai yra pajėgūs vertinti adekvačiai, todėl šios amžiaus kategorijos vaikams informacija neigiamo poveikio nedaro, tačiau esantis teisinis reguliavimas tokį vaizdinį įpareigoja žymėti indeksu N-14, tokiu būdu nevisai pagrįstai yra apsunkinamas viešos informacijos pateikimas”, – sakė G. Ramanauskaitė-Tiumenevienė.
Todėl, siekiant efektyvesnės nepilnamečių apsaugos bei atitinkamos informacijos pritaikymo tikslinėms asmenų grupėms, yra būtinybė, jos teigimu, peržiūrėti taikomą informacijos suskirstymą į kategorijas ir praplėsti (papildyti) esančių kategorijų sąrašą.
Žurnalistų etikos inspektorės nuomone, amžiaus kategorijų sąrašas turi būti peržiūrėtas ir praplėstas, kiek įmanoma labiau atsižvelgiant į nepilnamečių asmenų mokymosi ir vertinimo pokyčius, vykstančius vaikui augant.
Trečiadienį Seimo rūmuose Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba kartu su Seimo Kultūros komitetu surengė konferenciją „Žmogaus teisės visuomenės informavimo srityje”.
Konferencijos tikslas – išryškinti teigiamus ir neigiamus visuomenės informavimo aspektus, įvertinti tendencijas bei įstatymų tobulinimo galimybes.
NIEKAM NERŪPI TOS JŪSŲ PATYČIOS AR KOVA SU JOMIS. VISA KOVA ATISIREMIA KAD NEBUS GALIMA KRITIKUOTI IŠKRYPELIŲ IR PED ERASTŲ.