Artėjant Birželio sukilimui vis išgirstame, jog norime pagerbti „ne tuos“. Didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukė Jono Noreikos-Generolo Vėtros byla. Antisemitizmu apkaltintą laisvės kovotoją stojo ginti reikšmina visuomenės dalis, o knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“ autorius Dalius Stancikas teigia, jog archyvai byloja priešingai – J. Noreika žydus gelbėjo.
Kodėl kai kurių žydus gelbėjusių asmenų Izraelis nepripažįsta iki šiol? Kodėl Birželio sukilimas toks svarbus užsienio jėgoms? Ką turime žinoti apie 1941 m. istorinį kontekstą Lietuvoje ir ką reiškia Daliaus Stanciko pasakymas, kad karas su KGB tęsiasi?
Pokalbio temos:
00:40 – kaip kilo mintis parašyti knygą „Kūju per Lietuvos istoriją“?
03:27 – ką apie Joną Noreiką ir kitus Lietuvos laisvės kovotojus rašo Vakaruose? kodėl žydai nepripažįsta jo indėlio gelbėjant žydus?
17:15 – kodėl terminas „getas“ 1941 m. vasarą buvo suprantamas visai kitaip nei šiandien?
22:20 – ką tuo metu reiškė „Pakelk galvą, lietuvi“?
31:18 – Izraelio istorijos tyrėjai teigia, jog Holokausto ir Birželio sukilimo atskirti neįmanoma – ką apie tai mano Dalius Stancikas?
38:55 – Birželio sukilimą puola ne tik užsienio spectarnybos, bet ir kai kurie vietos intelektualai – kodėl D. Stancikas Venclovų namus vadina „Melų muziejumi“?
44:18 – ką reikia daryti, kad istorija rašytume patys, o ne kas nors tai darytų už mus?
Kai kurie išgelbėti žydai pokario metais įdavė savo gelbėtojus ir patys juos tardė. Sakau -kai kurie..Ne visi lietuviai buvo žydšaudžiai,ne visi žydai buvo kėgėbistai. Istoriją reikia tirti objektyviai ir remtis faktais o ne išankstiniu nusistatymu.